Bárta, Mazolewski, Oláh, Bankov: letný Mikulášsky Jazzový Festival prezrádza mená aktuálneho ročníka

Bárta, Mazolewski, Oláh, Bankov: letný Mikulášsky Jazzový Festival prezrádza mená aktuálneho ročníka
Peter Baláž

Vášnivý milovník vážok a slovenčiny, priekopník jazz-punku z Varšavy, tvorca jazzového Bartóka, dvadsaťročný slovenský talent a mnoho ďalších. Na prelome júla a augusta sa opäť stretneme pri kvalitnom jazze v srdci Liptova.

 

Úvodný večer otvorí slovenská skupina Velvet Case s okúzľujúcou speváčkou Júliou Kozákovou. Môžeme sa tešiť na pôvodnú tvorbu citlivo kombinujúcu jazz, hip-hop a neo-soul. Pôvodne štvorčlennú zostavu prednedávnom doplnil dychársky tandem Lenka Molčányiová a Michal Cálik, ktorých poznáme z Tibor Feledi Kairos Quintet.

Pokračovať bude zoskupenie katalánskej speváčky a klaviristky Mar Vilaseca, ktoré nám ponúkne príjemný mix jazzu, gospelu a soulu.

Večer zavŕši objav z krakovského jazzového klubu u Muniaka, kde každú stredu hráva Orchestra Dedicated. Táto sedemčlenná partia pod vedením klaviristu Wojteka Groborza hrá ako big band Thelonia Monka. Kapelníkove originálne aranžmány a dokonale zohratá dychová sekcia si nepochybne podmania celé publikum.

 

 

„Som nesmierne rád, že festival sa napriek náročnej dobe predsa len uskutoční. Boli sme jeden z prvých festivalov, ktorý potvrdil tohtoročné vydanie. Verím, že na festival si opäť nájdu cestu nielen naši skalní, ale aj vďaka obmedzenému vycestovaniu do zahraničia, aj množstvo nových návštevníkov, ktorí tento rok uprednostia dovolenku na Slovensku.” povedal Ján Novotný, riaditeľ a zakladateľ festivalu. „Myslím, že program je veľmi atraktívny, lebo ponúka tradíciu, excentrickejšie formy jazzu, aj mladú progresívnu scénu.”

 

Hlavný sobotný program ponúkne generačné spojenie klaviristu Kálmána Oláha a jeho syna alt saxofonistu Kálmána Oláha mladšieho. Ich kvarteto je učebnicovou ukážkou post-bopu. Nebudú chýbať rýchle tempá a explózie hráčskej virtuozity. V sobotu vystúpi tiež dvadsaťročný mimoriadne talentovaný saxofonista pôsobiaci v Dánsku Nikola Bankov. Študuje na Kráľovskej hudobnej akadémii a svojmu remeslu sa priučil aj na Berklee College of Music. So svojou dánskou kapelou predstavia svoj nový album Bright Future, ktorý je spojením moderného fusion-jazzu s elektronikou. Má originálny zvuk a jedinečnú atmosféru. Pred nimi bude pódium patriť Mattia Boyzz - držiteľom ocenenia Jazz START UP. Kapelníkom tejto kapely je len 16-ročný bubeník Mattia Müller - ďalšia vychádzajúca hviezda domácej scény.

 

 

Jedným z trhákov festivalu bude poľsko-slovenské zoskupenie Wojtek Mazolewski Quintet, ktoré u našich severných susedov láme rekordy v predajnosti jazzových albumov. Ich unikátny zvuk a pôsobivé živé vystúpenie ocenili už v 31 krajinách sveta, kde odohrali viac ako 280 koncertov. Súčasťou tohto projektu je aj rodák z Humenného, trubkár Oskar Török. Wojtek je nepochybne jednou z najvýraznejších osobností poľského jazzu 21. storočia. Má jedinečný štýl a schopnosť prezentovať jazz mladému publiku vo veľmi nekonvenčnej podobe, stále však nadväzujúc na tradíciu poľského jazzu. O progresívnosti tejto formácie svedčí aj to, že koncom minulého roka ich vo svojom ikonickom Brownswood basement hostil legendárny Gilles Peterson.

 

 

Festival uzavrie fenomenálny český spevák, fotograf a v neposlednom rade ekológ Dan Bárta s triom Roberta Balzara. Popri kapelách J.A.R. a Illustratosphere je to ich tretí, prevedením najvirtuóznejší projekt. „S triom Roberta Balzara hrávame už dlhé roky, ale koncertov mávame pomerne málo, preto si každý jeden z nich vážim a vždy sa veľmi teším.” hovorí charizmatický spevák, ktorý si potrpí na slovenčinu. Dokonca na novom albume Illustratosphere naspieval pesničku Hrdina nášho času, ktorej text pôvodne napísal pre Richarda Müller.  V súčasnosti sú členmi tria aj klavirista Vít Křišťan a bubeník Kamil Slezák.

 

Festival sa bude konať v Dome kultúry Liptovský Mikuláš. Súčasťou programu budú aj hudobné workshopy, súťaže o hudobné nosiče aj nočné jam session v jazzovom bare. Ten bude tento rok opäť pod taktovkou lokálneho remeselného pivovaru a reštaurácie Liptovar.

 

Program festivalu:

 

Piatok 31. júla 2020 - 19:00

  • Velvet Case (SK)         
  • Mar Vilaseca Quartet (CAT/CZ/SK)
  • Orchestra Dedicated (PL)

 

Sobota 1. augusta 2020 - 19:00

  • Mattia Boyz (SK)
  • Nikola Bankov Band (SK/DK)
  • Kalman Oláh Quartet (HU)

 

Nedeľa 2. augusta 2020 - 19:00

  • Wojtek Mazolewski Quintet (PL/SK)
  • Dan Bárta & Robert Balzar Trio (CZ)

 

Všetky informácie a podrobný program nájdete na festivalovej web stránke, Facebooku, alebo Instagrame.

Permanentky je možné zakúpiť v sieti Predpredaj.sk. Do konca júna, alebo vyčerpania limitovaného počtu sú v predaji aj permanentky v mimoriadne špeciálnej cene 20€. Na mieste budú v predaji aj jednodňové vstupenky.

 

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Ak ste ešte nevideli, zostrih z minuloročného Mikulášskeho Jazzového Festivalu, vrelo ho odporúčame:

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Mikulášsky jazzový festival 2018: Aj po štrnástykrát s drajvom a veselo
V dňoch 27. 7. – 29. 7. 2018, teda v posledný júlový víkend, sa konal už 14. ročník...
Reportáž: Marko Črnčec Trio ft. Joe Sanders priniesli do Mikuláša poriadnu muziku s kúskom exhibicionizmu
V sobotu 9. marca sa v klube Route 66 odohral jeden z pravidelných mesačných koncertov pod záštitou...
Jazzová omša Jaromíra Hniličku práve vychádza v digitálnej podobe. Vypočuť si ju môžete po celom svete
Unikátní dílo, které sklidilo v 70. letech velký úspěch v západní Evropě nebo získalo uznání papeže...
Yes 2 Jazz Fest v Púchove bude! Dvojdňový festival v júni predstaví najmä hudobníkov slovenskej jazzovej scény
Druhý júnový víkend sa v Púchove bude po dlhej dobe ticha niesť v znamení živého jazzu. V dňoch 11...
CD Optimism: hudba Jaleela Shawa ako symbol newyorského moderného mainstreamu?
Saxofonista, pedagóg a skladateľ Jaleel Shaw patrí k strednej generácii mainstreamových jazzových...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Zažiarila hviezda
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...