V piatky do Soboty na Sobotský Jazztival 2024

V piatky do Soboty na Sobotský Jazztival 2024
Peter Motyčka

Roky, keď boli jazzové festivaly len výsadou slovenskej metropoly či krajských centier, sú našťastie za nami a jazz sa dnes aspoň sporadicky objavuje prakticky vo všetkých slovenských mestách či mestečkách. Aj v Rimavskej sobote sa tento piatok začne už siedmy ročník Sobotského Jazztivalu, ktorý si v uplynulých rokoch získal popularitu a stal sa kultúrnou súčasťou tohto centra malohonstkého regiónu. Obľúbené kultúrno-spoločenské podujatie je dramaturgicky zamerané na špičkových domácich jazzových umelcov, ale nebráni sa ani presahom do iných žánrov.

 

Slovenská tvorba bude počas siedmeho ročníka Sobotského Jazztivalu v prevahe, no na pódiu sa objaví aj vynikajúca formácia našich južných susedov. Všetky festivalové koncerty sa uskutočnia na nádvorí Čierny orol na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, v prípade nepriaznivého počasia v Dome kultúry.

 

Júlia Kozáková & SOLE / piatok 7. júna

SOLE (Júlia Kozáková – spev, Ľudovít Kotlár – klavír, Filip Urda – akordeón, Ľubomír Gašpar – kontrabas, Juraj Raši – bicie nástroje) je hudobné zoskupenie, ktoré čerpá inšpiráciu z tradičných piesní rôznych krajín, vyberá z nich charakteristické hudobné prvky a pretvára ich do novej súčasnej podoby naprieč žánrami jazzovej, klasickej a tradičnej hudby. Napriek tomu, že zoskupenie pôsobí na scéne iba od roku 2020, vďaka svojej originalite a citlivému prístupu sa rýchlo dostalo na mnohé domáce i zahraničné hudobné podujatia. Zostava okolo speváčky Júlie Kozákovej predstaví na koncerte nový debutový album „ELOS“, ktorý nedávno vyšiel pod krídlami nemeckého vydavateľstva CPL Music. Nahrávka vychádza z východoeurópskeho jazzu, andalúzskeho flamenca a samby a premiešava rómsku i balkánsku tradíciu. Poslucháči si budú môcť vypočuť tradičné piesne v jedinečných verziách založených na voľnej jazzovej forme fúzujúcej hneď niekoľko jazykov – španielčinu, rómčinu, bulharčinu a samozrejme slovenčinu. Jednoducho tieto piesne spoja krásu a farby súčasného globálneho sveta, v ktorom žijeme.

 

 

 

Sona Kmet & BAND / piatok 21. júna

Mladá martinská hudobná skladateľka a speváčka vstúpila do hudobného sveta v roku 2022 debutom Big Brother, ktorým reagovala na vojnové udalosti na Ukrajine. Svoju tvorbu z EP „Don´t Let Me Go Home“ predstavila aj v rámci súťaže mladých talentov Bratislavských jazzových dní. Podľa portálu Hudba.sk je hudba tejto umelkyne sviežim vánkom na slovenskej scéne a jedným z najpríjemnejších objavov posledného roka. Soňa tvorí a spieva v angličtine, pracuje s viacvrstvovými vokálmi a hudobne ju doprevádzajú skúsení martinskí muzikanti (Tomáš Gulán – gitara, klávesové nástroje, Radoslav Rugala – bicie nástroje, Roman Zábojník – basgitara, Adrián Mikušák – saxofón). Vo svojej tvorbe otvára témy rodinných a medziľudských vzťahov, osamelosti, ľudskej ľahostajnosti a tak aj hudobne aj textovo si vyžaduje vnímavého poslucháča. Hudobným prístupom a vplyvmi svetovej hudobnej produkcie je jej tvorba výnimočná v rámci slovenskej hudobnej scény, nielen angličtinou, ale hlavne vrstvením vokálnych partov.

