Ďalší šok pre slovenskú hudobnú scénu: Iba včera doobeda zomrel basgitarista Fedor Frešo

Ďalší šok pre slovenskú hudobnú scénu: Iba včera doobeda zomrel basgitarista Fedor Frešo
Dávid Oláh
Včera v popoludňajších hodinách sa verejnosť dozvedela smutnú správu. Vo veku 71 rokov nás navždy opustil výborný basgitarista a kontrabasista Fedor Frešo. Smutnú správu potvrdila najbližšia rodina zosnulého. Presné dôvody jeho nečakaného úmrtia zatiaľ nie sú známe.
 
Frešo spolupracoval s desiatkami skupín, bol aj pri zrode legendárneho zoskupenia Collegium Musicum. Ako sideman hral v takých významných kapelách ako Soulmen, Prúdy, Blue Effect, T&R Band, Traditional Club Bratislava, či Fermata.
 
Fedor Frešo (1947) vyštudoval konzervatórium v Bratislave. Vo svojej dlhej a bohatej kariére sa venoval hlavne jazz-rockovej hudbe a fusionu. Bol považovaný za jedného z najprogresívnejších basgitaristov rockovej scény v strednej Európe.  Pracoval v Československom rozhlase aj vo vydavateľstve Opus. S nedávno zosnulým Mariánom Vargom spolupracoval vyše 50 rokov.
 
Informáciu pre SME potvrdil Agnes Snopko. Bolo to vraj mimoriadne náhle. „Každú stredu mávame stretnutia, starí kamaráti, voláme ich pohárová streda. Pred týždňom prišiel Fedor aj s organistkou Šuňavskou, pretože spolu pripravovali program na Pohodu, mali hrať hudbu Mariána Vargu. Ešte sme sa pripravovali, že sa po festivale pôjdeme spolu bicyklovať. Hovoril, že má veľa práce, musí to všetko dokončiť, aby naše bicyklovanie stihol," povedal organizátor hudobných podujatí.
 
 
Začiatkom roka vystupoval Fedor Frešo na koncerte na spomienku jeho dlhoročného priateľa Mariána Vargu v Slovenskom rozhlase. Angažoval sa aj v Spoločnosti Mariána Vargu, ktorú založila jeho manželka.
 
V roku 2011 vydal vydavateľ Albert Marenčin knihu jeho spomienok Sideman.
 
"Odišiel jeden z mojich hudobných otcov," hovorí bubeník Martin Valihora, ktorý s Frešom dlhé roky hral v Collegium Musicum. "Spolu sme žili a vyrastali v jednej hudobnej rodine." Správa ho tiež zastihla nepripraveného, pred pár dňami ešte spolu pripravovali program na Pohodu.
 
 
Dávid Oláh
              sk.wikipedia.org

 

 

Ďalšie články

Gypsy Jazz Festival 2018: Umenie, zábavu a dobrú náladu je možné spojiť
Náš vynikajúci saxofonista, skladateľ a aranžér Milo Suchomel sa aj tento rok rozhodol...
Janoska Ensemble v Bratislave: Spojenie majstrovstva a hravosti
Kapela Janoska Ensemble je zložená z troch bratov, ktorými sú Roman, František a Ondrej...
Vychádza nové CD zo série Príbehy jazzu: Novinka nesie podtitul „Ako vznikal jazz“
Už onedlho sa na verejnosti objaví druhé CD pokračovanie úspešného projektu Príbehy jazzu,...
Zomrela diva jazzového spevu: Vo svojich 81 rokoch nás navždy opustila Nancy Wilson
Legendárna jazzová vokalistka, ocenená najprestížnejšou cenou Grammy, jazzová a popová...