Ondrej Krajňák v Cadence Jazz Magazine

Ondrej Krajňák v Cadence Jazz Magazine
jazz.sk

Stretávame sa s čoraz bežnejším javom, že albumy našich jazzmenov sa dostávajú aj za hranice Slovenska. Väčšinou o nich nájdeme zmienku v jazzových magazínoch krajín V4, kde funguje isté prepojenie aj vďaka bežnej spolupráci hudobníkov z týchto zemí. Zriedkavejšie sa píše o nahrávkach slovenských jazzmenov za veľkou mlákou. Zvlášť keď na albume nefigurujú zámorskí hudobníci. V tomto prípade je to celkom inak.

 

 Cadence Jazz Magazine je trojmesačné periodikum, ktoré pravidelne prináša rozhovory s interpretmi, reporty z koncertov, či recenzie CD.  Súčasťou obsahu je aj mapovanie svetovej scény a práve do výberu reprezentatívnych nahrávok sa dostal album klaviristu Ondreja Krajňáka. A ako CD Forevernest obstálo? Prečítajte si sami preklad recenzie, ktorý sme pre Vás pripravili:

 

"Nepoznám Ernesta Oláha a ani Ondreja Krajňáka. No ako počúvam Forevernest, som ohromený kompozíciami, v ktorých sa sústreďujú prekrásne harmónie a pomalé melódie. Som rovnako ohromený z Krajňakovho citu pre tento materiál, či už ide o  presné dodržiavanie akordických postupov alebo zmenu melódie. Zvláštna je nenápadná prítomnosť Petersona, možno ju vycítiť v intre k skladbe „Never Ending Tears“ no zväčša ide o hĺbavú, introspektívnu hudbu. Na albume nájdeme aj krásnu uptempo pasáž v skladbe Solitude, do ktorej by sa isto rád zahryzol aj Bud Powell. Uzatvárajúca Krajňákova improvizácia v duchu témy albumu znie ako veľmi citlivá pocta. Zvuk klavíra je nádherny. Jedinú výhradu mám voči fade-out ukončeniam „Never Drying Tears“ a „Idol“, ktoré nedávajú skladbám pocit ucelenosti. Album je však elegantnou poctou majstrovi od súčasného predstaviteľa slovenského jazzu."

Robert Iannapollo

Ondreja so skladbami s výborne ohodnoteného albumu si môžete vychutnať na koncerte počas slávnostného odovzdania ceny ESPRIT2013 už 30. Apríla v Štúdiu 5 Slovenského Rozhlasu.
Vstupenky na koncert sú k dispozícii TU.

-rob-
Preklad: David Čudek
Foto: Rudolf Baranovič

 

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2013
Slovenská anketa „ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne...
Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Ingrid Bezáková nahrala vokálny album Deep Inside
'Album Deep Inside Ingrid Bezákové je skutečně hodně hluboko uvnitř jazzu a tím, jak tato půvabná...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...
City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku...
Mikulášska nádielka hudby na Gypsy Jazz Festivale: Zvučné mená, dva skvelé žánre a mimoriadna atmosféra
Geniálnu myšlienku spojiť jazz s cigánskou hudbou dostal hudobník Milo Suchomel už pred ôsmimi...