Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory

Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Miroslav Halak

Pavla Bodnára si vážim ako eklektického skladateľa, schopného upliesť z karibskej hudby, jazzových štandardov, folklóru a improvizácie príťažlivé vrkoče. Referenčným je pre mňa v tejto kombinácii predovšetkým jeho album Ecce Jazz z roku 2006. Odvtedy ale už neúprosne uplynulo 15 rokov a svet sa zmenil, alebo predsa nie?

 

Zo skladateľských a aranžérskych schopností Bodnárovi samozrejme neubudlo. Album Džez a hory je úprimným vyznaním citlivého autora, ktorý s úctou pristupuje k žriedlam slovenských hudobných tradícií. A práve v tom vidím osobne ten problém. V jednej poľskej recenzii na x-tú jazzovú mutáciu filmovej hudby Krzysztofa Komedu som bol pobavený konštatovaním kritika hneď na úvod textu o tom, ako by na najbližších 10 rokov uvalil embargo na podobný druh produkcie. Počas užívania si veľmi pohodovej atmosféry nahrávky Džez a hory, som túto myšlienku nedokázal odohnať z hlavy. Nie kvôli nekvalite Bodnárovej novinky, ale skôr kvôli akejsi opotrebovanosti tohto prístupu. Len za posledný rok sa mi do rúk dostalo takmer tucet projektov proklamujúcich unikátnosť a jedinečnosť spájania folklóru s jazzom. Bolo by potrebné si uvedomiť, že unikátnym toto spojenie nie je minimálne už od 70. rokov minulého storočia (napr. FermataPieseň z hôľ 1976/ Emil ViklickýV Holomóci městě 1977 a mnoho, mnoho ďalších).

Mám pocit, že nadprodukcia neobjavných fúzií etna a jazzu akosi automaticky devalvuje aj skvelé nápady a hudobné myšlienky. Pri tom je potrebné zdôrazniť, že Bodnárov projekt patrí medzi to najlepšie z tohto súdku, hoci nástrahám pátosu ľudovej skladby sa ani jemu nepodarilo vyhnúť. Z priemeru pri tom CD dvíha okrem nenásilne plynúcich aranžmánov záhoráckych piesní predovšetkým pozoruhodný vokálny prejav Petra Adamova. Je pravda, že napríklad v takej Kerá je ta hviezdičkaHorenka hora bol pátos a afekt, číhajúci na každého, kto sa venuje ľudovkám, už aj v jeho prednese, za akousi pomyselnou čiarou. V prvej polovici ale Adamov predvádza fascinujúci spôsob netypického frázovania a charizmatickej hlasovej farebnosti. Takú Okolo mlýna červena hlina som si naopak vyslovene vychutnal a stane sa zrejme súčasťou soundtracku mojich vzácnych chvíľok nečinnej pohody. Ak by boli v posledných rokoch bojkotované prerábky ľudových piesní, zrejme by Pavol Bodnár, ale asi aj Ľudové mladistvá mali podstatne ľahšiu štartovaciu pozíciu, lenže tomu tak nie je. Trh je týmto materiálom v posledných rokoch žiaľ presýtený. Zostáva preto len odporúčať skúsiť kreatívnu invenciu nasmerovať aj niekam inam a nenechať sa strhnúť ďalším pokračovaním televíznej show Zem spieva. Po rokoch dobrovoľného embarga bude možno aj folklór opäť menej prejedeným chodom jazzového menu na Slovensku.

 

Peter Adamov - spev; Pavol Bodnár - klavír; Samuel Marinčák - gitara; Martin Marinčák - kontrabas; Stanislav Cvanciger - bicie nástroje

 

Text: Miroslav Haľák

Foto: Rudolf Jurkech/ Pavol Bodnár

Galéria

Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory

 

 

Ďalšie články

Hudobné dielne študentov VŠMU uzavrie koncert jazzového ansámblu
Už túto nedeľu 11.októbra sa uskutoční v bratislavskom DK Lúky záverečný koncert tvorivých...
Golden Age Festival 2021 už siedmy rok oživuje raný jazz & swing na Slovensku
Sála veľkého koncertného štúdia v Slovenskom rozhlase sa v sobotu večer 18. septembra 2021...
Erik Truffaz Quartet: po rokoch opäť v Bratislave aj so špeciálnym hosťom
Zamatový zvuk trúbky Erika Truffaza opäť očaril publikum v bratislavskom Ateliéri Babylon. Minulý...
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Program dvanásteho ročníka festivalu Oravajazz prináša do Námestova svetové ale aj slovenské...
Video program Bratislavských jazzových dní 2021. Vyberte si svojich favoritov
Chystáte sa na džezáky a neviete si podľa mien vybrať, ktorá je tá „vaša" muzika? Prinášame silnú...