Opustil nás ďalší velikán. Trombonista Curtis Fuller sa dožil 86 rokov

Opustil nás ďalší velikán. Trombonista Curtis Fuller sa dožil 86 rokov
Dávid Oláh

Iba včera sme sa dozvedeli smutnú správu o odchode ďalšej legendy. V sobotu 8. mája 2021 vo veku 86 rokov zomrel legendárny jazzový trombonista Curtis Fuller. Išlo o člena Art Blakey´s Jazz Messengers a mnohých ďalších zoskupení. Okrem iného bol sidemanom aj na ikonickom albume Johna Coltrana "Blue Train". 

 

Trombonista Curtis Fuller sa narodil 15. 12. 1934 v Detroite ako sirota. Na strednej škole bol spolužiakom jeho budúcich kolegov ako napríklad Paul Chambers, Donald Byrd, Tommy Flanagan, Thad Jones a Milt Jackson. 

V rokoch 1953 - 1955 hral v kapele bratov Adderleyovcov a s  vyššie spomínaným Paulom Chambersom. Následne spolupracoval aj s kvintetom Yusefa Lateefa. V 50. rokoch minulého storočia si v Davisovej kapele všimol Curtisa Fullera aj Alfred Lion z Blue Note Records, ktorý ho následne angažoval na nahrávanie. Fuller preto spolupracoval so Sonnym Clarkom a Slideom Hamptonom a s Johnom Coltranom, s ktorým nahrával významný album "Blue Train".

 

Počas svojej bohatej kariéry hral s legendami ako Dizy Gillespie, Bud Powell, Jimmy Smith, Wayne Shorter, Lee Morgan, Joe Henderson. Taktež bol prvým trombonistom v kapele Art Farmer-Benny Golson Jazztet. 

 
V roku 1999 bol ocenený čestným doktorátom z Berklee College of Music a vorku 2007 bol vymenovaný ako NEA Jazz Master. Naďalej učil, hrával a nahrával ako člen New York State Summer School of The Arts a School of Jaz Studies.
 

 

 

Dávid Oláh

 

 

Ďalšie články

Aj tento rok môžete zájsť Za hranice s hudbou: prihlasovanie na Letný workshop 2021 je stále otvorené
Sú mladí, motivovaní a svoje skúsenosti zo štúdia a učenia na prestížnych zahraničných...
Jazz na Bratislavskom organovom festivale: František Báleš v projekte Blue Toccata spojí jeho Básne Múzické s píšťalovým organom
V rámci Bratislavského organového festivalu sa už tento piatok 18.6. 2021 o 19.00 hod....
V pražskom Jazz Docku sa už hrá živý jazz. Beata Hlavenková zaháji koncertnú sezónu s novým materiálom.
Beata Hlavenková vystúpi 17. júna s Kapelou Snů v pražskom klube Jazz Dock. Na vystúpení...
Šokujúca správa zasiahla jazzový svet: Opustil nás fenomenálny Gábor Winand
Iba pred pár hodinami prebehla sociálnymi sieťami neuveriteľne smutná správa. Vo veku 57 rokov nás...