Buena Vista Social Club ožíva druhým albumom

Buena Vista Social Club ožíva druhým albumom
Miroslav Bachura

Bolo to v roku 1997, kedy sa producent, gitarista a hudobný dobrodruh Ry Cooder pri návšteve Kuby šťastnou zhodou okolností spojil so skupinou postarších miestnych hudobníkov, ktorí v 50. rokoch pôsobili v havanskom podniku Buena Vista Social Club. Počas improvizovaného nahrávania vznikol rovnomenný album i úspešný dokument. Ten vystrelil havanskú hudbu k celosvetovému úspechu, koncertovaniu i nevídaným predajom. Po 18tich rokoch prichádzajú vydavateľstvá Nonesuch a World Circuit s druhým albumom Buena Vista Social Club.

 

Novinka nesie príznačný názov Lost and Found. „Počas rokov sa nás mnohí pýtali, aký nevydaný materiál z týchto nahrávaní nám ešte ostal v trezoroch. Vedeli sme, že sú tam nejaké klenoty, ktoré sa veľmi páčili hudobníkom, ale vždy sme boli príliš zaneprázdnení inými projektami, aby sme sa vracali a zisťovali, čo ešte máme. Keď sme si už nakoniec ten čas našli, boli sme uchvátení tým, koľko úžasnej hudby tam ešte bolo,“ nechal sa počuť Nick Gold z labelu World Circuit, ktorý zastrešoval vznik legendárneho albumu v roku 1997.

 

Štrnásť skladieb na albume vzniklo počas pôvodných nahrávacích seáns na Havane i niekoľkých následných návštev ansámblu v štúdiu. Rovnako ako na legendárnom prvom albume Buena Vista Social Club tak možno počuť tradičný kubánsky štýl son so všetkými tými plnými vokálmi, s hrejivými akustikami a dychmi a s rajcujúcimi perkusiami v pozadí. Na albume znejú presne tí ľudia, ktorí sa vďaka značke Buena Vista Social Club pred takmer dvoma dekádami z ničoho nič stali celosvetovo koncertujúcimi a uznávanými hudobníkmi. Spevák Ibrahim Ferrer, klavirista Rubén González, basista Cachaíto López, trubkár Guajíro Mirabal, gitarista Eliades Ochoa i úžasná speváčka Omara Portundo. Tá podmanivo spieva vedúce vokály v skladbách “Lágrimas Negra” a “Tiene Sabor”, zvlášť silno vyznie sólový klavír dnes už nežijúceho Gonzáleza v “Como Siento Yo.”

 

Druhý album Buena Vista Social Club je rovnako ako jeho o 18 rokov starší brat uvoľňujúcim hudobným výletom na Havanu so všetkými idylickými predstavami, čo sa k nej viažu.

 

 

Zdroj: buenavistasocialclub.com

Miro Bachura

 

 

Ďalšie články

Legendárny Orquesta Buena Vista Social Club príde do Bratislavy!
27. júla budete mať možnosť v Bratislave zažiť vskutku unikátny zážitok . Do hlavného mesta...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...
Pat Metheny má v novom roku veľké plány
Guru experimentálnej jazzovej gitary, virtuóz menom Pat Metheny ani v roku 2014 neplánuje...
Brad Mehldau a Mark Guiliana spojili sily, ich album vyjde vo februári
Dvaja prominentní svetoví jazzmani, klavírny virtuóz Brad Mehldau a fenomenálny bubeník Mark...
Juraj Schweigert predstavuje nový projekt. Vypočujte si ukážku kapely Local Jazz Project
Hráč na ústnej harmonike Juraj Schweigert dal dokopy nový projekt. Formácia Local Jazz project je...
Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom koncertom a novou skladbou
Peter Lipa Band odohrá 16.decembra o 20.00 hod.  svoj posledný koncert v roku 2021...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...