Cassandra Wilson zaspieva už vo štvrtok na Novej scéne v Bratislave

Cassandra Wilson zaspieva už vo štvrtok na Novej scéne v Bratislave
jazz.sk

Časopis Time ju vyhlásil za najlepšiu speváčku sveta. Keď spieva, zastavuje čas a berie dych. Za jej obrovským, nezabudnuteľným hlasovým prejavom je rovnakou mierou talent, ako aj disciplína a drina. Dvojnásobná držiteľka Grammy Cassandra Wilson príde po 15 rokoch opäť do Bratislavy.

 

Cassandru k hudbe priviedol otec - sám muzikant a veľký fanúšik Milesa Davisa, ktorý jej umožnil získať kvalitné klasické hudobné vzdelanie. Keď dvanásťročnú Cassandru znudenú klavírom zaujala hra na gitare, otec ju nasmeroval k samoštúdiu a tak sa hudobníčka už ako dieťa dostala k "intuitívnemu hraniu". Gitara jej takisto ukázala, že dokáže skladať vlastné songy inšpirované americkou aj európskou ľudovou hudbou. Cassandra dodnes pravidelne strieda gitaru a klavír, čo jej pomáha znovuobjaviť vášeň pre tieto nástroje a neutopiť sa v hudobnej rutine. 

Na strednej škole už mala svoju kapelu, s ktorou drvili prebraté veci od Joni Mitchel či Boba Dylana. Pokus o kariéru v inej oblasti u Cassandry netrval dlho a čoskoro sa začala naplno venovať muzike.

Jej prístup bol vždy rovnako akademický, ako "srdcový": tvrdohlavo študovala hudobné korene jazzu a blues, zároveň sa intenzívne venovala cibreniu svojich improvizačných schopností, ktoré sú dodnes spolu s hlbokým, zamatovým hlasom jej poznávacím znamením.  

Nahrala množstvo úspešných albumov ako sólistka aj ako súčasť zoskupení, vrátane hitových Blue Light ’Til Dawn a New Moon Daughter, pričom na nahrávkach vždy zaujme rôznorodosť vplyvov, štýlov a motívov, od popu a blues, cez jazzové štandardy, až po latino. 

 

 

Cassandra sa vyšvihla na výslnie spolu s kapelou M-Base, fusion projektom započatým v osemdesiatych rokoch, v ktorom sa vystriedali desiatky špičkových hudobníkov, vrátane Stevea Colemana, Branforda Marsalisa, Roberta Mitchella, Meshell N'degecello, Davea Hollanda a ďalších.  

Cassandrin fantastický hlas sa na jej albumoch objavuje čoraz viac v popredí - kým v mladosti dávala prednosť "splývaniu" so zvukom kapely, neskôr nechala svoj hutný kontraalt vyniknúť výraznejšie, vo väčšej plnosti. 

Z ďalších jej spoluprác za zmienku jednoznačne stoja The Roots, Kurt Elling či Luther Vandross, Elvis Costello a Terence Blanchard. 

Bez ohľadu na to, či sa na pódiu alebo v štúdiu objaví ako hlavná hviezda alebo ako hudobný partner, Cassandra si podmaní aj tých najnáročnejších milovníkov muziky a hudobných kritikov. Aj vďaka tomu sa stala nielen držiteľkou dvoch ocenení Grammy, ale takisto trikrát po sebe získala titul Jazzovej vokalistky roka udeľovaný americkým časopisom Down Beat. 

 

V Bratislave ju uvidíme spolu s kapelou v zložení Lonnie Plaxico (kontrabas), Brandon Ross (gitara), Jon Cowherd (klavír), John Davis (bicie) a Gregoire Maret (harmonika).

 

Pred jej vystúpením však zaznie ešte hudba a spev našej významnej speváčky Hanky Gregušovej v duu s Gabom Jonášom na klávesoch.

Okrem niekoľkých jazzových štandardov si pripravila aj úpravy z jej aktuálneho druhého sólového CD - "Essence", ktoré vyšlo vo Vydavateľstve Hevhetia v júli tohto roku. Tématicky sa na ňom vracia ku koreňom slovenskej ľudovej hudby z časti ponechaných v pôvodnej kráse, avšak citlivo interpretovaných špičkovými jazzovými muzikantami ako aj upravenými do modernej jazzovej podoby. Aranžmánov sa ujal popredný, virtuózny klavirista Ondrej Krajňák. Tento výnimočný projekt spája jedných z najlepších jazzových muzikantov na Slovensku a v Čechách, pričom každý vnáša do spoločnej interpretácie kus svojej osobitej kultúry a pripravuje tak pre poslucháčov nezabudnuteľné spojenie pravých emócii v interpretácii pôvodných slovenských ľudových skladieb z rôznych regiónov.

Skladby z albumu Essence, ale aj z prvého albumu Reflections of My Soul, hrajú rádiá v USA a veľmi sa jej vydarili aj vystúpenia v NY City, kde v Smalls Jazz Club zožala „standing ovations“ po interpretácii skladby Červené jabĺčko so zoskupením Erica Wyatta. Naposledy spolupracovala v Južnej Afrike s kapelou Rodney Kendricka, ktorý produkoval skladby aj Cassandre Wilson.

 

Koncert Cassandry Wilson bude v tomto roku posledným hudobným vystúpením v rámci  cyklu City Sounds. Posledné vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal a koncert začína o 20.00h v divadle Nová scéna.

 

Cyklus špičkových koncertov City Sounds, finančne podporený v roku 2014 grantovou schémou Ministerstva kultúry SR, SOZA, ARS Bratislavensis a Bratislava Tourist Board, prinesie aj vystúpenie Gregory Portera, 22. apríla 2015 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Foto: kalamu.com

 

 

 

 

Ďalšie články

Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
15-ročná speváčka Júlia Kozáková: Chcela by som toho ľuďom veľa povedať
„Zistila som, že sa vo mne hromadí veľa vecí, ktoré chcem ľuďom povedať a práve teraz som...
Cassandra Wilson priniesla Bratislave hudbu tvorenú srdcom
11.december 2014, Nová Scéna, Bratislava   Bohatú koncertnú sezónu prišla do Bratislavy...
Cassandra Wilson: Hudba je hudba, s nástrojom v ruke ide o odbúranie vlastného ega...
Cassandra Wilson interview, 10.12.2014 Cassandra Willson (1955), americká špičková speváčka s ...
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Program dvanásteho ročníka festivalu Oravajazz prináša do Námestova svetové ale aj slovenské...
Video program Bratislavských jazzových dní 2021. Vyberte si svojich favoritov
Chystáte sa na džezáky a neviete si podľa mien vybrať, ktorá je tá „vaša" muzika? Prinášame silnú...
Profesorský jazz: Walt Weiskopf European Quartet – Introspection
Walt Weiskopf nie je, alebo by nemal byť rozhľadenému a zvedavému milovníkovi jazzového...
Tragická správa pre jazzovú scénu na Slovensku. Vo veku 72 rokov nás opustil Gejza Szabados.
Začiatkom októbra žiaľ neobišla smutná správa ani slovenskú jazzovú komunitu. Vo veku 72 rokov nás...