Mikulášske jazzové hody pokračujú

Mikulášske jazzové hody pokračujú
Peter Motyčka

O Mikulášskom jazzovom festivale, prostredníctvom ktorého zanietenci Martin Budaj a Ján Novotný celoročne prinášajú do Liptovského Mikuláša vynikajúcu muziku, sme už mnohokrát písali. A spomínali sme aj to, že napriek dlhoročnému úsiliu prezentovať špičkových interpretov menšinových žánrov, musia organizátori neustále zápasiť o existenciu. Jubilejný dvadsiaty ročník ostal bez akejkoľvek dotácie Fondu na podporu umenia, no aktéri sa nevzdávať a pokračujú ďalšími koncertami. Ten najbližší Visegrad Jazz Exchange prebehne už túto nedeľu 5. mája.

 

Dobrú hudbu treba oslavovať a dávkovať celoročne, nielen počas vybraných jazzových sviatkov. Mikulášsky jazzový festival sa vydal práve touto cestou (či v našich podmienkach skôr „necestou“) a počas celého roka prináša sériu unikátnych koncertných podujatí. Počas úvodných jarných mesiacov to boli vystúpenia medzižánrovej formácie SOLE s líderkou-speváčkou Júliou Kozákovou, ako aj medzinárodný projekt klaviristu Andreja Farkasa. V nedeľu 5. mája privezie do Liptovského Mikuláša unikátnu zostavu saxofonista Radovan Tariška. Samotný názov projektu Visegrad Jazz Exchange naznačuje, že zostava špičkových hudobníkov bude reprezentovať krajiny V4. Radovan Tariška už niekoľkokrát „rozpumpoval“ mikulášske publikum, či už v rámci svojich komorných zoskupení, Radio Bandu alebo zostáv Petra Lipu. Poľský gitarista Rafał Sarnecki sa etabloval nielen na domácej scéne, ale aj v Spojených štátoch, kde niekoľko rokov pôsobil. Českého kontrabasistu Tomáša „Gaštana“ Baroša netreba predstavovať, keďže je už niekoľko rokov oporou zoskupení Idy Kelarovej, Lukáša Oravca, Ondřeja Štveráčka, Klaudiusa Kováča alebo česko-slovenských bigbandov. Rovnako známym je na maďarskej jazzovej scéne aj bubeník Balázs Bágyi. Nechajme sa prekvapiť, akú smršť prinesie toto internacionálne zoskupenie na mikulášske pódium.

 

 

A čo ďalej? Mikulášski jazzofili sa v nedeľu 16. júna chystajú na projekt Mattia Müller presents LASER SIGHTS, na ktorom tento bubenícky svetobežník predstaví spoluhráčov z Berklee College of Music: amerického basgitaristu Paula Reinholda, venezuelského klaviristu Santiaga Boscha a izraelského saxofonistu Shahara Amdora. A jazzové leto bude v Mikuláši vrcholiť 26. - 28. júla, kde sa v rámci 20. ročníka letného festivalu predstaví napríklad hviezdne supertrio švédskeho basgitaristu Pera Mathisena, francúzsko-vietnamského gitaristu Nguyêna Lê a britského bubeníka Garyho Husbanda, ktorý brázdi posledné dve desaťročia svetové pódiá po boku Johna McLaughlina (a predtým Allana Holdswortha, Billyho Cobhama, Jacka Brucea, Garyho Moorea, Level 42…). Na letnom festivalovom pódiu však nebudú chýbať domáce stálice (Peter Lipa Band), ani svieže jazzové trendy (Marta Kloučková, Nikola Bankov a ďalší). Kým si však v kalendároch zarezervujete posledný júlový víkend, nezabudnite na túto nedeľu 5. mája o 20:00 v KaSSe na Tranovského ulici v Liptovskom Mikuláši. Vstupenky nájdete napríklad tuto, ale rezerváciu môžete vyskúšať aj emailom či prostredníctvom WhatsApp správy na 0903 197 350. Popri jazzovej nádielke sľubujú organizátori aj sériu orosených produktov miestneho pivovaru Liptovar.

 

 

Autor: Peter Motyčka

Galéria

Mikulášske jazzové hody pokračujú

 

 

Ďalšie články

Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Mikulášsky jazzový festival 2018: Aj po štrnástykrát s drajvom a veselo
V dňoch 27. 7. – 29. 7. 2018, teda v posledný júlový víkend, sa konal už 14. ročník...
Reportáž: Marko Črnčec Trio ft. Joe Sanders priniesli do Mikuláša poriadnu muziku s kúskom exhibicionizmu
V sobotu 9. marca sa v klube Route 66 odohral jeden z pravidelných mesačných koncertov pod záštitou...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...