Winter JazzFest Trnava: Ďalšie polienko v jazzovom ohni mesta Trnava

Winter JazzFest Trnava: Ďalšie polienko v jazzovom ohni mesta Trnava
Patrik Gömöri

V ostatných rokoch sa v Trnave stále viac rozrastá publikum hladné po kvalitnej súčasnej (nielen džezovej) hudbe, k čomu prispievajú aj aktivity rôznych organizácií, komunít či individuálnych nadšencov organizovať  zaujímavé podujatia a formovať kultúrny kolorit v meste. Jedným z nich je aj festival Winter JazzFest Trnava. Myšlienka ponúknuť aj v zimnom období významnejšie džezové podujatie, ktoré by prirodzene nadväzovalo na letný mestský open-air festival Trnavský jazzyk, skrsla v hlave trnavského rodáka, hudobníka Michala Bugalu. Ten o festivale hovorí, že je to ako dielo, ktoré je súčasťou akéhosi tvorivého procesu s tendenciou napĺňať počiatočnú víziu. Napriek krátkej histórii festivalu Winter JazzFest Trnava sa na jeho pódiách vystriedalo už viacero významných domácich, ale aj zahraničných umelcov z európskych krajín a zo Spojených štátov amerických. A o zvučné mená nebude núdza ani tento rok.

A to hneď prvý festivalový deň - tzv. večer februárový (8. 2.) predstaví headliner večera, domáca basgitarová legenda vo svojom projekte s názvom Juraj Griglák Company svojho zahraničného hosťa, ešte len 27-ročného holandského bubeníka Yorana Vrooma, ktorý už v detstve získaval rôzne hudobné ocenenia. Okrem iných, spolupracuje aj so známym spevákom a klávesistom Corym Henrym či Frankom McCombom. McComba mali česť doprevádzať aj elitní slovenskí hudobníci ako Martin Valihora, či práve samotný Juraj Griglák, držiteľ ceny Esprit, ktorého formáciu dopĺňajú prvotriedny česko-slovenský tandem - trubkár Miroslav Hloucal a klavirista Eugen Vizváry.

Trnavskému divákovi sa premiérovo odprezentuje zoskupenie Gypsy Jazz SK, nový projekt významného slovenského huslistu Jána Berkyho-Mrenicu ml. ponúka výnimočných, renomovaných slovenských muzikantov: spevák a gitarista Marco Pillo, gitarista Michal Bugala a kontrabasista Ján Rigo. Ich vystúpenia sú nabité inštrumentálnou virtuozitou a silnými emóciami, ktoré v sebe nosí rómske hudobné dedičstvo.

Mladú domácu scénu zastúpia talentovaní muzikanti vo formácii Anabela Mollová Band. Vychádzajúcu spevácku hviezdu doprevádzajú laureáti minuloročnej súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu, basgitarista Daniel Griglák (Jurajov syn), gitarista Markus Daniel, a tiež ďalší z nastupujúcej generácie: Jakub Kačic, Remo Klačanský a skúsený perkusionista Peter Raitl.

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Report: Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell v Nu Spirite
V kalendári už svieti apríl a jar stále v nedohľadne. Ešteže si jazzový fanúšik môže spríjemniť...
Súťaž Jazz Start Up: Už vieme, ktoré skupiny postupujú ďalej!
Koncom minulého týždňa zasadla porota súťaže mladých talentov Jazz Start Up a vybrala na základe...
Príďte osláviť jazz na Liptov: 15. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu štartuje už o týždeň
Mikulášsky Jazzový Festival má za sebou štrnásť úspešných ročníkov. Počas nich v Liptovskom...
Holland, Potter a Hussain vydávajú album: Crosscurrents Trio prepojí na novinke indické umenie nástroja tabla so súčasnými jazzovými improvizáciami
Crosscurrents Trio sa nedá nazvať inak ako superband. Saxofonista Chris Potter, kontrabasista Dave...
Leto v parku: Cha Bud!, Zuzana Mikulcová a Peter Lipa vystúpia v košickom Kulturparku
Na veľký hudobný sviatok sa môžu pripraviť vyznávači jazzu, pretože počas Leta v parku príde...
V Bratislave bude učiť hviezda z Broadwaya: Spevácky workshop zakončí koncert na Hlavnom námestí
Už o necelý mesiac 10. a 11. augusta 2019 sa v Pistoriho paláci v Bratislave uskutoční 2-dňový...