Wayne Shorter – CD Emanon: Hudba s veľkým „H“

Wayne Shorter – CD Emanon: Hudba s veľkým „H“
Dávid Oláh
„Wayne, nahraj pre mňa album so sláčikmi, nechaj tam ale otvorené okno, aby som z tadiaľ mohol vyliezť.“ Týmito slovami požiadal Miles Davis saxofonistu Waynea Shortera o to, aby niekedy nahral album so sláčikmi. Wayne Shorter splnil Davisovu prosbu. Tento rok vydal dokonca trojalbum s názvom Emanon, kde sa okrem hudby postaral o úplnú novinku vo svojej umeleckej kariére – je autorom komiksovej knihy, ktorá sa predáva spolu s doskou.
 
Saxofonista, skladateľ, aranžér, pedagóg a po novom aj autor komiksu Wayne Shorter patrí medzi žijúce legendy svetového jazzu. Či už ako saxofonista, ktorý na začiatku svojej cesty vychádzal z bopovej tradície Charlieho Parkera a neskôr Johna Coltrana, ale aj ako skladateľ s unikátnym rukopisom bez hraníc. Shorter je známy mnohými kompozíciami, ktoré nemajú funkčné harmonické postupy, ide v nich skôr o hru s farbami a harmonickým rytmom. Ako umelec si prešiel asi všetkými štádiami – od klasického bebopu, cez hardbop s Art Blakey and The Jazz Messengers, free jazz a avantgardu s druhým kvintetom Milesa Davisa, následnú fusion éru – album "Bitches Brew" a pod. V súčasnosti je lídrom svojho vlastného kvarteta spolu s Danilom Pérezom na klavíri, Johnom Patituccim na kontrabase a bubeníkom Brianom Bladom. Práve toto obsadenie hrá aj na doske "Emanon" (zozadu No name). Okrem kapely hrá na albume aj komorný orchester. Ďalšou zaujímavosťou je, že ide o nahrávku živého koncertu z Londýna z roku 2016. Vydavateľstvo Blue Note Records je vydalo iba pred pár mesiacmi tohto roka.
 
Veľmi ťažko sa mi píše, alebo hovorí o takejto hudbe. Ide o skvost, ktorý treba hlavne počuť a zažiť na vlastnej koži. Wayne Shorter Quartet je jednou z top jazzových kapiel súčasnosti, nielen preto, že ide o geniálnych umelcov po stránke remeselnej a interpretačnej, ale hlavne preto, akú hudbu toto kvarteto hrá a tvorí. Ide o veľmi slobodný free jazzový koncept hry, ktorý nie je vôbec podobný Ornettovi Colemanovi, ale má svoj unikátny zvuk, tvar a koncept. Mal som tú česť počuť túto kapelu na koncerte v rámci One Day Jazz Festivalu a jednoznačne išlo o umelecký zážitok na ktorý nikdy nezabudnem. Na albume ide o rovnaký prístup k hraniu, ktorý je však rozšírený o zvuk komorného orchestra. Sú tu kompozície ako „Pegasus“, „Prometheus Unbound“, „Lotus“ či „The Three Marias“. Shorter sa krásne vyhráva so zvukom orchestra. Harmonicky ide o výlet od impresionizmu, naturalizmus až po moderné avantgardné postupy. Shorter svojou hrou na soprán a tenor saxofónu rozširuje zvukovú paletu nielen samotným saxofónom, ale aj tónmi, ktoré hrá. Často sú tu evidentné rôzne polytonality a bitonality. Na niektorých skladbách hrá dlhú dobu orchester bez rytmiky, inde sa k nemu pridáva iba Shorter a niekde sa strieda s orchestrom aj celá kapela. Na konci dosky sú kompozície, kde hrá celý kvartet bez orchestra. Väčšina skladieb nemá menej ako desať minút, čo spôsobuje dlhé „zvukové výpravy“ plné zmien harmónie a rytmu. Hudba je veľmi náročná, ale dlhá minutáž u mňa nevytvorila žiadny pocit nudy. Hudba je ukážkou geniality vo všetkých jeho podobách. Cítiť tu vplyv budhizmu a východných kultúr.
 
 
CD Emanon je ďalším veľkolepým počinom Wayneho Shortera. Odporúčam ho každému, kto má rád modernú improvizovanú hudbu so zvukom orchestra.
 
 
Dávid Oláh 
 

 

 

Ďalšie články

Wayne Shorter a Herbie Hancock napísali otvorený list budúcej generácii umelcov!
Toto tu ešte nebolo! Dvaja legendárni jazzoví hudobníci sa spojili a rozhodli sa napísať spoločný...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Hororová cesta Johna Patitucciho: Letisková ochranka mu zničila nástroj
Svetovo renomovaný basista John Patitucci bude chcieť na nedávnu cestu z New Yorku do Nórska...
Reportáž: John Patitucci Electric Guitar Quartet v Bratislave
Spoločnosti City Sounds sa opäť podarilo zorganizovať koncert výnimočného inštrumentalistu....
Nový vzrušujúci album "From This Place" legendárneho Pata Methenyho vyjde pod hlavičkou Nonesuch Records vo februári nového roku
Po vyše trojročnej odmlke prichádza svetoznámy gitarista Pat Metheny s novým albumom, ktorý...
Talentová súťaž mladých jazzmanov štartuje už o týždeň: Zoznámte sa s účastníkmi Jazz START UP
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk súťaž pre mladé jazzové talenty, JAZZ START UP. Podujatie...
One Day Jazz Festival 2019: Jesenná edícia pokračuje koncertmi po Slovensku
Jesenné vydanie unikátneho hudobného festivalu One Day Jazz Festival zavíta po Bratislave aj do...
Valér Miko: Umelci svojou tvorbou prispievajú k tomu, aby sa jazz vnímal aj v európskom kontexte
Porozprávali sme sa so slovenským klaviristom a skladateľom Valérom Mikom. Poodhalil nám svoj...