Chick Corea a Steve Gadd - Chinese Butterfly: Spomienka na 70. roky minulého storočia?

Chick Corea a Steve Gadd - Chinese Butterfly: Spomienka na 70. roky minulého storočia?
Dávid Oláh
Iba tento rok vydala dvojica legendárnych amerických jazzových hudobníkov - Chick Corea a Steve Gadd album s názvom Chinese Butterfly. CD vyšlo v januári 2018 pod hlavičkou známeho vydavateľstva Concord records. 
 
Niekoľkonásobní výhercovia cien Grammy sa rozhodli po rokoch opäť spojiť svoje sily. Výsledok je štandardne excelentný. Hudba sa nesie v groovovom štýle. Okrem Chick Coreu na klávesoch, klavíri a Steva Gadda na bicích nástrojoch tu hrajú mnohí ďalší špičkoví hudobníci – Lionel Loueke na gitare, na saxofóne je tu Steve Wilson, basgitara - Carlitos Del Puerto, a na perkusiách dopĺňa rytmiku Luisito Quintero.
 
Všetkých 8 skladieb sú autorskými kompozíciami Chicka Coreu. Úvodná téma Chick's Chums je jednoduchým šlapajúcim funkovým groovom s dôrazom na frázovanie, rytmizáciu a zvukovosť všetkých nástrojov. Následná Serenity odkazuje na obdobie 70. rokov minulého storočia – kapely Return To Forever. Lyrická latinová melódia, široká harmónia prifarbovaná perkusiami, spevom, flautovými vyhrávkami a krásnymi fill in linkami Coreu. Like I Was Sayin´ má moderný modálny sound podporovaný charakteristickým „smradľavým“ groovom. A Spanish Song sa nesie v španielskom latinovom duchu ako naznačuje samotný názov skladby. Nechýbajú vynikajúce sóla klavíra a soprán saxofónu Steva Wislona.
 
 
Druhé CD začína témou s názvom Return To Forever. Opäť ide o modálny groove plný nesmierne zaujímavých a chytľavých improvizácií po každej stránke. V polovici tejto skladby sa ocitneme v úplne odlišnom svete. Téma je koncipovaná ako dlhá suita zložená z viacerých častí, ktoré však do seba logicky zapadajú. Opornými bodmi sú jednotlivé rytmické a melodické linky. Farebne ide o hudbu typickú pre éru New Age 60. a 70. rokov minulého storočia. Evidentný je tu vplyv Milesa Davisa a jeho fusionového obdobia. Veľmi podobný koncept sa nachádza aj  v predposlednej Wake-Up Call. Corea tu používa najrôznejšie syntetizátorové zvuky, s ktorých farbou sa úžasne vyhráva. Celkovo sa v každej z týchto kompozícií vyskytuje brazílska samba, alebo iný latinový rytmus. Záverečná Gadd-zooks sa začína opäť úplne voľne, dôležité sú farby a práca s pauzami. Neskôr sa dostane do grovujúcej latinovej časti a následne až k rockovým rytmom. Na záver sa opäť vracia do voľnej polohy, ktorou sa končí celá doska.
 
Album Chinese Butterfly je fenomenálnym  hudobným dielom. Dvojici Corea – Gadd sa podarilo nadviazať na charakter latin-jazzovej hudby, ktorú tvorili v 70. rokoch minulého storočia, ide však iba o základný princíp, ktorý pomocou súčasných technológií posunuli do nevídaných rozmerov.  
 
 
Dávid Oláh
 

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Victor Wooten
Tohto svetoznámeho priekopníka basgitary si dnes predstavíme v trochu inom svetle, ako by sa...
Report: Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell v Nu Spirite
V kalendári už svieti apríl a jar stále v nedohľadne. Ešteže si jazzový fanúšik môže spríjemniť...
Hadrien Feraud: Nová hviezda na basovom nebi
John McLaughlin o ňom povedal, že je novým Jacom Pastoriusom. Hadrien Feraud síce len budúci...
Avishai Cohen a jeho najnovší album 1970: Komerčný smooth jazz pre masy?
Izraelský basgitarista, kontrabasista, skladateľ a aranžér Avishai Cohen prednedávnom vydal svoje...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...
Očarenie francúzskou trúbkou - daoud: Good Boy
Keď sa spomenie Francúzsko, jazz a trúbka v jednej vete, asociujem automaticky dve mená...