Vo veku 86 rokov zomrela legenda modernej hudby: Klavirista a skladateľ Michel Legrand nám už nezahrá

Vo veku 86 rokov zomrela legenda modernej hudby: Klavirista a skladateľ Michel Legrand nám už nezahrá
Dávid Oláh

Legendárny Michel Legrand sa preslávil nielen ako excelentný jazzový klavirista, ale aj ako významný skladateľ. Mnohé jeho kompozície sa stali jazzovými štandardami. Tento 5-násobný výherca Grammy Awards nás navždy opustil vo veku 86 rokov v sobotu 26. januára.

 

Autor filmových skladieb ako "Windmills of Your Mind", "I will wait For You", "You Must Believe in Spring" či "What Are You Doing the Rest of Your Life?" už žiaľ nenapíše ďalšiu krásnu skladbu a ani nezahrá. Michel Legrand zomrel v sobotu 26. januára v jeho rodnom Paríži.

 

Okrem komponovonia filmovej hudby sa venoval aj spevu, jazzovému klavíru a dirigovaniu rôznych orchestrov. Bol známy pre svoju štýlovú flexibilitu a lásku k rôznym hudobným žánrom. Venoval sa jazzu, vážnej hudbe, ale aj skladaniu televíznych pesničiek. Za svoju bohatú kariéru skomponoval okolo 150 skladieb, z ktorých sa mnohé stali jazzovými štandardmi.

 

Jeho hudba bola interpretovaná celou plejádou špičkových umelcov - Frank Sinatra, Tonny Bennett, Barbra Streisand, Peggy Lee, Ray Charles, Michael Jackson, Johnny Mathis, Ella Fitzgerald či Sting.

 

Celkovo vydal viac ako 100 albumov rôznych žánrov. Ako jazzový klavirista vynikal svojím jedinečným herným štýlom, v ktorom bol cítiť mainstream a prvky vážnej hudby. Spolupracoval s menami ako Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans, Ben Webster, Phil Woods, Stan Getz, Stephane Grappelli, Oscar Peterson, Bud Shank, Arturo Sandoval a mnohí ďalší.   

 

 

 

 

Dávid Oláh

Zdroj: variety.com

 

 

Ďalšie články

V Nu Spirit Bare znie opäť jazz: Andreas Varady Trio a Radovan Tariška priniesli hudbu plnú virtuóznych pasáží i jemných lyrických chvíľ
Mladý gitarista a skladateľ svetového formátu Andreas Varady opäť navštívil svoje rodné Slovensko...
Na bratislavských džezákoch vystúpi Corinne Bailey Rae: Dvojnásobná držiteľka Grammy v Inchebe už budúci týždeň
Svet očarila svojimi hitom Put Your Records On. Po niekoľkoročnej prestávke sa na koncertné pódiá...
CD Blue World: John Coltrane a jeho modrý svet
Legenda moderného jazzu, multiinštrumentalista, skladateľ a vizionár John Coltrane sa k nám...
V Bratislave zaznie škandinávsky jazz: Emil Sommer Quartet sa počas európskeho turné zastaví v Bohéma Bare
Vo štvrtok 17. októbra zavíta do Bratislavy štvorica hudobníkov zo Škandinávie. Dánske zoskupenie...