Basgitarová smršť, citlivý pesničkár i akustický mainstream v Košiciach

Basgitarová smršť, citlivý pesničkár i akustický mainstream v Košiciach
Peter Motyčka

Už zajtra, utorok 4. októbra, sa v priestoroch Gesto cafe&brunch začne 26. ročník košického Medzinárodného jazzového festivalu. Prvý večer s voľným vstupom bude patriť mladému košickému klaviristovi Oliverovi Palkovi a vynikajúcej speváčke Lenke Gálisovej, ktorá so svojím kvartetom stihla počas dvoch rokov získať ocenenia Objav roka v rámci súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu a tiež cenu Jazz START UP 2022.

 

V stredu 5. októbra sa jazzoví priaznivci presunú do GeS Clubu na vystúpenia dvojice Lash&Grey, Dana Owena z Británie a poľského Adam Baldych Quintet. „Pod názvom Lash&Grey sa ukrýva dvojica umelcov – Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý. Od júla 2020 stihli vydať dve platne - Sleepin' With The Lights On a Blossoms Of Your World. Prvý album získal ocenenie Debut Roka 2020 a pilotný singel After War z druhého albumu sa stal Skladbou Roka 2021 v ankete Radio_Head Awards. Druhý album získal aj Cenu Anděl za najlepší slovenský album,dodáva Tomáš Szabados z Agentúry GES.

 

 

Anglický gitarista Dan Owen začínal s hraním v puboch a venoval sa aj práci s drevom, no v dielni prišiel o jedno oko. „Jeho piesne sú plné príbehov – o priateľoch, ktorí prepadli drogám, o domácom zneužívaní, ale medzi jeho skladbami nájdeme napríklad aj ódu na starého otca,“ vysvetľuje Szabados. Posledným zoskupením večera bude Adam Baldych Quintet, víťaz Ceny publika a druhej ceny BMW Jazz Welt Award v Mníchove z roku 2021.

 

 

Posledný večer festivalu (6. 10.) bude v GeS klube patriť slovenskému zoskupeniu Dennyiah feat. Martin Valihora & Jan Bogdan. Predstavia sa aj Dan Bárta a Robert Balzar Trio a talentovaná mladá poľská basgitaristka Kinga Glyk. „Slovenskú kapelu Dennyiah tvorí dvojica Denisa Gajarská a Ľuboš Šoltés. Ján Bogdan, ktorý sa k ním pripojí spoločne s bubeníkom Martinom Valihorom, sa stali rozšírenou verziou živých vystúpení Dennyiah. Obaja spolupracovali na novom albume, ktorý dvojica plánuje zverejniť na jar roku 2023,“ uviedol T. Szabados.

 

 

Jednou z najznámejších hviezd aktuálneho ročníka bude bezpochyby Dan Bárta. „Predstaví sa spolu so zoskupením Robert Balzar Trio, s ktorým spolupracuje od roku 1999. Spoločne boli ocenení výročnými hudobnými cenami - Czech Music Awards - ako v žánrových, tak v hlavných kategóriách.“ Festival uzatvorí mladá poľská basgitaristka Kinga Glyk. „Hoci má Kinga len 25 rokov, hovorí sa o nej, že je najlepšou poľskou basgitaristkou novej generácie a vychádzajúcou hviezdou jazzu a blues. Hrať začala už ako 12-ročná v rodinnej kapele Głyk P.I.K. TRIO. Absolvovala množstvo koncertov nielen v Poľsku, ale aj v krajinách ako Indonézia, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Portugalsko, Slovensko, Česko a Ukrajina,“ doplnil T. Szabados.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Basgitarová smršť, citlivý pesničkár i akustický mainstream v Košiciach
Basgitarová smršť, citlivý pesničkár i akustický mainstream v Košiciach

 

 

Ďalšie články

Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
Slovak Jazz 2022: This is America
Snaha o nárazové recenzovanie všetkých (!) slovenských jazzových albumov „made in 2022“ sa postupne...
Jazzová lastovička zo Zelenej vody
Hovorí sa, že jedna lastovička leto nerobí, no napriek tomu sa môže stať predzvesťou či symbolom...
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Nenápadne a s vrúcnou nostalgiou sa mi po spustení albumu Current dánskeho kvinteta s ...