Piatkový večer MJF v znamení konšpiračných teórií a talianskeho temperamentu

Piatkový večer MJF v znamení konšpiračných teórií a talianskeho temperamentu
jazz.sk

9. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu sa už nezadržateľne blíži (19.-21.7.2013, Liptovský Mikuláš) a tak si bližšie predstavíme jednotlivé festivalové večery. Jediný jazzový festival na Liptove tento rok opäť prináša jazz v rôznych jeho podobách, program je žánrovo pestrý a dáva priestor predovšetkým domácej scéne.

 

Festival odštartuje formácia Conspirative theories pod vedením mladého talentovaného Samuela Hošeka. Samo je čerstvým absolventom divadelnej fakulty VŠMU a v minulosti získal štipendium na prestížnej súkromnej strednej škole v USA, kde mal možnosť pracovať na viacerých hudobných a výtvarných projektoch. Bol súčašťou  muzikálového projektu Broadway Tour v USA a v apríli tohto roku absolvoval workshop  so svetovým bubeníkom Jojom Mayerom. S Jojom taktiež účinkoval na spoločnom koncerte aj s ostatnými finalistami súťaže RIGA STAGE 2013 spolu s Lotyšskym národným big bandom. V súčastnosti účinkuje v rôznych hudobných zoskupeniach. Je pravidelným hosťujúcim spevákom v Swing Society Orchestra, účinkuje v projekte Noc s ikonami džezu spolu s Petrom Lipom, Adrienou Bartošovou, Janou Gavačovou, Jurajom Griglákom, Gabrielom Jonášom a ďalšími skvelými hudobníkmi. Hosťuje v predstavení Veľkí herci malým deťom a rád tancuje v tanečnej škole Riverpark dance school. Na klávesy zahrajú Eugen Vizváry a Peter Preložník (člen legendárnej Fermaty). Saxofóny rozozvučí Nikolaj Nikitin (jeden z najvýraznejších saxofonistov súčasného slovenského jazzu) a o rytmiku sa postará rodák z Liptovského Mikuláša Juraj Raši (bicie a perkusie).

 

 

Piatkový večer bude pokračovať vystúpením legendárnych jazzových stálic s 20 ročnou históriou – prešovského AMC Tria (Peter Adamkovič - klavír, Martin Marinčák - kontrabas, Stano Cvanciger - bicie). Spolu s nimi vystúpi jediný zahraničný interpret tohtoročného festivalu – taliansky gitarista Ruggero Robin. Ruggero má nezameniteľnú techniku hrania a ako session hráč spolupracoval s množstvom hudobníkov (ako napríklad Bruce Gaitsch, Janey Clewer, BB King, John Patitucci). Slovenskému publiku sa okrem spolupráce s AMC Triom predstavil aj na bratislavských džezákoch v roku 2008, kedy vystupoval s Petrom Lipom a Minom Cinelu. Po koncerte sa vzhľadom na pestrú zostavu jazzmenov piatkového line-upu môžeme tešiť na ozaj intenzívnu a temperamentnú jam session, ktorá dá bodku za prvým festivalovým večerom.

 

 

Ak ešte nemáte lístok na festival, neváhajte a využite možnosť kúpy limitovaného počtu zvýhodnených permanentiek na všetky tri večery po 20€ (zostáva ešte niekoľko posledných kusov, následne pôjde cena na 25€ a na mieste 30€). Ešte stále váhate? Pozrite sa ako vyzeral MJF minulý rok:

 

Viac informácií o festivale: www.mjf.sk, www.facebook.com/mikulasjazzfest

 

 

 

Esprit 2019

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Fotoreport: AMC Trio s Markom Whitfieldom v Banskej Bystrici
AMC Trio nie je potrebné jazzovej komunite zvlášť predstavovať. Na jazzovej scéne sa trio v zložení...
Open Jazz Fest dopadol opäť na výbornú 2/2
...pokračovanie, deň druhý. Otvárací koncert druhého festivalového dňa bol opäť v rukách...
Spolupráca dvoch stálic slovenského jazzu: AMC Trio spája sily s Petrom Lipom
Slovenská kapela AMC Trio, ktorá je na scéne viac ako zabehnutým a stabilným pojmom, už stihla...
JeN Hovorka & Marek Urbánek vydávajú debutový album. Nahrávka JULY 2019 prináša nadžánrovú improvizovanú tvorbu
Dvojica českých hudobníkov JeN Hovorka & Marek Urbánek zaznamenala svoju nadžánrovú...
Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý
Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník...
Jazzové lístie: mesto Lučenec pozýva na siedmy ročník obľúbeného jazzového festivalu
O svoje miesto v kalendári sa opäť po roku hlási jeseň. Dni sú kratšie, slnko zubatejšie a rána...
Klavirista Keith Jarrett vydáva nový album. V októbri vyjde jeho ďalší sólový počin
Už druhý rok po sebe sa klavirista Keith Jarrett rozhodol vydať sólové CD. Po sólovom albume,...