Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova

Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Peter Baláž

Program dvanásteho ročníka festivalu Oravajazz prináša do Námestova svetové ale aj slovenské hudobné osobnosti. Na pódiu sa predstaví poľský jazzový saxofonista Grzech Piotrowski ale aj  slovenský jazzový supertalent Andreas Varady. Festival sa bude konať už tento piatok a sobotu od 18.00 hod.

 

Piatkový program bude patriť trom inštrumentálnym zoskupeniam. Na pódiu sa predstaví 26 muzikantov zo šiestich krajín. Ako prvý je to 21 ročný saxofonista, označovaný ako jeden z najväčších talentov slovenskej, ale aj svetovej jazzovej scény. Nikola Bankov pochádza z Humenného a momentálne študuje na prestížnej Royal Academy of Music v Dánsku. Zvyšok skupiny tvoria jední z najlepších mladých a najžiadanejších hudobníkov v Dánsku, s ktorými sa Nikola prezentuje na medzinárodných pódiách.

AMC Trio slovenskému publiku netreba špeciálne predstavovať. Trio, ktoré hrá v poslednom čase už pravidelne v kvartete s gitaristom Samuelom Marinčákom sa tak rozšírilo na kvarteto. Hosťom Amc Tria bude jeden z najpoprednejších poľských jazzových umelcov - Grzech Piotrowski. Grzech Piotrowski, absolvent katowickej jazzovej akadémie, skladateľ, producent a multiinštrumentalista je svojráznou osobnosťou poľskej jazzovej scény.

Program uzatvorí veľký 16 členný orchester. Cotatcha Orchestra je progresívny a najmä jedinečný profesionálny big band, ktorý založil trubkár Jiří Kotač. Kapela je zložená z popredných hráčov najmladšej generácie ale tiež aj z etablovaných hráčov českej scény. Ich aktuálny album Bigbandová elektronika, ktorý predstavia aj 22. októbra na Oravajazz festivale, je kombináciou vlastných skladieb s ambientnou elektronickou hudbou.

 

Supertalent aj jazzová zábava

V sobotu privítame v Námestove slovenský jazzový supertalent menom Andreas Varady. Gitarista a skladateľ je rodák z Rimavskej Soboty a svoju cestu za majstrovstvom v jazzovej gitare začal už v útlom veku. Ako 10 ročný sa presťahoval so svojou rodinou do Írska a od tej chvíle sa začal jeho raketový vzostup vo svete jazzu. Andreas začínal ako zázračné dieťa, deväťročný pouličný gitarista na uliciach Limericku a Corku. Ako trinásťročný sa stal najmladším headlinerom v londýnskom klube Ronnie Scott’s, objavil sa na titulke magazínu Guitar Player a pozvali ho na Montreux Jazz Festival. Tam ho počul a videl hrať Quincy Jones. Andreas Várady s ním už onedlho podpisoval zmluvu a vstúpil do prvej ligy jazzu. Podľa hudobnej ikony Quincyho Jonesa je Andreas jedným z najtalentovanejších hudobníkov na našej planéte.

Ďalším projektom v programe je Altar Quintet. Je to európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Spolu s nimi vystúpi aj maďarský hráč a trúbku Kornél Fekete – Kovács, srbský kontrabasista Nenad Vasilić a slovenský bubeník Marián Ševčík.

Záver festivalu bude patriť projektu Šalefuky. Projekt pod vedením Mila Suchomela prepája rómsku hudbu so slovenským folklórom a balkánskymi farbami dychových nástrojov. Ako hovorí Milo . „Keď sa zjavia Šalefuky, roztancujú nohy, ruky a spália pri tom všetky tuky,“.

 

Festival Oravajazz sa bude konať 22. a 23. októbra 2021 v Dome kultúry v Námestove so začiatkom každý deň od 18. hodiny. Viac informácii nájdete na www.oravajazz.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Festival finančne podporil aj Žilinský samosprávny kraj.

 

 

Tlačová správa

Galéria

Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova

 

 

Ďalšie články

Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...
Punk + Free Jazz = WOW! Dánsky gitarista Teis Semey prekvapuje novinkou Mean Mean Machine
Aké úžasné je nedať predsudkom šancu. Úprimne, keď mi bol holandskou kamarátkou, promotérkou...