Český jazz je skutočne nápaditý a dôkazom je Hlaskontrabas Oktet
Koncom marca a apríla sa na svetlo sveta dostávajú mená laureátov domácich ocenení najlepších jazzových nahrávok uplynulého roka. Už zajtra, 28. marca sa dozvieme meno víťaza, ktorý podľa porotcov Radio_Head Awards získa toto ocenenie a v rámci osláv Medzinárodného dňa jazzu 30. apríla vyhlásime meno laureáta ocenenia ESPRIT za najlepší domáci jazzový album roka 2024. Podobné to majú aj naši českí bratia – tí práve dnes vyhlásili výsledky odbornej ankety Česká jazzová sklizeň, ktorú už dvanásť rokov usporiadava Český Rozhlas.
Podľa usporiadateľskej stanice Český rozhlas Jazz vyšlo v susednom Česku v uplynulom roku 2024 celkom 42 (!) jazzových albumov. „Letos slavíme 15 let výuky jazzu na českých vysokých školách a je příznačné, že řada vydaných alb z tohoto podhoubí tak či onak vzešla,“ pripomína zakladajúci člen jazzovej rozhlasovej stanice, dramaturg Petr Vidomus. „V posledních letech se také prohlubuje žánrová pestrost, kde se snoubí vlivy volné improvizace, elektroniky, folkloru nebo symfonické hudby.“ Preto nie je počudovaním, že víťazom odbornej ankety sa stalo netradičné zoskupenie Hlaskontrabas Oktet s albumom „Kaleidoscapes“ (Animal Music). Formácia štyroch vokalistiek (!) a štyroch kontrabasistov (!) vznikla rozšírením pôvodného dua speváčky Ridiny Ahmedovej a kontrabasistu Petra Tichého, ktorí pre novú zostavu oslovili skladateľov súčasnej hudby nielen zo svojho okolia, ale tiež z Nórska, Islandu či Izraela. Výsledok predčil všetky očakávania a priniesol im aj toto ocenenie. Gratulujeme za odvahu i víziu!
Strieborná priečka patrí albumu „The Blues of a String Hanging in the Wind“ (Animal Music) kontrabasistu Jaromíra Honzáka, ktorého projekty sa v rámci ocenení Českej jazzovej sklizne objavujú so železnou pravidelnosťou. Jeho posledný projekt sa napriek tomu vymyká klasickým jazzovým albumom, keďže jeho osemdielnu suitu predkladá Honzákovo jazzové kvinteto spolu so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Projekt vznikol v rámci koncertnej série Nové horizonty, ktorá vďaka kurátorskej činnosti Tomáša Sýkory prepája jazz a symfonickú hudbu. Badáte ten patrný rozdiel medzi slovenskou a českou scénou? Podľa Vidomusa nie je možné v minuloročnej jazzovej produkcii vystopovať jedinú dominantnú tendenciu. „Snad jen neustálé stírání hranic žánrů a přirozené prolínání inspirací. Zajímavostí je i relativně větší počet symfonických alb, která čerpají z koncertní řady Českého rozhlasu.“
Tretie miesto obsadil album „Peripheral People“ (Bivak Records) progresívneho kvarteta Point of Few, ktoré vo svojom prejave premiešava súčasný jazz s elektronikou, dream-popom či experimentálnou hudbou. Členovia zoskupenia oslovili na spoluprácu zahraničných umelcov, napríklad britských producentov Eddieho Stevensa a Robina Mullarkeyho. V rámci albumov Českej jazzovej sklizne nemožno opomenúť ani slovenskú stopu. Pod hlavičkou Lukáš Oravec Orchestra sa objavuje pozoruhodný projekt „Big City Moods“ (Lukáš Oravec Records), na ktorý si slovenský trubkár a bandlíder už tradične pozval českých a slovenských hudobníkov pod vedením nemeckého dirigenta Pavla Klimashevského. Nový projekt so saxofonistom a klarinetistom Radimom Hanouskom a akordeonistom Vojtom Drnekom vytvoril aj slovenský gitarista Štefan Szabó a výsledkom je eponymný, kolektívne improvizovaný album „Štefan Szabó / Radim Hanousek / Vojta Drnek“ (Ma Records).
Aj album „Around the Bass“ (Easydoor Records) kontrabasistu a skladateľa Roberta Balzara má spojitosť so Slovenskom, keďže Balzarove piesne na pomedzí jazzu, popu, soulu a šansónu naspievala jeho manželka, slovenská herečka a speváčka Jana Balzar Lieskovská. České, slovenské a anglické texty pochádzajú z pera Václava Koptu, Zora Laurinca, Martina Sarvaša, Silvie Kaščákovej a Jonathana Ramireza. Aj rytmickú sekciu medzinárodného Alf Carlsson & Jiří Kotača Quartet tvorí dvojica Slovákov: kontrabasista Peter Korman a bubeník Kristián Kuruc. Kvarteto vedené českým trubkárom a švédskym gitaristom prepája moderný jazz a škandinávske vplyvy s prvkami moravského či slovenského folklóru a ich posledný album „Our Stories“ (Animal Music) je oproti predchádzajúcemu väčšmi poznačený elektronikou.
Český rozhlas vydáva v spojitosti s odbornou anketu Česká jazzová sklizeň aj katalóg všetkých vydaných nahrávok ako aj stručného sprievodcu českou jazzovou scénou. Záujemci v ňom nájdu nielen vyjadrenia odborných porotcov, ale aj databázu jazzových klubov a festivalov, informácie o jazzových a skladateľských súťažiach, zoznam pedagogických inštitúcií so zameraním na jazz a samozrejme podrobný program rozhlasovej stanice Český rozhlas Jazz. Tridsaťdvastranový katalóg distribuuje Český rozhlas zadarmo na vybraných jazzových podujatiach. Záujemci si ho môžu stiahnuť v pdf, prelistovať na tomto linku alebo požiadať o fyzickú kópiu na adrese jazz@rozhlas.cz.
Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy
Foto: Zuzana Lazarová