Už žiadna nuda v Brne – iba jazz

Už žiadna nuda v Brne – iba jazz
Peter Motyčka

Moravská metropola sa na niekoľko dní stane hlavným mestom jazzu. Od pondelka 27. júna budú v brnianskom divadle Husa na provázku prebiehať Central European Jazz Showcases, na ktorých sa predstaví osem slovenských a osem českých zoskupení. Svoju tvorbu predstavia najmä medzinárodnému odbornému publiku – riaditeľom a umeleckým vedúcim jazzových festivalov, dramaturgom hudobných klubov či hudobným novinárom.

 

Showcases voľne nadväzujú na súťaž mladých jazzových kapiel Central European Jazz Competition, ktorú v roku 2018 organizoval JazzFestBrno spolu s rakúskym partnerom Jazzwerkstatt Poysdorf. Podujatie Central European Jazz Showcase spoločne pripravuje organizácia JazzFestBrno a občianske združenie Spectaculum.

 

Interpretov vyberala porota zložená z českých i európskych predstaviteľov jazzovej komunity. Viete ktoré slovenské a české zoskupenia sa prebojovali do finálneho výberu? Napríklad projekt Bardo vynikajúcej speváčky, textárky, skladateľky a basgitaristky Sisy Fehér a gitaristu Vladka Mikláša. Ich spoločná nahrávka, ktorá si prepožičala názov z tibetskej „Knihy mŕtvych“, zaujala svojou naliehavosťou a trojica (spolu s českým bubeníkom Petrom Nohavicom) dokáže počas vystúpení preniesť poslucháčov do autonómneho magického sveta krásnych, minimalistických a sofistikovaných zvukových paliet založených na vrstvení gitarového zvuku a harmonických spevov a rytmických vĺn.

 

 

Ďalšou pozoruhodnou slovenskou vokalistkou bude Kristína Mihaľová, ktorá spolu s gitaristom Jakubom Šedivým tvorí pop-soulové duo Lash & Grey. ‍Po ocenení Nových tvárí slovenského jazzu prekvapili debutomSleepin“ With the Lights on“ v roku 2020 a hoci aktuálny „Blossoms of Your World“ ešte väčšmi nadbieha popu, špecifický vokálny feeling s frázovanie speváčky nenechajú nikoho na pochybách. Treťou slovenskou vokalistkou bude Júlia Kozáková spolu s rôznožánrovým zoskupením Sole (klavirista Ľudovít Kotlár, kontrabasista Ľubomír Gašpar, akordeonista Filip Urda a bubeník Jakub Valíček).

 

K matadorom slovenskej scény patrí Pacora Trio, ktoré svoju originalitu na rozhraní jazzu a folklóru ponúka už od roku 2004. Nezmenenú zostavu tvoria huslista Stanislav Palúch, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Róbert Ragan. Ich repertoár zahŕňa originálne aranžmány ako aj vlastné kompozície a kapela doteraz predstavila dvojicu albumov – debutový s jazzovým a gypsy swingovým feelingom a ďalší s prímesou slovenských a moldavských folklórnych melódií. Trio sa predstavilo na mnohých medzinárodných scénach a určite prekvapí aj v Brne. Slovenské farby budú tiež obhajovať Altar Quartet saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Zostavu ich aktuálneho projektu „November“ doplnia kontrabasista Matej Štubniak a bubeník Marián Ševčík.

 

 

Posledné tri zoskupenia tvoria hudobníci mladšej generácie. Ľubomír Gašpar Cimbal Project ponúka prepojenie cimbalu s jazzovým triom a ich debut „The Point of View“ získal cenu Radio_head Award 2017 za najlepší world music album. Okrem lídra tvoria zostavu kontrabasista Peter Korman, klavirista Jakub Tőkőly a bubeník Kristián Kuruc. Laureátmi domácich súťaží (Nové tváre slovenského jazzu, Pódium mladých talentov, Jazz Start Up) sú aj trio Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers, ktoré popri lídrovi-klaviristovi tvoria basgitarista Marek Taraj a bubeník Dávid Juraj Raši.

Tibor Feledi Kairos Quintet budú v Brne prezentovať originálne kompozície, inšpirované slovenskými detskými piesňami v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom. Ich album „Common Playgrounds“ získal ocenenie Radio_head Award ako jazzový album roka 2018. Zoskupenie tvoria klavirista Tibor Feledi, altsaxofonistka Lenka Molčányiová, trubkár Michal Cálik, basgitarista Michal Šelep a bubeník Juraj Dávid Raši.

 

 

Domácu brniansku scénu budú zastupovať avantgardné improvizačné teleso Brünnwerk kombinujúce jazz s poéziou (jeho členmi sú spevák Petr Rybíz Toman, klarinetista Pavel Zlámal, klaviristi Martin Konvička a Jaroslav Šťastný, kontrabasista Juraj Valenčík a bubeník Kristián Kuruc) a progresívne zoskupenie Endemit, ktorého hudba je neurvanou ódou na radosť“. Zoskupenie prechádzalo viacerými zmenami a jeho aktuálnu zostavu tvoria gitarista Vít Beneš, basgitarista Vlado Micenko a bubeník Erik Hajtmánek. Medzižánrový výlet sľubuje aj kapela Limbo s originálnou a ťažko zaraditeľnou fúziou inšpirovanou filozofiou legendárneho Art Ensemble of Chicago. Členmi kvarteta je dvojica saxofonistov (Pavel Hrubý a Petr Kalfus), kontrabasista Taras Voloshchuk a bubeník Dušan Černák.

