Zuzana Suchánková a jej inšpirácia - Čajka

Zuzana Suchánková a jej inšpirácia - Čajka
jazz.sk

Metamorfózy hudobného vývoja Zuzany Suchánkovej, ktorá už po tretí krát za sebou získala ocenenie najobľúbenejšej slovenskej bluesovej speváčky sa odzrkadľujú aj v jej najnovšom albume Čajka (2014).

 

Po úspešnom debute Spiritual Way (1999), prezentujúcom jej kladný vzťah k černošským spirituálom a gospelom, prišla v roku 2010 s tradičnou, bluesovo orientovanou nahrávkou Blúzy a Songy, ktorá získala ocenenie aj za veľkou mlákou - nominácia organizácie The Blues foundation v Memphise na najlepšie bluesové albumy vydané vo vlastnej produkcii.

 

Speváčka a pesničkárka Zuzana Suchánková svojim novým albumom opäť dokazuje, že jeden žáner jej širokému muzikanskému prejavu nestačí.

 

10 autorských piesní nahrala v štúdiu Petra Preložníka v Pezinku. Na pestrej nahrávke plnej nápadov, príjemných aranžmánov a jemných zvukových detailov sa podieľali aj jej spoluhráči Andrea Tkáčová - husle, vokály, kalimba, drumbľa, Jozef Hladný - basgitara, Jozef Gorel - cajon a perkusie a hostia Sisa Michalidesová - flauta, Peter Preložník - klávesy, Alexandra Antalová - vokál. Zuzana Suchánková všetky piesne zastrešila vlastnými textami a gitarovými partami.

 

Album je pestrou zmesou piesní s prvkami folku, blues, šansónu, i jazzu v komornom, akustickom spracovaní. Texty Zuzany Suchánkovej sú jej vlastnou životnou výpoveďou a hľadaním umeleckej slobody a voľnosti inšpirovanej knihou Richarda Bacha - Čajka Jonathan Livingstone.

 

Muzikalita, spontánnosť a radosť, s akou sa nepochybne toto hudobné dielko rodilo sa preniesla aj do celkovej nálady albumu. Výborný zvuk, pekný vkusný obal a booklet s umeleckými fotografiami Adama Suchánka dotvárajú veľmi príjemný pocit z tejto pohodovej muziky.

 

Miroslav Zahradník

 

 

Ďalšie články

Poznáte nový Jazzy Fest? Ten dvadsaťročný v Liptovskom Mikuláši...
Jeden z najväčších jazzových festivalov na Slovensku, Mikulášsky Jazzový Festival, prechádza...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...