Cassandra Wilson zaspieva už vo štvrtok na Novej scéne v Bratislave

Cassandra Wilson zaspieva už vo štvrtok na Novej scéne v Bratislave
jazz.sk

Časopis Time ju vyhlásil za najlepšiu speváčku sveta. Keď spieva, zastavuje čas a berie dych. Za jej obrovským, nezabudnuteľným hlasovým prejavom je rovnakou mierou talent, ako aj disciplína a drina. Dvojnásobná držiteľka Grammy Cassandra Wilson príde po 15 rokoch opäť do Bratislavy.

 

Cassandru k hudbe priviedol otec - sám muzikant a veľký fanúšik Milesa Davisa, ktorý jej umožnil získať kvalitné klasické hudobné vzdelanie. Keď dvanásťročnú Cassandru znudenú klavírom zaujala hra na gitare, otec ju nasmeroval k samoštúdiu a tak sa hudobníčka už ako dieťa dostala k "intuitívnemu hraniu". Gitara jej takisto ukázala, že dokáže skladať vlastné songy inšpirované americkou aj európskou ľudovou hudbou. Cassandra dodnes pravidelne strieda gitaru a klavír, čo jej pomáha znovuobjaviť vášeň pre tieto nástroje a neutopiť sa v hudobnej rutine. 

Na strednej škole už mala svoju kapelu, s ktorou drvili prebraté veci od Joni Mitchel či Boba Dylana. Pokus o kariéru v inej oblasti u Cassandry netrval dlho a čoskoro sa začala naplno venovať muzike.

Jej prístup bol vždy rovnako akademický, ako "srdcový": tvrdohlavo študovala hudobné korene jazzu a blues, zároveň sa intenzívne venovala cibreniu svojich improvizačných schopností, ktoré sú dodnes spolu s hlbokým, zamatovým hlasom jej poznávacím znamením.  

Nahrala množstvo úspešných albumov ako sólistka aj ako súčasť zoskupení, vrátane hitových Blue Light ’Til Dawn a New Moon Daughter, pričom na nahrávkach vždy zaujme rôznorodosť vplyvov, štýlov a motívov, od popu a blues, cez jazzové štandardy, až po latino. 

 

 

Cassandra sa vyšvihla na výslnie spolu s kapelou M-Base, fusion projektom započatým v osemdesiatych rokoch, v ktorom sa vystriedali desiatky špičkových hudobníkov, vrátane Stevea Colemana, Branforda Marsalisa, Roberta Mitchella, Meshell N'degecello, Davea Hollanda a ďalších.  

Cassandrin fantastický hlas sa na jej albumoch objavuje čoraz viac v popredí - kým v mladosti dávala prednosť "splývaniu" so zvukom kapely, neskôr nechala svoj hutný kontraalt vyniknúť výraznejšie, vo väčšej plnosti. 

Z ďalších jej spoluprác za zmienku jednoznačne stoja The Roots, Kurt Elling či Luther Vandross, Elvis Costello a Terence Blanchard. 

Bez ohľadu na to, či sa na pódiu alebo v štúdiu objaví ako hlavná hviezda alebo ako hudobný partner, Cassandra si podmaní aj tých najnáročnejších milovníkov muziky a hudobných kritikov. Aj vďaka tomu sa stala nielen držiteľkou dvoch ocenení Grammy, ale takisto trikrát po sebe získala titul Jazzovej vokalistky roka udeľovaný americkým časopisom Down Beat. 

 

V Bratislave ju uvidíme spolu s kapelou v zložení Lonnie Plaxico (kontrabas), Brandon Ross (gitara), Jon Cowherd (klavír), John Davis (bicie) a Gregoire Maret (harmonika).

 

Pred jej vystúpením však zaznie ešte hudba a spev našej významnej speváčky Hanky Gregušovej v duu s Gabom Jonášom na klávesoch.

Okrem niekoľkých jazzových štandardov si pripravila aj úpravy z jej aktuálneho druhého sólového CD - "Essence", ktoré vyšlo vo Vydavateľstve Hevhetia v júli tohto roku. Tématicky sa na ňom vracia ku koreňom slovenskej ľudovej hudby z časti ponechaných v pôvodnej kráse, avšak citlivo interpretovaných špičkovými jazzovými muzikantami ako aj upravenými do modernej jazzovej podoby. Aranžmánov sa ujal popredný, virtuózny klavirista Ondrej Krajňák. Tento výnimočný projekt spája jedných z najlepších jazzových muzikantov na Slovensku a v Čechách, pričom každý vnáša do spoločnej interpretácie kus svojej osobitej kultúry a pripravuje tak pre poslucháčov nezabudnuteľné spojenie pravých emócii v interpretácii pôvodných slovenských ľudových skladieb z rôznych regiónov.

Skladby z albumu Essence, ale aj z prvého albumu Reflections of My Soul, hrajú rádiá v USA a veľmi sa jej vydarili aj vystúpenia v NY City, kde v Smalls Jazz Club zožala „standing ovations“ po interpretácii skladby Červené jabĺčko so zoskupením Erica Wyatta. Naposledy spolupracovala v Južnej Afrike s kapelou Rodney Kendricka, ktorý produkoval skladby aj Cassandre Wilson.

 

Koncert Cassandry Wilson bude v tomto roku posledným hudobným vystúpením v rámci  cyklu City Sounds. Posledné vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal a koncert začína o 20.00h v divadle Nová scéna.

 

Cyklus špičkových koncertov City Sounds, finančne podporený v roku 2014 grantovou schémou Ministerstva kultúry SR, SOZA, ARS Bratislavensis a Bratislava Tourist Board, prinesie aj vystúpenie Gregory Portera, 22. apríla 2015 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Foto: kalamu.com

 

 

 

 

Ďalšie články

15-ročná speváčka Júlia Kozáková: Chcela by som toho ľuďom veľa povedať
„Zistila som, že sa vo mne hromadí veľa vecí, ktoré chcem ľuďom povedať a práve teraz som...
Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
Cassandra Wilson: Hudba je hudba, s nástrojom v ruke ide o odbúranie vlastného ega...
Cassandra Wilson interview, 10.12.2014 Cassandra Willson (1955), americká špičková speváčka s ...
Speváčka Hanka Gregušová vydáva druhý album
Jedna z popredných speváčok na slovenskej klubovej scéne, Hanka Gregušová predstaví v ...
Očarenie francúzskou trúbkou - daoud: Good Boy
Keď sa spomenie Francúzsko, jazz a trúbka v jednej vete, asociujem automaticky dve mená...
Jarný swing roztancuje Bratislavu
SPRING SWING / JARNÝ SWING prebudí hlavné mesto do sviežej jarnej nálady pozitivizmom nákazlivou...
Brno ako krajina vychádzajúceho slnka
Japonsko sice označujeme za pravlasť vychádzajúceho slnka, no brniansky projekt SAKOBI sa v mnohom...
Nový ESPRIT slovenského jazzu
Aktuálny pohľad na domácu jazzovú scénu nás môže napĺňať optimizmom, keďže uplynulý rok patril v...