Zuzana Suchánková a jej inšpirácia - Čajka

Zuzana Suchánková a jej inšpirácia - Čajka
jazz.sk

Metamorfózy hudobného vývoja Zuzany Suchánkovej, ktorá už po tretí krát za sebou získala ocenenie najobľúbenejšej slovenskej bluesovej speváčky sa odzrkadľujú aj v jej najnovšom albume Čajka (2014).

 

Po úspešnom debute Spiritual Way (1999), prezentujúcom jej kladný vzťah k černošským spirituálom a gospelom, prišla v roku 2010 s tradičnou, bluesovo orientovanou nahrávkou Blúzy a Songy, ktorá získala ocenenie aj za veľkou mlákou - nominácia organizácie The Blues foundation v Memphise na najlepšie bluesové albumy vydané vo vlastnej produkcii.

 

Speváčka a pesničkárka Zuzana Suchánková svojim novým albumom opäť dokazuje, že jeden žáner jej širokému muzikanskému prejavu nestačí.

 

10 autorských piesní nahrala v štúdiu Petra Preložníka v Pezinku. Na pestrej nahrávke plnej nápadov, príjemných aranžmánov a jemných zvukových detailov sa podieľali aj jej spoluhráči Andrea Tkáčová - husle, vokály, kalimba, drumbľa, Jozef Hladný - basgitara, Jozef Gorel - cajon a perkusie a hostia Sisa Michalidesová - flauta, Peter Preložník - klávesy, Alexandra Antalová - vokál. Zuzana Suchánková všetky piesne zastrešila vlastnými textami a gitarovými partami.

 

Album je pestrou zmesou piesní s prvkami folku, blues, šansónu, i jazzu v komornom, akustickom spracovaní. Texty Zuzany Suchánkovej sú jej vlastnou životnou výpoveďou a hľadaním umeleckej slobody a voľnosti inšpirovanej knihou Richarda Bacha - Čajka Jonathan Livingstone.

 

Muzikalita, spontánnosť a radosť, s akou sa nepochybne toto hudobné dielko rodilo sa preniesla aj do celkovej nálady albumu. Výborný zvuk, pekný vkusný obal a booklet s umeleckými fotografiami Adama Suchánka dotvárajú veľmi príjemný pocit z tejto pohodovej muziky.

 

Miroslav Zahradník

 

 

Ďalšie články

City Sounds Festival pokračuje koncertnou lahôdkou: Klub pod lampou privíta Ochepovsky Quintet s Kristínou Mihaľovou
Po vydarených vystúpeniach Nikola Bankov Band a Wojtek Mazolewski Quintet pokračuje festival...
Päťdňový festival Hevhetia ShowCase bude opäť sviatkom jazzovej hudby
Už 9. ročník Letného hudobného festivalu, z toho 3. ročník Hevhetia ShowCase, aj tento rok...
Cesta po Brazílii pretavená do hudby: kapela banskobystrických bratov Clube de esquiar vydáva dvojalbum
Banskobystrická kapela Clube de esquiar vydáva svoj druhý album s názvom Viagem nunca feita („Nikdy...
Fotoreportáž: Nikola Bankov Band na festivale CITY SOUNDS
Po nútenej prestávke spôsobenej lockdownom si slovenské publikum opäť mohlo užiť kvalitný koncert....