Alan Bartuš vydáva debutový sólo piano album s názvom SOLOLOGY

Alan Bartuš vydáva debutový sólo piano album s názvom SOLOLOGY
Dávid Oláh
Nahrávanie slovenského jazzu zažíva svoju renesanciu. Na hudobné pulty sa dostáva výnimočná novinka mladého umelca, cenami ovenčeného virtuózneho pianistu Alana Bartuša. Tentokrát ide o vlastnú nahrávku SOLOLOGY, ktorou sa môže hudobnej obci pochváliť vydavateľstvo Hudobný fond.
 
„Alanova sólová nahrávka je brilantným, farebne bohatým zážitkom z počúvania. Jeho osobný harmonický a moderný jazyk opisuje jeho vášeň k hudbe. Keď počúvam jeho vplyvy, oceňujem ich individuálny prístup s jedinečnými prvkami, odvodenými z jeho kultúry a modernej klasickej hudby. Je potešením počuť mladý talent s takým vyspelým hlasom. Gratulujem!“, vyjadril sa k albumu legendárny Jerry Bergonzi, považovaný za jedného z najlepších jazzových umelcov sveta.
 
Klavírista a skladateľ Alan Bartuš, pochádzajúci z významnej hudobníckej rodiny v Lučenci (otec Štefan je etablovaným kontrabasistom v Európe), je mimoriadnym zjavom na poli domácej i rakúskej jazzovej scény. Vyštudoval klasický klavír na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a jazzový klavír na MUK University vo Viedni. Disponuje cenami z rôznych domácich aj zahraničných klavírnych súťaží vo vážnej hudbe. Napriek mladému veku sa poslucháčom stihol okrem živých koncertov predstaviť aj na rôznych albumoch s poprednými umelcami, ako Nina Berglová/Štefan Bartuš - Inou krajinou, Nové tváre slovenského jazzu či Alan&Štefan Bartus Trio - Connectivity. Podieľal sa tiež na nahrávkach, ktoré budú vydané čoskoro - projekt Lukáša Oravca spolu s jedným z najlepších saxofonistov sveta Jerrym Bergonzim a taktiež projekt Martk (l)Xperiment, spolu s držiteľom cien Grammy Timom Armacostom. Ide o mimoriadne skúsenosti pre 21-ročného umelca, ktorého prizvania k spoluprácam sú zároveň ďalším potvrdením jeho talentu a kvalít. V roku 2017 získal so svojím Triom (J. Valíček, M. Štubniak) absolútne víťazstvo súťaže Jazz Start Up a v súťaži Nové tváre slovenského jazzu je mu udelená Cena za presvedčivý inštrumentálny výkon. V roku 2022 sa stáva víťazom klavírnej súťaže Excellence Piano Awards a prestížnej súťaže Austrian Ö1 Jazz Prize. Úspech ho katapultuje na jednu z najprestížnejších jazzových škôl na svete Manhattan School of Music v New Yorku. Raketový štart mladého hudobníka a skúsenosti z koncertných pódií i nahrávacích štúdií prirodzene vyústili do túžby po čisto sólovej nahrávke. Tento rok tak prichádza s vlastným albumom SOLOLOGY, ktorého vznik bol motivovaný tvorbou velikánov, akými sú Keith Jarrett, Herbie Hancock, Chick Corea či Kenny Kirkland. 
 
 
Nahrávka dokonale zúročuje Alanove štúdiá klasickej hudby s jazzovou improvizáciou. Pred poslucháčov tak predstupuje s vyzretou nahrávkou plnou majstrovskej techniky, hlbokej znalosti melódie, harmonických postupov, bohatej rytmickej nezávislosti a v neposlednom rade improvizácie. „Je pozoruhodné, že Alan už vo veku 21 rokov stelesňuje vlastnosti zrelého jazzového umelca na Newyorskej scéne. Melodická invencia? Harmonická predstavivosť? Rytmické majstrovstvo? To všetko je v ňom už hlboko zakorenené. Pridajte k tomu zdravý rešpekt k tradícií akustického jazzu s ochotou porušiť pravidlá a vydať sa na dobrodružnú cestu. Som si istý, že Alanova nová nahrávka je prvou z dlhej diskografie, ktorá bude reflektovať dielo nového vzrušujúceho hudobného hlasu,“ zhodnotil špičkový saxofonista Tim Armacost. 
 
Bartuš sa však neprezentuje len ako talentovaný klavirista a improvizátor, ale aj ako skladateľ. Album prináša poslucháčom desať autorských skladieb, ktoré sú ovplyvnené autorovou životnou skúsenosťou a z nej plynúcou životnou filozofiou. Ako sám klavirista uvádza, prostredníctvom svojej hudby sa snaží o odovzdanie posolstva lásky, pochopenia, tolerancie a božej energie. „Prosím o mier a vieru v Boha, ktorý mi dal dar hudby a talent. Prajem si, aby moja hudba šírila medzi ľuďmi pokoj, lásku a mier. Hudba je moje životné posolstvo. Som misionár s hudbou v srdci,“ uzatvára Bartuš. Krst nového albumu sa uskutoční v Slovenskom Rozhlase 22. februára. Súčasťou uvedenia nahrávky do života bude aj živý koncert, ktorým Alan Bartuš oslávi svoje 22. narodeniny. Garantom a zároveň krstným otcom albumu sa stane slovenský jazzový saxofonista Nikolaj Nikitin. Album Alan Bartuš – SOLOLOGY vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond. 
 
Album si môžete vypočuť tu:
https://songwhip.com/alanbartus/solology
 
Zdroj: Hudobný fond
www.hf.sk
 
 
Tlačová správa
 
 

 

 

Ďalšie články

Finálový večer Jazz START UP 2017: Tri mladé kapely, tri zaujímavé pohľady na jazz
V nedeľu 25. novembra sa uskutočnil finálový večer piateho ročníka súťaže Jazz START UP. Plný...
Alan Bartuš: Odporúčam každej kapele, aby sa prihlásila do súťaže Jazz START UP
Aj tento rok pokračuje súťaž Jazz START UP. Pri tejto príležitosti prinášame sériu krátkych...
Ceny pre mladých jazzmanov sú rozdané: Hlavnú cenu súťaže Jazz START UP získala kapela Zsolt Farkas Trio
Šiesty ročník súťaže mladých jazzových talentov Jazz START UP už pozná svojich víťazov! Rozhodla o...
Alan Bartuš sa zúčastnil jedinečného workshopu: Lektormi na Focusyear sú žijúce legendy jazzu
Alan Bartuš je mladý jazzový klavirista, ktorý v súčasnosti študuje jazzový klavír vo Viedni pod...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...