Vo veku 86 rokov zomrela legenda modernej hudby: Klavirista a skladateľ Michel Legrand nám už nezahrá

Vo veku 86 rokov zomrela legenda modernej hudby: Klavirista a skladateľ Michel Legrand nám už nezahrá
Dávid Oláh

Legendárny Michel Legrand sa preslávil nielen ako excelentný jazzový klavirista, ale aj ako významný skladateľ. Mnohé jeho kompozície sa stali jazzovými štandardami. Tento 5-násobný výherca Grammy Awards nás navždy opustil vo veku 86 rokov v sobotu 26. januára.

 

Autor filmových skladieb ako "Windmills of Your Mind", "I will wait For You", "You Must Believe in Spring" či "What Are You Doing the Rest of Your Life?" už žiaľ nenapíše ďalšiu krásnu skladbu a ani nezahrá. Michel Legrand zomrel v sobotu 26. januára v jeho rodnom Paríži.

 

Okrem komponovonia filmovej hudby sa venoval aj spevu, jazzovému klavíru a dirigovaniu rôznych orchestrov. Bol známy pre svoju štýlovú flexibilitu a lásku k rôznym hudobným žánrom. Venoval sa jazzu, vážnej hudbe, ale aj skladaniu televíznych pesničiek. Za svoju bohatú kariéru skomponoval okolo 150 skladieb, z ktorých sa mnohé stali jazzovými štandardmi.

 

Jeho hudba bola interpretovaná celou plejádou špičkových umelcov - Frank Sinatra, Tonny Bennett, Barbra Streisand, Peggy Lee, Ray Charles, Michael Jackson, Johnny Mathis, Ella Fitzgerald či Sting.

 

Celkovo vydal viac ako 100 albumov rôznych žánrov. Ako jazzový klavirista vynikal svojím jedinečným herným štýlom, v ktorom bol cítiť mainstream a prvky vážnej hudby. Spolupracoval s menami ako Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans, Ben Webster, Phil Woods, Stan Getz, Stephane Grappelli, Oscar Peterson, Bud Shank, Arturo Sandoval a mnohí ďalší.   

 

 

 

 

Dávid Oláh

Zdroj: variety.com

 

 

Ďalšie články

Bill Frisell vydáva nové CD. V auguste sa dočkáme zvuku jeho nového tria
Gitarista Bill Frisell vydáva nový album pod hlavičkou vydavateľstva Blue Note. Tentokrát pôjde o...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...