Viva Musica! odhaľuje prvé mená

Viva Musica! odhaľuje prvé mená
jazz.sk

Po minuloročnom úspechu dvojice Igudesman & Joo, ktorí očarili divákov Starej tržnice svojím humorom a virtuozitou, sa organizátori rozhodli niečo podobné dopriať širšiemu hľadisku, a to na otváracom koncerte 9. ročníka Viva Musica! festivalu, ktorý sa uskutoční 22. júna 2013 na Hlavnom námestí v Bratislave.

Zoskupenie „klasicky“ vyštudovaných hudobníkov MozART Group, ktorí sa rozhodli hrať klasickú hudbu, povedzme, tak trochu inak, zaútočí na bránice publika, ktoré na ich vystúpeniach zakaždým plače od smiechu! V rámci svojich vystúpení pracujú s hudbou ako s plátnom, analyzujú jej štruktúru a dopĺňajú ju o brilantné asociácie s nečakanými vyústeniami. Poľské kvarteto založili v roku 1995 Filip Jaślar (1. husle), Michał Sikorski (2. husle), Paweł Kowaluk (viola) a Bolek Błaszczyk (violončelo). Odvtedy obišli štyri kontinenty, viac ako 40 krajín a spolupracovali s takými menami ako napr. poľský herec a mím Ireneusz Krosny či Bobby McFerrin. MozART Group síce hrá Mozarta či Vivaldiho, ale pri počúvaní Malej nočnej hudby v podaní štyroch brilantných hudobníkov z Akadémie hudby vo Warszawe a Łodzi budete mať pocit, že Mozart pochádzal z Nashvillu, Tennessee, Bavorska, Španielska alebo komponoval v štýle židovského klezmeru!

Ďalším veľkým menom, ktoré nie je na Slovensku potrebné zvlášť predstavovať, je japonská jazzová klaviristka a skladateľka Hiromi Uehara, ktorá sa v rámci Viva Musica! festivalu po prvýkrát predstaví so svojím novým projektom Move. Na koncerte 24. júna v Starej tržnici ju budú sprevádzať najväčšie mená svetového jazzu: basgitarista Anthony Jackson, propagátor šesťstrunovej basgitary, a bubeník Steve Smith, ktorého v roku 2001 americký magazín Modern Drummer zaradil medzi TOP 25 svetových bubeníkov všetkých čias!

 

            Viva Musica! festival bude aj v roku 2013 prebiehať počas posledného júnového týždňa 22. – 29. júna 2013 na štyroch pódiách v Bratislave – Hlavné námestie, Stará tržnica, Albrechtovský dom na Kapitulskej ulici Bratislavský hrad.

 

 

 

Ďalšie články

Košické „Jazzáky“ s vynikajúcim programom
Medzinárodný jazzový festival v Košiciach zažíva postkovidový reštart v plnej paráde. Od utorka 4....
Navždy odišiel legendárny saxofonista Pharoah Sanders
V nedeľu 25. septembra vyšla na twitteri oficiálna správa vydavateľstva Luaka Bop o odchode...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...
AMC Trio s novým klipom na turné s Randym Breckerom
Práve dnes štartuje jesenné turné AMC Tria, ktoré prešovskí hudobníci odohrajú v rozšírenej zostave...