 

 

 

FOA & Stanislav Počaji / piatok 12. júla

Gitarista a frontman kapely Aftertee Stanislav Počaji pôsobí v rozličných iných hudobných projektoch, napríklad s mladou speváčkou Asiou Smolkovou, ktorú prizval aj na svoj najnovší album „Domček z kariet“. Ten je metaforou krehkosti, čara okamihu i poznania, že láska je vlastne hrou. Stanislav Počaji ušil hudobný kabát štrnástim básňam Petra Konečného z básnickej zbierky „Krátky príbeh o láske“ a vzal si na starosť i aranžmány a produkciu. Vo všetkých pesničkách nahral gitary, v troch navyše aj basgitaru a v ďalších troch sprievodné vokály. Album zrkadlí hudobné žánre, ktoré Stanislav Počaji rád hráva, ako jazz, fusion, blues či folk. V „Domčeku z kariet“ je každá karta iná. Pri stíšení a sústredenom počúvaní vynikne krehká krása lyrických pesničiek (takmer všetky možno nazvať baladami), pod povrchom ktorých možno driemu malé drámy. Koncertnú podobu tohto albumu, doplnenú o ďalšie skladby z autorskej dielne Asie a Stanislava si môžete vypočuť na Sobotskom Jazztivale v zostave Asia Smolková – spev, Stanislav Počaji – gitara a spev, Juraj Schweigert – ústna harmonika, Michal Šimko – basgitara a Deodato Siquir – bicie nástroje.

 

 

 

Péter Sárik Trio / piatok 16. augusta

Trio klaviristu Pétera Sárika patrí k najpopulárnejším maďarským jazzovým formáciám. Kľúčom k ich úspechu je otvorenosť a láska k publiku. Ich hudba je dynamická, pestrá a plná humoru, takže ju ocenia aj tí, ktorí sa so žánrom jazzu len zoznamujú. Sárikova skladateľská tvorba bola ocenená mnohými cenami doma i v zahraničí a jeho skladby sa pravidelne umiestňujú na prestížnych súťažiach v USA a vo Veľkej Británii. Trio vydalo viacero nahrávok, napríklad album s jazzovými úpravami Beethovenových symfónií a klavírnych sonát. V Rimavskej Sobote trio uvedie svoj koncertný program „Sárik Péter Trio X2 Bartók“, kde zaznejú jazzové úpravy diel Bélu Bartóka. Svoj prvý album s Bartókovými aranžmánmi vydali ešte v roku 2018 a predstavili ho vo Veľkej sále Hudobnej akadémie v Budapešti. Odvtedy tento program prezentovali v 15 krajinách sveta a dosiahli obrovský úspech. Nahrávka získala v roku 2020 maďarskú cenu Grammy ako „Jazzový album roka“ a koncertná verzia z roku 2022 bola na rovnaké ocenenie nominovaná. Na koncertoch tria Pétera Sárika (Péter Sárik – klavír, Tibor Fonay – kontrabas, Attila Gálfi – bicie nástroje) býva zvykom, že publikum je aktívnou súčasťou predstavenia a bude tomu tak aj na Sobotskom Jazztivale.

 

 

 

Peter Juhás & BAND / piatok 6. septembra

Hudobník pochádzajúci z Lučenca pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už niekoľko rokov a podarilo sa mu účinkovať na rozličných festivaloch. Na svojich koncertoch ponúka autorský materiál ako aj coververzie. V roku 2019 skončil na štvrtom mieste v súťaži The Voice cz/sk a podarilo sa mu vydať štúdiový album, EP ako aj niekoľko singlov. Jeho tvorbu poznajú aj priaznivci Jany Kirschner alebo Lukáša Adamca, na ktorých koncertoch sa predstavuje v úlohe predskokana. Aktuálne pripravuje vydanie druhého štúdiového albumu s názvom „Dobrom k dobru”, na ktorom sa objavia prevažne pop/folkové piesne.

 

 

Organizátor: Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Banskobystrický samosprávny kraj.

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

V piatky do Soboty na Sobotský Jazztival 2024

 

 

Ďalšie články

Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...