Alan Bartus oslavuje 25. narodeniny špeciálnym turné

Alan Bartus oslavuje 25. narodeniny špeciálnym turné
Peter Motyčka

K najvýraznejším osobnostiam mladej generácie jazzu, ktoré prirodzene presahujú domácu scénu, patrí klavirista a skladateľ Alan Bartus. Hudobník pôsobiaci medzi Slovenskom, Rakúskom a Spojenými štátmi prichádza koncom februára 2026 s koncertným turné Birthday Tour 2026, v rámci ktorého predstaví svoj aktuálny projekt Alan Bartus New York Trio – Deep Roots.

 

Turné odštartuje v stredu 25. februára v bratislavskom Klube Pod Lampou, kde Alan Bartus zároveň oslávi svoje 25. narodeniny. Otvárací koncert bude jedným z highlightov celej koncertnej série a po jeho skončení bude nasledovať jam session jazzovej elity a afterparty. Supertrio, ktorého členmi sú aj kontrabasista Stefan „Pišta“ Bartus a srbsko-rakúsky bubeník Vladimir Kostadinović sa následne presunie do banskobystrického klubu Hogo Fogo Jazz & Art Club, potom do Koliby Tri Studničky v Demänovskej Doline a slovenskú časť narodeninového turné zakončí oslava na Winter Jazz Feste v Trnave. V nedeľu 1. marca predstaví Alan Bartus svoje New York Trio – Deep Roots vo viedenskom Buchhandlung zum Gläsernen Dachl.

 

 

Alan Bartus patrí medzi najvýraznejších jazzových klaviristov svojej generácie. Ako semifinalista Herbie Hancock International Jazz Piano Competition 2023 sa zaradil medzi medzinárodnú špičku mladých jazzových klaviristov. V roku 2025 bol zaradený do rebríčka Forbes 30 Under 30 Slovakia (kategória umenie) a je tiež držiteľom prestížneho Dave Brubeck Composer & Pianist Award. Projekt Deep Roots predstavuje autorské kompozície zakorenené v jazzovej tradícii, výrazne formované skúsenosťami z newyorskej jazzovej scény. Hudba stojí na modernom rytmickom jazyku, kolektívnej improvizácii a osobitom klavírnom prejave lídra projektu, pričom prirodzene prepája tradíciu so súčasným zvukom moderného jazzu.

 

 

Alan Bartus je absolventom Manhattan School of Music v New Yorku a na tamojšej jazzovej scéne aktívne pôsobil dva roky. Počas svojho amerického pobytu spolupracoval s hudobníkmi ako Jeff Tain Watts, Jerry Bergonzi, Melissa Aldana, Reginald Veal, Tim Ries, Dezron Douglas či Rodney Green. Aktuálny album „Deep Roots“ vznikol v spolupráci s americkým bubeníkom Michaelom Odem (spolupracovníkom Kennyho Garretta) a kontrabasistom Stefanom „Pištom“ Bartusom.

 

 

Alan Bartus New York Trio – Deep Roots | Birthday Tour 2026

Alan Bartus – klavír, kompozície / (SK -AT-USA)

Stefan „Pišta“ Bartus – kontrabas / (SK-AT)

Vladimir Kostadinović – bicie nástroje / (SRB-AT)

 

St 25. 2. - Bratislava / Klub Pod Lampou / 20:00

Št 26. 2. - Banská Bystrica / Hogo Fogo Jazz & Art Club / 19:00

Pi 27. 2. - Demänovská Dolina / Koliba Tri Studničky / 20:00

So 28. 2. - Trnava / Winter Jazz Fest / 19:00

Ne 1. 3. - Viedeň / Buchhandlung zum Gläsernen Dachl / 19:00

 

https://www.instagram.com/alan_bartus_

www.alanbartus.com

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Vstupenky na podujatie

Galéria

Alan Bartus oslavuje 25. narodeniny špeciálnym turné

 

 

Rádio Jazz

Ďalšie články

Alan Bartuš: Odporúčam každej kapele, aby sa prihlásila do súťaže Jazz START UP
Aj tento rok pokračuje súťaž Jazz START UP. Pri tejto príležitosti prinášame sériu krátkych...
Jazz START UP 2017: Víťazom Hlavnej ceny sa stalo trio Alana Bartuša
Piaty ročník súťaže mladých džezových talentov Jazz START UP 2017 už pozná svojho víťaza! Hlavnú...
Jazz START UP 2017: Hlasovanie V. kola je spustené! O vašu priazeň bojujú Alan Bartuš Trio a Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers
Posledná dvojica finalistov piateho ročníka súťaže Jazz START UP 2017 čaká na vaše hlasy! Pozrite...
One Day Jazz Festival: Veľká sála bratislavského Istropolisu sa aj tento rok naplnila kvalitným jazzom
V stredu 20. novembra pokračovala jesenná edícia One Day Jazz festivalu svojim druhým...
Nové horizonty KeJazz4
Tento víkend vydáva košické zoskupenie KeJazz4 v poradí druhý autorský album s názvom „Glass...
Jazzová chuťovka naživo: Rez Abbasi – Robert Balzar – Jacob Carl Ruzicka
Budúci piatok 20. marca 2026 privíta bratislavský .klub pod lampou nezvyčajné zoskupenie unikátnych...
The New York Second: Café Madrid
Aj vy siahate v istom období často po jednom a tom istom albume? Máte albumy, ktoré ste schopní...
Bernhard Wiesinger Quartet s novým Esp(i)ritom
Už viac ako štvrťstoročie schádzajú priaznivci jazzu, funku, soulu, R&B, ale aj house či drum'n...