Trubkár Till Brönner na jesenných jazzákoch

Trubkár Till Brönner na jesenných jazzákoch
jazz.sk

Till Brönner, jeden z najznámejších svetových džezových hudobníkov, bude ďalšou hviezdou tohtoročných Bratislavských Jazzových Dní Slovenská sporiteľňa 2012. Džezový trúbkar, ktorý spolupracoval s hviezdami ako Chaka Khan, Tony Bennet, Annie Lennox, Nena, Carla Bruni či Al Di Meola vystúpi v bratislavskej Inchebe v sobotu 27. októbra 2012.

 

Till Brönner sa narodil v nemeckom Viersene, blízky je mu aj taliansky Rím, kde sa začal venovať štúdiu džezovej hry na trúbke. Tento talentovaný hudobník, spevák, skladateľ, aranžér a producent počas svojej doterajšej hudobnej kariéry získal päť ocenení Echo Music Award a dve nominácie na americké Grammy, z čoho jedna bola za najlepšie džezové inštrumentálne sólo.

 

Hudba Tilla Brönnera je unikatným džezom ovplyvneným fusion jazzom a bebopom, pre ktorý je charakteristické rýchle tempo, inštrumentálna virtuozita a improvizácia založená na kombinácii harmónie a melódie, ku ktorému sa dostal pomocou hudby Louisa Armstronga a Charlieho Parkera už počas dospievania. „Bebop som počul prvýkrát ako 13 ročný a vyrazilo mi to dych. Až tak, že som si myslel, že neslušné. Hudba bola akoby ženou a vstupovala do mňa.“ Od tohto momentu Brönner prepadol vášni pre hudbu a najmä džez. Vo svojej doterajšej kariére sa podieľal na šestnástich štúdiových albumoch, kde sa prejavila jeho hudobná všestrannosť a nájdete medzi nimi nielen džezové nahrávky, ale aj pop, country či skladby ku filmom. Ako jeden z mála je exkluzívnym hudobníkom vydavateľstva Universal.

 

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2012 sa uskutočnia v termíne od 26. do 28. októbra v bratislavskej Inchebe. Hlavnými hviezdami festivalu budú okrem Tilla Brönnera aj Mario Biondi (26. 10.), Dianne Reeves (27. 10.) a Kool & The Gang (28. 10.). Vstupenky na festival sú už v predaji prostredníctvom Ticketportalu a Tiposticketu. V predaji sú nielen permanentky na celý festival, ale aj jednodňové vstupenky. Viac informácií nájdete na www.bjd.sk a www.facebook.com/bjd.sk.

 

-rob-

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty. Prihlasovanie je otvorené, ceny sú opäť atraktívne
Už po deviatykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Jazzová osobnosť týždňa: Viktor Zappner oslávil 85. narodeniny
Pri špeciálnej príležitosti 85. narodenín venujeme tohtotýždňovú rubriku Jazzman týždňa jazzovej...
Džezáky štartujú už tento piatok. Tešiť sa môžete na svetové hviezdy ako Avishai Cohen, Mike Stern a Nubiyan Twist
Už tento piatok sa začnú Bratislavské jazzové dni s najlepším koncertným programom tejto...
Ranjevš & Óbasz: gitarista Štefan Szabó a bubeník Jakub Švejnar vyrážajú na jesenné turné po krajinách V4
Obrátené priezviská gitaristu Štefana Szabó (el. gitara, preparácie) a Jakuba Švejnara (bicie...