Rešpektovaný klavirista a skladateľ Valér Miko prichádza s novým autorským projektom „Continuum“ pod krídlami vydavateľstva Slnko Records. Nový album predstavuje doteraz najpestrejšie dielo autora, v ktorom sa prepletá moderný jazz, art-rockové plochy aj orientálne motívy. Koncertné uvedenie albumu sa uskutoční v utorok 9. júna v bratislavskom Nu Spirit Bare.
Valér Miko patrí k výrazným zjavom domácej hudobnej scény, ktorého poslucháči poznajú napríklad zo zoskupenia Pressburger Klezmer Band alebo zo spoluprác s Jakubom Ursinym či Richardom Autnerom. Popri tom sa etabloval ako autor, ktorý do svojich projektoch pravidelne pozýva vynikajúcich spoluhráčov, čoho dôkazom boli albumy „Vibrations, States, Emotions“, „Random Coincidences“, „Life“, „Presence“ alebo „Conscious Being“. Najnovší počin „Continuum“ posúva hranice jeho doterajšieho rukopisu smerom k bohatšej inštrumentácii a hlbšiemu zvukovému hľadaniu.
„Je to inštrumentálne dielo s ôsmimi skladbami, ktoré vznikali počas minulého roka,“ približuje proces vzniku a filozofiu albumu Valér Miko. „Veľká väčšina ľudí, ktorí so mnou na albume hrajú a nahrávali ho, sú moji dlhoroční kolegovia a priatelia, s ktorými pravidelne koncertujem. Mám rád gradácie a prirodzený tok hudby, ktorá má svoj jasný smer a niekam speje. Práve po tejto špecifickej zvukovej estetike som na novinke išiel.“ V porovnaní s predchádzajúcou diskografiou je „Continuum“ pestrejší a farebnejší. Kým základná zostava (tzv. core band) sa opiera o rytmiku a harmónie etablovaných mien ako Juraj Griglák, Igor „Ajdži“ Sabo, Michal Šelep, Michal Fedor či gitaristi Pavol Bereza a Boris Čellár, nahrávka je obohatená o pozoruhodný zoznam ďalších hostí. V skladbách tak dostávajú priestor jemné nuansy trúbky, klarinetu, violy, violončela, ale aj orientálneho oudu, perkusií, píšťaliek, vokálov a sláčikového telesa Spectrum Quartett.
Atmosféru nového albumu si môžu fanúšikovia vychutnať v utorok 9. júna 2026 v Nu Spirit Bare v Bratislave. Valér Miko predstaví nový repertoár spolu s kontrabasistom Denisom Pagáčom, gitaristom Pavlom Berezom a bubeníkom Michalom Fedorom. Album „Continuum“ je dostupný na digitálnych platformách ako aj vo fyzickej podobe na tomto odkaze.
Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy
Foto: Ema Valientová










