Na jarných Jazzákoch uvidíme Millera aj Level 42

Na jarných Jazzákoch uvidíme Millera aj Level 42
jazz.sk

Jarné Bratislavské jazzové dni privítajú basgitaristu Marcusa Millera a skupinu Level 42. Oba projekty už na Jazzových dňoch vystúpili, Miller dokonca viackrát, v roku 2003 pod svojim menom a v roku 2008 s projektom S.M.V. - Stanley Clarke, Marcus Miller a Victor Wooten.

Marcus sa ukáže v zostave: Marcus Miller - bass, bass klarinet, Maurice Brown - trúbka, Alex Han - sax, Kris Bowers - klávesy, Adam Agati - gitara, Louis Cato - bicie

Level 42 zahrali na jesenných BJD 2004 v zostave  Mark King - basgitara a spev, Gary Husband - bicie, Nathan King - gitara, Lyndon Connah - klávesy, Sean Freeman - saxofón. Tento rok to bude s najväčšou pravdepodobnosťou Mark King - basgitara a spev, Mike Lindup - klávesy a vokály, Nathan King - gitara a vokály, Pete Ray Biggin - bicie a Sean Freeman - saxofón.

Z jarnej 'pobočky' Jazzoých dní sa takýmto hviezdnym obsadením stáva plnohodnotný súrodenec jesenných BJD.
 

Američan Marcus Miller (1959) je jeden z najväčších žijúcich basgitaristov, ale slávu si získal aj ako producent, skladateľ a aranžér. Okrem basgitary hrá na basklarinete a saxofóne. Bol jeden z najväčších obľúbencov Milesa Davisa (albumy The Man With The Horn - 1981,  We Want Miles - 1982, Star People - 1983, Amandla - 1989), kompletne mu pripravil legendárny album Tutu (1986). 

Spolu s Davisom zložil hudbu k filmu Music From Siesta (1987). Miles Davis o tom vo svojej autobiografii napísal: "V štúdiu sme skvelý tím. Marcus je odviazaný a zažraný do muziky, že niekedy dokonca aj chodí v tempe, skrátka, nech robí čokoľvek, vždy drží rytmus. Takže teraz už mi tak nevadí, keď budem tráviť veľa času v štúdiu, pretože viem, že tam budem s ľuďmi, ktorí sa dokážu o všetko postarať."

Marcus Miller ako hudobník a producent spolupracoval s Alom Jarreauom, Davidom Sanbornom, Georgeom Bensonom, Brecker Brothers a desiatkami ďalších jazzových, soulových a popových hviezd. Miller je nadžánrový - v jeho tvorbe počujeme funky, rhythm and blues a samozrejme aj jazz, jeho hudba je pulzujúca a životaschopná. Vďaka tejto energii sú jeho vlastné projekty populárne aj medzi poslucháčmi, ktorí nie sú jazzovo orientovaní. V tomto je Miller v istom zmysle nasledovníkom Stanleyho Clarkea.

Vydal sedem sólových albumov. V roku 2001 dostal cenu Grammy za najlepší súšasný jazzový album (M2). Zostava, s ktorou vystúpi na BJD, nahrala aktuálny koncertný album The Ozell Tapes - The Oficial Bootleg (2002).
 

LEVEL 42 - Legendárna britská jazzfunková skupina vznikla v roku 1980. Spočiatku sa zameriavala na fusion, ovplyvnené hudbou Stanleyho Clarkea. Líder, basgitarista Mark King však začal spievať a skupina začala mať komerčné ambície, čo sa však nikdy nevylučovalo s progresívnosťou a originalitou. 

Prepracovala sa k vlastným originálnym hitom, ktoré zaznamenávali významné úspechy v britských rebríčkoch. Pritom si však zachovávala inštrumentalistickú suverenitu až virtuozitu. V roku 1994, po vydaní albumu Forever Now Level 42 prestal existovať až do roku 2002. Svojim come backom skupina dokázala, že je stále skvelou koncertnou atrakciou a jej skladby nezostarli.

Mark King prispel k vývoju basgitary bravúrne zvládnutou slapovou technikou. Ako spevák má zaujímavo zastrený, muzikantský hlas. Pre Level 42 sú charakteristické strojovo presná funková rytmika, ktorá sa zvláštne a vzrušujúco snúbia so zaujímavo vystavanými, členitými melódiami.

Mark King & kolektív vždy mali snahu originálne inovovať svoj sound, v rokoch 1990/91 s nimi napríklad spolupracoval aj gitarový novátor jazzrocku a progresívneho rocku Allan Holdsworth.

 

Jazz.sk

 

 

Galéria

level_42_promo_2.jpg

 

 

Ďalšie články

Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...