 

 

Ešte koncom minulého storočia vznikla experimentálna groove-jazzová skupina Muff, ktorej objavná koláž vychádza z jazzu i rocku. Jej členovia sa nevyhýbajú ani práci s elektronikou a samplami a na konte majú trojicu vynikajúcich albumov. Členmi pozoruhodného zoskupenia sú saxofonista Marcel Bárta, gitarista Jiří Šimek, klavirista Jakub Zitko, basgitarista Jakub Vejnar a bubeník Roman Vícha. Ochepovsky Project zasa patrí k nedávnym objavom českej jazzovej a alternatívnej scény. Gitarista Igor Ochepovsky dal dokopy hudobníkov širokého žánrového rozptylu, ktorí predkladajú eklektickú zmes jazzu, neo-soulu, hip hopu a popu. V Brne sa s kapelou predstaví aj turecká speváčka ilæy, ďalšími členmi budú violončelista Šimon Marek, trubkár Miroslav Hloucal, saxofonista Petr Kalfus, klávesista Jan Aleš, basgitarista Ondřej Hauser a bubeník Michal „Kolouch“ Daněk.

 

 

Pomerne novým projektom je aj Post Noisy Pots, v ktorom sa členovia elektronického tanečného dua Noisy Pots (hráč na klávesových nástrojoch Michal Šupák a bubeník Jakub Tengler) stretli s gitaristom/basgitaristom Antonínem Dlapou a svoju hudbu obohatili prvkami jazzu, afroamerickej hudby a klasiky. Výsledkom je originálny mix elektroniky, loopov a tanečných beatov s inštrumentálnou virtuozitou a značnou úlohou improvizácie. Zoskupenie The Track Inspection klaviristu a hráča na hammondky Jana Andra kombinuje jazzovú tradíciu so soulom, funkom a hiphopom. Jeho členmi sú gitarista Kirill Yakovlev, trombonista Richard Šanda, trubkár Miroslav Hloucal, saxofonista Petr Kalfus a bubeník Tomáš Hobzek.

 

Posledným českým ansámblom budú Treetopnástrojovo unikátne zoskupenie akordeonistu Vojtu Drneka, trombonistu Richarda Šandu a kontrabasistu Michala Šelepa. Rozmanitosť a bohatosť ich prejavu fúzujúceho jazz, folklór i klasickú hudbu nesmierne zaujal a ich minuloročný debutový album získal sériu ocenení na českej scéne.

 

 

Pokiaľ by sa niekomu málilo šestnásť československých projektov, môže zavítať do Brna už v nedeľu večer a byť účastníkom prvého ročníka Slavností synkop, na ktorej sa vo vonkajších i vnútorných priestoroch divadla Husa na provázku predstavia Dan Bárta s Triom Roberta Balzara, trio Dorůžka - Wyleżoł - Ballard, Ondřej Štveráček, Luboš Soukup, Tomáš Liška, trio Brunner - Foukalová - Křišťan, Point of Few, Treetop či kapela Vertigo oslavujúca dvadsiate výročie svojej existencie. Brno bude jednoducho počas najbližších dní patriť len a len jazzu!

 

 

Autor: Peter Motyčka

 

Galéria

Už žiadna nuda v Brne – iba jazz
Už žiadna nuda v Brne – iba jazz

 

 

Ďalšie články

Central European Jazz Showcase: usporiadatelia festivalu JazzFestBrno chystajú prvý jazzový showcase festival v Česku
Central European Jazz Showcase (CEJS) je novinkou v aktivitách pořadatelů jednoho z největších...
Ako som objavoval slovenský jazz. V Brne.
„Prečo tam vlastne chceš ísť?“, pýtala sa ma pred niekoľkými dňami, v predvečer brnianského...
Cieľová rovinka česko-slovenského jazzového maratónu v Brne
O udalostiach prvého dňa Central European Jazz Showcase v moravskej metropole sme už referovali v...
Ďalšie objavy v Brne alebo exkurzia za česko-slovenským jazzom
V úvodnom reporte z Central European Jazz Showcase, ktorý prebehol minulý týždeň (27.–28. júna) v...
V americkom meste Newark bude premenovaná ulica na počesť Waynea Shortera
Americká rozhlasová stanica WBGO spojia sily s mestom Newark v štáte New Jersey, aby premenovali...
Letné čítanie: Príbeh legendárnych Mahavishnu Orchestra
Po ukážke z knihy o Jacovi - „najlepšom basgitaristovi na svete“, spätom napríklad s kapelou...
World Music Festival Bratislava – nové miesta, nové mená, nové zážitky
Siedmy ročník festivalu world music v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych...
Vyhrajte pozoruhodný sólový album „Attempts“ gitaristu Szymona Miku
Mimoriadne talentovaného poľského gitaristu Szymona Miku sme už na stránkach jazz.sk predstavovali...