Wes Montgomery

Wes Montgomery
jazz.sk

     Wes Montgomery sa narodil v Indianapolise v roku 1925. Ako devätnásťročný začal hrať na tenorovú gitaru a takmer okamžite prešiel na elektrickú. Hlavnou časťou jeho hudobného vzdelania bolo, že sa učil naspamäť sóla Charlieho Christiana. Vyzbrojený týmito sólami začal hrať v miestnej kapele, kde svoje vedomosti naplno uplatňoval.

     Od roku 1948 hral v big bande Lionela Hamptona, počas obdobia ich spolupráce sa objavil na mnohých nahrávkach ako napr. Where or When. Spočiatku hral na nahrávkach hlavne rytmickú gitaru, postupom času sa začali objavovať aj krátke sóla ako napríklad v nahrávke Hot house.

Montgomery opustil big band v roku 1950 a vrátil sa do Indiany, kde pracoval so svojimi bratmi v miestnych kapelách a tak isto viedol vlastné trio. Svoj prvý album nahral v roku 1959 pod názvom The Wes Montgomery Trio.

     Medzi rokmi 1959 a 1963 nahral niekoľko ďalších albumov ako napríklad Full House. Každá z týchto nahrávok bola urobená v menšom obsadení a predstavuje míľniky vo vývoji Montgomeryho ako jazzového gitaristu. Po roku 1963 začal nahrávať pre vydavateľstvá ako Verve a A and M.

Tieto nahrávky mali oveľa vyššiu kvalitu produkcie a boli schopné zasiahnuť väčší trh. Taktiež boli pridané aranžmá s väčšou orchestráciou a niektoré popové kompozície. V roku 1965 získal Montgomery Grammy za nahrávku Going Out Of My Head. Tieto nahrávky sú viac charakteristické ich komerčným úspechom ako samotnou hudbou.

Nie sú veľmi uznávané jazzovými puristami. Na druhej strane tieto nahrávky zabezpečili Montgomerymu živobytie a pomohli vyzdvihnúť gitaru na úplne inú úroveň v americkej populárnej hudbe. Pre jazzových gitaristov sú viac dôležité nahrávky zo skoršieho obdobia.

     Wes mal excelentnú schopnosť viesť melódiu aj najbežnejšie štandardy vyznievali veľmi sviežo. Jeho improvizačné schopnosti boli jedinečné a tak isto vedel výborne doprevádzať. Charakteristickým je pre neho teplý okrúhly tón, pretože hral väčšinou palcom pravej ruky. Materiál, ktorý nahral s menšími kapelami dáva poslucháčovi okamžitý prístup k jeho muzikalite.

     Wes Montgomery zomrel náhle na infarkt v roku 1968. Zanechal za sebou dedičstvo, ktoré v sebe zahŕňa zmenu úlohy gitary v populárnej kultúre. Pre jazzového gitaristu vytýčil kurz a smer vývoja jazzovej gitary.                                                                          

Róbert Rovina

 

 

Ďalšie články

V Banskej Bystrici zaznie naživo prvýkrát na Slovensku prvý legendárny album brazílskej bossa novy
V sobotu 15. februára sa v Banskej Bystrici uskutoční jedinečné podujatie s názvom...
Recenzia CD: AMC Trio a ich návrat domov
Pamätám sa ako som v lete 2011 zavítal do predajne Hevhetie na Alžbetinej 22. v Košiciach...
Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr i česká premiéra Nubye Garcie. JazzFestBrno oznámil kompletný program
Nestarnoucí hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém...
Predstavujeme očarujúci album zo sveta medzi Aténami a New Yorkom. Kontrabasista Petros Klampanis a jeho novinka ,,Irrationalities’’
Na najnovšom albume výnimočného aténskeho kontrabasistu a skladateľa Petrosa Klampanisa sú autorské...