World Music Festival Bratislava sa uskutoční v online priestore. Organizátori sa rozhodli, že bude zdarma

World Music Festival Bratislava sa uskutoční v online priestore. Organizátori sa rozhodli, že bude zdarma
Dávid Oláh
World Music Festival Bratislava, ktorý v rokoch 2016-2019 obohacoval jesennú koncertnú sezónu špičkovou ponukou domácich i zahraničných interpretov world music, jazzu a tradičnej hudby, sa bude konať aj po piatykrát. Od 20. do 22. novembra 2020 sa v digitálnej verzii festivalu predstaví šesť domácich a niekoľko zahraničných skupín a jeho súčasťou bude aj konferencia a premietanie filmov. Dobrou správou pre záujemcov je, že sa festival koná zdarma.
 
Festival, ktorý si v minulých rokoch našiel svoje miesto v bratislavskom hudobnom kalendári, musel kvôli protipandemickým opatreniam svoj pôvodný termín dvakrát meniť. Nakoniec sa však ukázalo ako nevyhnutné nahradiť živé koncerty online digitálnou formou, avšak aj tu festival prišiel s niekoľkými novinkami. Okrem ukážok koncertov program doplnia aj zaujímavé rozhovory s členmi hudobných zoskupení. V piatok 20. novembra od 20:00 hod. uvidia diváci online koncerty troch domácich zástupcov, ktorými sú Miriam Kaiser Trio, Mojše Band a Martin Geišberg so skupinou Balkansambel. Všetci majú na konte aktuálne tohtoročné nahrávky (Horúca slza od Miriam Kaiser a Sárosi – Šarišskí od Mojše Bandu) alebo úspešné nedávne projekty (album Na modrej planéte od M. Gaišberga a Balkansambelu, ktorý získal „rádiohlavu“ v kategórii World Music & Folk za rok 2019). Zahraničným hosťom piatkového večera bude duo, česká huslistka a speváčka Iva Bittová a taliansky gitarista Paolo Angeli. Ich program sa opiera o improvizovanú hudbu, krížiacu napríklad moravské ľudové piesne s jazzom a invenčnou hrou na husle a sardínsku preparovanú gitaru.
 
 
 
 
Sobotňajší program online konferencie otvorí už o 17:00 rozhovor s primášom Michalom Nogom o jeho úspešnej nahrávke Stopy. Po ňom bude nasledovať prezentácia výnimočnej reedície Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry, ktorú v v sedemdesiatych rokoch 20. storočia iniciovali Viliam Ján Gruska a Svetozár Stračina. Rozhovor s vydavateľom Júliusom Jackuliakom doplní  ukážka videoreportáže Orava o vzniku prvého dielu tejto série od Michal Veselského, či rozhovor s etnomuzikologičkou Alžbetou Lukáčovou o diele Svetozára Stračinu. O svoj vzťah k slovenskej hudobnej scéne, či už folklórnej, alebo tzv. world music, sa podelia aj Albert Hosp – riaditeľ rakúskeho hudobného festivalu Glatt&Verkehrt a hudobný redaktor ORF1, Andrew Cronshaw – hudobník a hudobný publicista rootsworld.com, Simon Broughton – šéfredaktor časopisu Songlines, Milan Tesař – hudobný redaktor Rádia Proglas a riaditeľ rebríčka World Music Charts Europe a Marija Vitas, šéfredaktorka srbského hudobného časopisu Etnoumlje. 
 
 
 
 
Sobota večer bude opäť patriť online koncertom a rozhovorom. Od 20:00 postupne zaplnia digitálny priestor klavirista Pavol Bodnár so svojím novým projektom Jazz a hory, na ktorom sú originálne jazzové aranžmány ľudových piesní, ale aj Eniesa &PJ´s Lab & Franta Černý, promujúci svoj album Jablko. Hosťom projektu je populárny Franta Černý frontman českej skupiny Čechomor. Michal Noga Band zahrá ukážky zo spomínaného albumu Stopy, ktorý vychádza z tradičnej hudby starých majstrov a v posledných mesiacoch úspešne boduje v zahraničných rebríčkoch world music. Sobotňajší program ukončia dve zahraničné skupiny – najprv to bude poľské duo Mehehe, inšpirované ľudovou mágiou šeptúch, liečiteliek z poľsko-bieloruského pohraničia. Záverečným bonusom festivalu bude Džambo Aguševi Orchestra mimoriadne úspešná energická balkánska dychovka z Macedónska. Nedeľa patrí podobne ako v doterajších živých verziách festivalu premietaniu hudobného filmu – tentoraz to bude dokumentárny film Svetozár Stračina od Pavla Barabáša.
 
 
 
 
Jedným z hlavných cieľov festivalu, v týchto korona časoch, je lepšia online dostupnosť pre širokú verejnosť, ktorej bude prístup na digitálny festival umožnený zdarma a zároveň aj propagácia slovenskej world music scény profesionálom v zahraničí. Rozhovory so slovenskými hudobníkmi doplnia anglické titulky, aby boli zrozumiteľné aj zahraničným divákom a delegátom. Podrobnosti o programe a dostupnosti festivalu nájdete na www.worldmusicfestival.sk.
World Music Festivalu sa koná so záštitou Primátora mesta Bratislavy a s podporou hlavných partnerov, ktorými sú Nadácia mesta Bratislavy, Stredoeurópska Nadácia, Hudobný Fond, SOZA a BTB.
 
 
Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
OpenJazzFest ožije Kubou i Brazíliou
Bohatá ponuka jazzových festivalov je typická najmä pre jesenné mesiace, no fanúšikovia si nemusia...
Cotatcha sings, Basie swings
Predpokladám, že znalci spozorneli pri parafráze na titul vynikajúceho albumu „Ray Sings, Basie...
Piesne, ktoré poznajú Lash & Grey i Dan Bárta
Carnegie Hall v New Yorku, Empoli Jazz Festival v Taliansku, viedenský klub Porgy&Bess,...