Spevák Al Jarreau sa po štyroch rokoch vráti do Bratislavy

Spevák Al Jarreau sa po štyroch rokoch vráti do Bratislavy
jazz.sk
Americký džezový spevák Al Jarreau sa po štyroch rokoch predstaví v Bratislave. Sedemdesiatdvaročný držiteľ siedmich cien Grammy vystúpi v pondelok 14. mája v Majestic Music Clube (MMC). Vstupenky na koncert sa už predávajú v sieti Eventim. Lístok na státie stojí 35 eur, vstupenka na sedenie 50 eur.
 

Al Jarreau pochádza z lousianskej rodiny, jeho otec bol kazateľom a matka hrávala v kostole na organe a klavíri. Jeho hudobná budúcnosť sa začala profilovať v San Franciscu, kde účinkoval v malom džezovom klube s triom vedeným Georgeom Dukeom.

Na konci 60. rokov sa presťahoval do Los Angeles, kde začal účinkovať v známych kluboch. Krátko nato rozšíril svoje pôsobenie aj na New York, kde dostal možnosť účinkovať v televízii po boku mien ako Johnny Carson, Mery Griffin či Mike Douglas. V roku 1975 debutoval albumom We Got By, ktorým si získal srdcia fanúšikov nielen v Spojených štátoch amerických, ale aj v Európe. Získal nemeckú obdobu Grammy za najlepší výkon v medzinárodnej nováčikovskej kategórii.

Naplno sa však presadil až po turné v Európe, ktoré nasledovalo po vydaní druhého albumu Glow (1976). Prelom v jeho kariére nastal v roku 1977, keď vydavateľstvo Warner Bros. vydalo živý dvojalbum Look to the Rainbow. O rok neskôr dostal spevák prvú Grammy za najlepší sólový džezový vokálny výkon. Zaujímavosťou je fakt, že zlatý gramofónik získal nielen v džezových, ale aj v r'n'b kategóriách a Grammy má i za najlepší sólový popový vokálny výkon. Na jeho albumoch sa producentsky podieľali také osobnosti ako Herbie Hancock, George Duke či Marcus Miller. Okrem toho, že Al Jarreau neustále cestuje po svete a koncertuje, momentálne sa venuje aj nahrávaniu novému albumu.

Rodák z Wisconsinu sa v slovenskej metropole naposledy predviedol v jeseni 2008 na Bratislavských jazzových dňoch. V júli 2010 mal vystúpiť na treťom ročníku Open Jazz Festu, ktorý sa konal na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom, no pre problémy s dýchaním a následnú hospitalizáciu museli organizátori jeho koncert zrušiť.

 
Zdroj: SITA

 

 

Ďalšie články

Bill Frisell onedlho vydá nové CD. V auguste sa dočkáme zvuku jeho nového tria
Gitarista Bill Frisell vydáva nový album pod hlavičkou vydavateľstva Blue Note. Tentokrát pôjde o...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...