Winter JazzFest Trnava: Ďalšie polienko v jazzovom ohni mesta Trnava

Winter JazzFest Trnava: Ďalšie polienko v jazzovom ohni mesta Trnava
Patrik Gömöri

V ostatných rokoch sa v Trnave stále viac rozrastá publikum hladné po kvalitnej súčasnej (nielen džezovej) hudbe, k čomu prispievajú aj aktivity rôznych organizácií, komunít či individuálnych nadšencov organizovať  zaujímavé podujatia a formovať kultúrny kolorit v meste. Jedným z nich je aj festival Winter JazzFest Trnava. Myšlienka ponúknuť aj v zimnom období významnejšie džezové podujatie, ktoré by prirodzene nadväzovalo na letný mestský open-air festival Trnavský jazzyk, skrsla v hlave trnavského rodáka, hudobníka Michala Bugalu. Ten o festivale hovorí, že je to ako dielo, ktoré je súčasťou akéhosi tvorivého procesu s tendenciou napĺňať počiatočnú víziu. Napriek krátkej histórii festivalu Winter JazzFest Trnava sa na jeho pódiách vystriedalo už viacero významných domácich, ale aj zahraničných umelcov z európskych krajín a zo Spojených štátov amerických. A o zvučné mená nebude núdza ani tento rok.

A to hneď prvý festivalový deň - tzv. večer februárový (8. 2.) predstaví headliner večera, domáca basgitarová legenda vo svojom projekte s názvom Juraj Griglák Company svojho zahraničného hosťa, ešte len 27-ročného holandského bubeníka Yorana Vrooma, ktorý už v detstve získaval rôzne hudobné ocenenia. Okrem iných, spolupracuje aj so známym spevákom a klávesistom Corym Henrym či Frankom McCombom. McComba mali česť doprevádzať aj elitní slovenskí hudobníci ako Martin Valihora, či práve samotný Juraj Griglák, držiteľ ceny Esprit, ktorého formáciu dopĺňajú prvotriedny česko-slovenský tandem - trubkár Miroslav Hloucal a klavirista Eugen Vizváry.

Trnavskému divákovi sa premiérovo odprezentuje zoskupenie Gypsy Jazz SK, nový projekt významného slovenského huslistu Jána Berkyho-Mrenicu ml. ponúka výnimočných, renomovaných slovenských muzikantov: spevák a gitarista Marco Pillo, gitarista Michal Bugala a kontrabasista Ján Rigo. Ich vystúpenia sú nabité inštrumentálnou virtuozitou a silnými emóciami, ktoré v sebe nosí rómske hudobné dedičstvo.

Mladú domácu scénu zastúpia talentovaní muzikanti vo formácii Anabela Mollová Band. Vychádzajúcu spevácku hviezdu doprevádzajú laureáti minuloročnej súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu, basgitarista Daniel Griglák (Jurajov syn), gitarista Markus Daniel, a tiež ďalší z nastupujúcej generácie: Jakub Kačic, Remo Klačanský a skúsený perkusionista Peter Raitl.

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
Report: Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell v Nu Spirite
V kalendári už svieti apríl a jar stále v nedohľadne. Ešteže si jazzový fanúšik môže spríjemniť...
One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Speváčka Brigita vydala druhý album Brigita B
Nitrianska speváčka Brigita Tarinová vydala v júni svoj druhý štúdiový album. Novinka s ...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Piatkový večer patrí Sise Fehér feat. Vladko Mikláš
Speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér zarezonovala už svojím projektom Fehero...
John McLaughlin zverejnil svoj nový album k voľnému stiahnutiu. Vypočujte si CD "Is That So?" na ktorom pracoval 6 rokov
Legendárny britský gitarista a skladateľ John McLaughlin sa rozhodol ponúknuť svoj nový album k...
,,Women in jazz’’ predstavuje: skladateľka Maria Schneider
Jednou z najvýznamnejších osobností súčasného jazzu je americká skladateľka, aranžérka a...
Jazz at Lincoln Center otvára svoje archívy. Organizácia ponúka voľný prístup ku svojim záznamom aj novému obsahu
V reakcii na pandémiu COVID-19 sa rozhodla organizácia Jazz At Lincoln Center (JALC) sprístupniť...