Basista Arild Andersen na novej doske očaruje severskou atmosférou

Basista Arild Andersen na novej doske očaruje severskou atmosférou
Miroslav Bachura

Škandinávsky jazz je už dávno v hudobnom svete etablovanou značkou. Severskí muzikanti oslovili svet najmä melancholickými náladami a ´neamerickou´ zvukovosťou inšpirovanou škandinávskym folklórom. V takomto duchu sa nesie i jeden z najnovších počinov z nórskej scény, album Mira od legendárneho kontrabasistu Arilda Andersena.

 

Arild Andersen patrí už viacej ako štyridsať rokov k najslávnejším nórskym hudobníkom na svetovom jazzovom poli. Ako bandleader vydal už svoj osemnásty album, ako basista spolupracoval s mnohými nórskymi i svetovými muzikantmi, spomeňme Jana Garbareka ale i Chicka Coreu, Billa Frisella, Sonnyho Rollinsa a iných.

 

Album Mira vyšiel koncom januára pod hlavičkou labelu ECM Records. Na doske nájdete 11 kompozícií, prevažne z pera samotného Andersena. Dá sa povedať, že na novinke Andersen nadväzuje na úspech svojho tria z predchádzajúcich rokov – s Tommym Smithom na tenor saxofóne a Paolom Vinacciom za bicími. V tejto zostave totiž kapela vydala vysoko cenenú koncertnú nahrávku Live At Bellville (2008), sprevádzanú úspešným svetovým turné a hneď niekoľkými prestížnymi oceneniami (spomeňme cenu Prix de Musicien Européen 2008). Uplynulo šesť rokov a trio sa podujalo i ku svojej prvej štúdiovej spolupráci.

 

Novej doske dominujú potemnelé, no pritom krásne balady v pomalších a stredných tempách. Veľmi príjemná kombinácia kontrabasu s Smithovho tenor saxofónu dávajú albumu onú atmosféru severskej akosti, dôraz na melódiu robí z Mira počúvanie nie len pre ortodoxných jazzových fanúšikov. Andersen sa počas rokov predstavil už v mnohých typoch jazzových súborov, no práve v komornom obsadení s niekedy až minimalistickými aranžmánmi najviac vyznieva jeho talent hráčsky i skladateľský.

 

Album Mira sa už po niekoľkých dňoch dočkal chvály od popredných európskych i svetových médií. Pokiaľ aj Vy fandíte atmosfére severského jazzu, nový počin tria Arilda Andersena by nemal ujsť Vašej pozornosti. Napokon, vypočujte si:


 

Miro Bachura

Galéria

cover.jpg
df58bbd4fa3677daec95fbf35d1155d956141ba9.jpg

 

 

Ďalšie články

Hororová cesta Johna Patitucciho: Letisková ochranka mu zničila nástroj
Svetovo renomovaný basista John Patitucci bude chcieť na nedávnu cestu z New Yorku do Nórska...
Jazzman týždňa: Esperanza Spalding
Neskutočne spieva. Obdivuhodne ovláda kontrabas. A basgitaru. Originálne komponuje. A je...
Avishai Cohen zahral Košiciam akusticky i elektricky
Festival Mazal Tov, Košice 22.07.2013   Hudobným sviatkom možno nazvať koncert Avishaia Cohena...
Aaron Parks: Súčasná Amerika je hrozivá reality show
Americký klavirista Aaron Parks pôvodne vyštudoval výpočtovú techniku a klavír. Nakoniec sa...
Slovenskí jazzmani Nikitin a Šrámek pripravujú premiéru novinky Altar Double Quintet
Čerstvý hudobný album Altar Double Quintet odohrajú v koncertnej premiére etablovaní slovenskí...
Legendárna skladba "Take Five" pôvodne znela úplne inak: Nahrávky zo skúšok vraj pripomínajú zvuk zlej študentskej kapely
Nová kniha od Philipa Clarka o Davovi Brubeckovi, ktorý stál pri zrode legendárneho jazzového hitu...
V marci odštartuje ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Hudobníci a vokalisti si opäť budú môcť zahrať v kapele pod vedením najlepších lektorov
V roku 2020 začína už ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Pre všetkých hudobníkov,...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...