Vychádza CD a DVD 'Collectivity' kontrabasistu Bartuša

Vychádza CD a DVD 'Collectivity' kontrabasistu Bartuša
jazz.sk

V najbližších dňoch sa objaví nový album hudobníka Štefana 'Pištu' Bartuša. Pôjde o live nahrávku zo slovenského  klubu Blue Note. Na albume sa podielali špičkoví jazzmeni zo Slovenska - Ľuboš Šrámek, Michal Bugala, Peter Solárik a tiež zahraničný hosť projektu - američan Andy Middleton. Okrem zvukového CD bude k dispozícii aj video dokument z nahrávania.

Nahrávku, v ktorej obohatil džez o prvky vážnej hudby aj world music, predstaví výnimočný kontrabasista a skladateľ Štefan ,,Pišta“ Bartuš 15. marca 2012 v bratislavskom Divadle Aréna. Album Collectivity vznikol počas slovenského turné džezmena s projektom JazzBrothers, ktoré sa konalo na jeseň roku 2011.

Krstnou mamou novej, mimoriadne originálnej nahrávky bude popredná slovenská džezová speváčka Lucia Lužinská. A jedinečným večerom 15. marca 2012, ktorý sľubuje stretnutie mnohých známych slovenských hudobníkov, bude sprevádzať svetový bubeník Martin Valihora.

,,Keď sa muzikant odovzdá hudbe, v čase, keď tvorí, ako keby mal kontakt s niečím nadpozemským. Je to skoro ako omša či meditácia,“ uvažuje nad albumom Collectivity Štefan ,,Pišta“ Bartuš. ,,Zrazu človek splynie s hudbou a práve to je to, prečo sa džezu nedá odolať. A ešte viac, keď má prajné publikum, ktoré po koncerte odchádza šťastné, spokojné, vďačné. To je to najkrajšie na celom hraní,“ dodáva kontrabasista a skladateľ.

V projekte JazzBrothers hrá s Bartušom prvá liga slovenských džezmenov: klavirista Ľuboš Šrámek, gitarista Michal Bugala a hráč na bicie nástroje Peter Solárik. Na jesenných koncertoch, a tak aj na albume Collectivity, s nimi účinkoval jeden z najlepších svetových saxofonistov, američan Andy Middleton. Pre jeho vyťaženosť ho na krste nahradí Jurre Pukl zo Slovinska.

,,Štefan ,,Pišta“ Bartuš je neskutočne talentovaný a tvorivý džezový kontrabasista. Mal som tú česť s ním pred časom vystupovať, ale jeho projekt JazzBrothers je omnoho vyspelejší, čerstvejší a originálnejší. Jasne rozoznateľné hudobné korene a dokonalá atmosféra New Yorku, ktorú z nahrávky cítim, mi dáva šancu dotknúť sa reality vždy, keď ho počujem,“ povedal o albume Collectivity popredný poľský saxofonista Piotr Baron.

Okrem novej nahrávky predstaví Štefan ,,Pišta“ Bartuš na krste 15. marca 2012 v Divadle Aréna aj dokumentárny film zo zákulisia jesenného turné a nahrávania albumu. A keďže dokument bude aj súčasťou nového albumu, ,,tajné“ životy špičkových slovenských džezmenov bude môcť spoznať široký okruh fanúšikov džezu.

,,Keď som mal desať rokov – ako môj syn teraz – alebo možno ešte menej, otec ma učil hrať ľudové pesničky na klavíri. Bola to pre mňa dobrá škola, aj keď sa mi vtedy veľmi nechcelo. On hral na husliach melódiu a ja som musel hľadať harmóniu podľa ucha,“ prezradil o svojich hudobníckych začiatkoch Bartuš. ,,Otcovi som venoval skladbu Period, ktorú sme počas turné s JazzBrothers hrali vždy ako prvú,“ dodal džezmen.

 

 

Ďalšie články

V marci odštartuje ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Hudobníci a vokalisti si opäť budú môcť zahrať v kapele pod vedením najlepších lektorov
V roku 2020 začína už ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Pre všetkých hudobníkov,...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...