Bill Frisell podpísal zmluvu s legendárnym Blue Note Records: Nový album ,,Harmony’’ vyjde už túto jeseň

Bill Frisell podpísal zmluvu s legendárnym Blue Note Records: Nový album ,,Harmony’’ vyjde už túto jeseň
Lenka Molčányiová

Uznávaný gitarista Bill Frisell vydá po prvýkrát album pod vlastným menom v legendárnom vydavateľstve Blue Note Records. Ide o jeho najnovší projekt s názvom ,,Harmony’’,ktorý uzrie svetlo sveta už na jeseň.

 

Frisella sme si mohli spojiť s Blue Note Records už aj v minulosti, keď sa takmer pred tridsiatimi rokmi objavil na albume ,,Grace Under Pressure’’ legendárneho gitaristu Johna Scofielda, a nezabúdajúc na jeho cenný prínos na ďalších albumoch pod hlavičkou Blue Note (Don Byron: ,,Romance With The Unseen‘‘, Ron Carter: ,,Orfeu‘‘, Norah Jones “The Long Day Is Over” z albumu ,,Come Away With Me‘‘, kolektívny projekt ,,Floratone‘‘, a Charles Lloyd & The Marvels: ,,I Long To See You‘‘ a ,,Vanished Gardens‘‘  feat. Lucinda Williams.). 

Debut pre Blue Note je príležitosťou aj pre túto najznámejšiu nahrávaciu spoločnosť v historií jazzu, aby zdokumentovala prácu (podľa The New York Times) ,,najvýznamnejšieho a často napodobovaného gitaristu, ktorý sa objavil na jazzovej scnéne už na začiatku osemdesiatich rokov.‘‘

 

Ak existuje jedno slovo, ktoré by definovalo Frisellovu expanzívnu a nepredvídateľnú kariéru, bolo by to slovo spojenie. Akoby kreslil čiary, ktoré spájajú jeho etapy hudobného života pričom jeho vlastná hudba neustále velebí jednotnosť americkej hudby a charaktérne reprezentuje jeho osobnú históriu.

Frisell rád uvažuje o spoločných črtách rôznych žánrov ako jazz, americký folk, rock a pop, v ktorých ponorený vyrastal. (Alebo ako vraví prezident Blue Note – Don Was: ,,Milujem spôsob akým Bill totálne ruší koncept žánrov. On je univerzálny rečník, ktorý rozpráva mnohými jazykmi a celé to dohromady krásne funguje.‘‘)

 

Usmieva sa keď rozpráva o trvalých vzťahoch, ktoré si počas rokov vytvoril s jeho spoluhráčmi , to ako starí priatelia prichádzajú a odchádzajú, a ako náhodné zoznámenia sa môžu viesť k hlbokým, desiatky rokov trvajúcim vzťahom. Je taktiež ohromený tým, ako sa jazzová kultúra, v ktorej vyrastal obdivujúc z diaľky ikonických hráčov, legendárne nahrávacie spoločnosti, uctievané festivaly a kluby, stala miestom, v ktorom si zarába na živobytie.

 

,,Je to divoké, v tomto bode môjho života, zamyslieť sa späť do minulosti, do časov strednej školy a do tých všetkých pramienkov vecí, ktoré sa začali spájať dohromady.‘‘ rozpráva Frisell v traileri k albumu Harmony. ,, A tu som teraz, budem mať album vydaný pod hlavičkou Blue Note. Je možné že by som naozaj mohol byť súčasťou tohto celého?’’

 

 

 

 

 

Gitaristova práca v The Marvels (,,Frisell je ten pravý pre Charlesa Lloyda,’’ napísal JazzTimes) je len veľmi nedávnou kapitolou v jeho Blue Note príbehu. Bill vyrástol v americkom Denveri a medzi jeho najprvšie objavy patrila aj legendárna LP nahrávka ,,Three Decades Of Jazz’’ (Volume 1, Blue Note), kompilácia oslavujúca tridsiate výročie spoločnosti, ktorá obsahovala doslova celý vesmír: Thelonious Monk, Sonny Rollins, Miles Davis, John Coltrane, Jimmy Smith with Kenny Burrell, Art Blakey, Horace Silver a ďalší. Jeho štúdium Blue Note katalógu pokračovalo, až pokým nezačal sám prispievať do dedičstva spoločnosti ako ,,sideman‘‘. V roku 2007 sa dali dokopy s bicistom Matt Chamberlainom a producentom Lee Townsendom a Tucker Martinom aby vydali debut nesúci názov kolektívu ,,Floratone’’ - experimentálneho projektu, ktorý transformoval rozľahlé improvizácie do viac vrstvových štúdiových kreácií, ktoré NPR nazvalo ,,jednou z tých najstrhujúcejších inštrumentálnych hudieb, ktoré sa objavili tento rok‘‘

 

Máme sa teda na jeseň na čo tešiť! A určite vás naša recenzia na to čerstvé CD neminie.

 

Lenka Molčányiová

Zdroje: http://www.bluenote.com

 

 

 

Ďalšie články

Rodí sa ďalší jazzový cimbalista: Ľubomír Gašpar sa chystá koncertovať a nahrávať CD
Na jar sa objavil na českej súťaži Jazz Fruit - Mladí ladí jazz, pred pár týždňami získal dve...
Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...
Navždy odišla výrazná postava moderného jazzu. Vo veku 66 rokov zomrel klavirista Lyle Mays
Iba včera obletela svet ďalšia smutná správa. Vo veku 66 rokov navždy odišiel klavirista Lyle...