Nič len bubny: Jamire Williams a jeho bubenícka sólo avantgarda

Nič len bubny: Jamire Williams a jeho bubenícka sólo avantgarda

Žiadaný bubeník Jamire Williams (spolupracoval s umelcami ako Herbie Hancock, Robert Glasper, či najnovšie skupinou Vulfpeck) predstavil svetu svoj originálny hudobný počin pod hlavičkou vydavateľstva Leaving Records s vizuálne pútavým názvom "///// EFFECTUAL". To však zďaleka nie je hlavná vec, ktorá ho robí zvláštnym. Na jeho pätnástich skladbách totiž nenájdete prakticky nič len hudbu tvorenú sadou bicích a perkusií nahrávanú v rôznych akustických prostrediach. Akékoľvek melodické a harmonické prvky v štandardnom slova zmysle tu až na výnimku prítomné nie sú.

 
Williamsov album je expresívny, lyrický i meditatívny. Nie je určený na "bežné domáce počúvanie" a od poslucháča vyžaduje pozornosť, otvorenosť a čas. Jeho krása nie je okamžite prístupná. Ak však rozdýchate šok, ktorý nastane po uvedomení si, že toto naozaj nie je nič len bubny a vydržíte, budete odmenení vnemami, ktorým ste možno doteraz nikdy pozornosť nevenovali. Začnete vnímať dĺžky ozvien jednotlivých bubnov, ich na prvý pohľad neexistujúcu melodickú súhru, ich rozmiestnenie v priestore, kvalitu priestoru samotného, či dynamickosť a s ňou spojenú meniacu sa farbu úderu. Posluch miestami nebude príjemný ani ľúbozvučný, no aj chaos a špina sú (často opomíňané) legitímne umelecké prvky. O katarziu núdza nie je. Album napokon uzatvára skladba "collaborate With God", ktorá je spomínanou melodicko-harmonickou výnimkou. Jej sláčikovo-syntetické plochy a minimalistické linky podporené občasným harmonickým ukotvením basgitarou pomáhajú vytvoriť mocnú rezonujúcu bodku za týmto nevídaným avantgardným počinom.
 
 

 

 

Ďalšie články

NEXT Collective - CD Cover Art: Mladá generácia reaguje na súčasné hip-hopové hity
NEXT Collective je kapela zložená zo súčasnej mladej generácie jazzmanov. Ich doska Cover Art z...
OpenJazzFest: 11. ročník obľúbeného jazzového openair festivalu sa vracia na Zelenú vodu
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu. Na...
Zabudnite na klišé balkánskej hudby. Bulharský hráč na kaval Zhivko Vasilev búra na svojej novinke stereotypy
Úprimne kto vie čo znamená slovo „kaval“? Ak má niekto balkánskych, bulharských alebo rumunských...
Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje
Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v...
K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...