Koncert: Bossa Nova Joao Gilberto Quartet, Kubo Ursiny & Modrý Vrch live, Koncertná sála SZUŠ, Tranovského 4, Liptovský Mikuláš, 31.10.2020 18:30

Martin Budaj
Koncert: Bossa Nova Joao Gilberto Quartet, Kubo Ursiny & Modrý Vrch live, Koncertná sála SZUŠ, Tranovského 4, Liptovský Mikuláš, 31.10.2020 18:30
Sobota, Október 31, 2020 - 18:30
Miesto konania (bez profilu)
Koncertná sála SZUŠ, Tranovského 4, Liptovský Mikuláš
Hudobná skupina (bez profilu)
Bossa Nova Joao Gilberto Quartet, Kubo Ursiny & Modrý Vrch live
Hudobníci (bez profilu)
Juraj Havlík, Juraj Gažmerčík, Palo Pondelík, Stella Štancľová, Jakub Ursiny, Valér Miko, Tomáš Michalčák, Vladimír Nosáľ, Filip Hittrich, Marián Slávka, Lenka Molčányová

Pozývame vás na ďalší z jesennej sezóny klubových koncertov Jazz v meste v Liptovskom Mikuláši. Tento krát dvojkoncert slovenských projektov.

Bossa Nova Joao Gilberto Quartet sa venuje poctivej interpretácii hudobného diela Joaa Gilberta – jedného zo zakladateľov brazílskeho žánru bossa nova a jednej z najvýznamnejších hudobných osobností 20. storočia. Quartet vznikol pri príležitosti spomienkového koncertu 15.2.2020 v Stredoslovenskej galérii, kde zaznel naživo prvýkrát na Slovensku Gilbertov debutový 23 minútový album Chega de saudade (1959). Zo snahou o čo najvernejšiu interpretáciu quartet priebežne pripravuje aj ďalšie klasiky bossa novy.

Joao Gilberto (*10.6.1931, 6.7.2019) odišiel z tohto sveta vo veku 88 rokov. Je jedným zo zakladateľov hudobného žánru bossa nova, ktorý vznikol koncom 50. rokov v Brazílii. Album Chega de saudade (1959), v preklade “Dosť bolo clivosti” je považovaný za prvý album tejto “novej vlny”, nakoľko bol zlomovým v harmóniách, v melódiách, v poézii, v spôsobe spevu. Predovšetýkm hudobník Tom Jobim a básnik Vinicius de Moraes sa tu prejavili ako absolútne skladateľské talenty, pričom interpretácia začínajúceho Joaa Gilberta zostala navždy neprekonaná. O 5 rokov neskôr táto trojica so skladbou Garota de Ipanema alebo “Dievča z Ipanemy” dobyla svet a Miles Davis poznamenal, že keby Joao Gilberto čítal len noviny, tak je to hudba.

Iniciátor myšlienky a bystrický nadšenec brazílskej hudby Juraj Havlík hovorí: “...kvôli Joaovi som začal skúšať spievať, učiť sa portugalsky, skončil som najprv v Portugalsku a nakoniec v Brazílii. Nech sú naše koncerty poctou a spomienkou na Joaa Gilberta, jedného z najväčších hudobných géniov 20. storočia. Nech sú naše koncerty pozvaním do sveta bossa novy, a nech tiché a nenápadné nie je menej ako hlučné a nápadné...”

 

Kubo Ursiny & Modrý Vrch live Modrý vrch je legendány album dvojice Dežo Ursiny a Ivan Štrpka zo začiatku osemdesiatych rokov, ktorý bol naživo hraný iba dvakrát. Ursinyho syn Jakub už pesničky svojho otca niekoľkokrát priniesol na koncertné pódia a teraz v roku 2020 sa rozhodol zrealizovať projekt Modrý vrch live. Tento projekt prináša na pódia celý album Modrý vrch v podaní mladých šikovných muzikantov, pričom mladý Ursiny sa ujíma spevu.

 

Vstup len s ochranným rúškom. Predpredaj po 12 EUR na http://bit.ly/bossavrch

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
1
 
 
 
 
5
 
 
7
 
 
 
 
 
 
13
 
 
 
16
 
17
 
18
 
19
 
 
 
 
 
24