Bobby McFerrin, Chick Corea a Dianne Reeves - prvé mená na JazzFestBrno 2015

Bobby McFerrin, Chick Corea a Dianne Reeves - prvé mená na JazzFestBrno 2015
jazz.sk

Štrnáste pokračovanie festivalu JazzFestBrno odokrývá karty a láka na tromfové esá jazzového žánru. Program zabehnutého festivalu odštartuje 17. marca v Bobycentre štvornásobná držiteľka ceny Grammy Dianne Reeves, jeho vrchol v nevšednej synergii zaobstará hlasový kúzelník Bobby McFerrin a pianista par excellence Chick Corea 17. júna v hale Vodova. Dvojica týchto vynikajúcich hudobníkov vystupuje spoločne len veľmi zriedka a do Čiech so svojím unikátnym projektom prichádza vôbec prvýkrát.

Limitovaná vianočná séria vstupeniek na koncerty v cenách od 390 do 1990 Czk je v predaji od 26.novembra na webe www.nejkoncerty.cz, v predajnej českej siete Ticketportal a v bežných kamenných predpredajoch. V rámci vystúpenia Bobbyho McFerrina a Chick Coreu usporiadatelia ponúkajú aj unikátnu možnosť zakúpenia vstupenky priamo na pódium (za 2990 Czk). Atraktívnou príležitosťou pre záujemcov o rôznorodé hudobné zážitky je VIP vstupenka, ktorá zahŕňa najlepšie miesta v hľadisku a zároveň ponúka luxusné občerstvenie (za 3990 Czk). Viac informácií na www.jazzfestbrno.cz.

Zrejme najkreatívnejších hudobník planéty, milovník hudobných prekvapení a okamžitých asociácií  Bobby McFerrin v Česku širokú poslucháčsku základňu a od svojho prvého vystúpenia v roku 2008 sa s rôznymi projektmi vrátil hneď niekoľkokrát.

"Bobby McFerrin si počas svojich predchádzajúcich návštev v Českej republike získal obrovskú priazeň tunajšieho publika a podobnej popularite sa teší aj Chick Corea. Obaja v Brne samostatne hrali, spoločné vystúpenie sa tak ponúka ako prirodzené pokračovanie ich brnenského hudobného príbehu, " hovorí za usporiadateľa umelecký riaditeľ festivalu Vilém Spilka.

"Poznajú sa niekoľko rokov, majú za sebou nespočetné vystúpenia a ich vzájomné napojenie aj schopnosť vtiahnuť poslucháča do tvorivého diania nemajú obdobu. Bobby McFerrin je navyše v situácii "jeden na jedného" určite umelecky najsilnejší. Môže sa tak totiž najvýraznejšie prejaviť jeho šiesty zmysel, " dodáva Spilka.

 

Ak je Bobby McFerrin stelesnením nespútanej kreativity, Dianne Reeves môžeme považovať za etalón jazzovej speváčky - pohľadná Afroameričanka sa zvučným hlasom, frázováním a hudobným citom porovnateľným s najväčšími speváckymi osobnosťami jazzovej histórie. Vďaka svojej virtuozite, improvizačným zručnostiam a štýlovosti obdržala charizmatická Reeves (ako vôbec prvá umelkyňa v histórii) cenu Grammy za najlepší spevácky výkon za tri po sebe idúce nahrávky v kategórii jazzu a práve Bobby McFerrin ju považuje za najväčšiu žijúcu speváčku v oblasti jazzu a R & B. Jej posledný album Beautiful Life vyšiel vo februári 2014. Produkovala ho vynikajúci bubeníčka Terri Lyne Carrington a vedľa nádherného hlasu samotnej Reeves ponúka aj hudobnú konverzáciu s Gregorym Porterom, Robertom Glasperom, Lalah Hathaway a Esperanzou Spalding. Beautiful Life potvrdzuje, že Reeves je vo forme a svoj talent dokáže predať aj v kontexte na pomedzí jazzu a R'n'B.

 

Okrem vystúpenia svetových hviezd festival ponúkne v priebehu mesiacov marec a apríl tradičné koncerty v najrôznejších brnenských koncertných sálach a kluboch. Miesta konania budú hostiť ako zástupcov českej hudobnej scény, tak reprezentantov progresívneho zámorského i európskeho jazzu. Populárne organizované jamsessions a tvorivé dielne od počiatku festivalovej histórie jej neoddeliteľnou súčasťou a bude tomu tak aj v ročníku štrnástom.

JAZZFESTBRNO 2015 - prvé odhalené koncerty:
17. 3. 2015, 19.30, Bobycentrum, Dianne Reeves
17. 6. 2015, 19.30, Hala Vodova, Chick Corea & Bobby McFerrin
Podrobné informácie ku koncertom k dispozícii na www.jazzfestbrno.cz, www.nejkoncerty.cz, www.bobbymcferrin.cz a www.chickcorea.cz.

Informácie poskytol Radek Babička z agentúry 24-7 promotions

 

 

Ďalšie články

Richard Bona: Beriem si od hudby voľno
Richard Bona (nar. 1967 v Kamerune) – basgitarista, gitarista, spevák a perkusionista. Prvý hudobný...
Recenzia CD: Bobby McFerrin – Spirityouall
Hm. Takže, Bobby McFerrin sa na novom albume rozhodol vrátiť ku koreňom. Doska Spirityouall je...
Hadrien Feraud: Nová hviezda na basovom nebi
John McLaughlin o ňom povedal, že je novým Jacom Pastoriusom. Hadrien Feraud síce len budúci...
Jazzman týždňa: Chick Corea
Žijúca legenda jazzového klavíra a originálny skladateľ Chick Corea patrí nepochybne medzi...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...
AMC Trio s novým klipom na turné s Randym Breckerom
Práve dnes štartuje jesenné turné AMC Tria, ktoré prešovskí hudobníci odohrajú v rozšírenej zostave...
V Trnave je mikulášska nádielka už dnes
V priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave dnes prebehne už 11. ročník Hevhetia Festu a...
Poznáme štyroch laureátov prestížnej ceny NEA Jazz Masters 2023
The National Endowment for the Arts (NEA Jazz Masters) ocenilo štyroch jazzových umelcov za rok...