Dee Dee Bridgewater po prvý raz vystúpi na Slovensku

Dee Dee Bridgewater po prvý raz vystúpi na Slovensku
jazz.sk

Svoj prvý koncert na Slovensku absolvuje americká džezová speváčka a muzikálová herečka Dee Dee Bridgewater, ktorá je známa aj ako interpretka piesní legendárnej Billie Holiday.  Určite si koncert tejto energickej dámy nenechajte ujsť, patrí totiž medzi top 5  svetových jazzových speváčok.  Jazz.sk bude pri tom a u nás tiež nájdete exkluzívne a zvýhodnené lístky, či súťaže o vstupenky na jedinečný koncert svetovej divy.


Trojnásobná držiteľka Grammy vystúpi spolu s kapelou v piatok 7. júna v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC). Vstupenky na koncert sa už predávajú za 45 až 115 eur. Spolu so 62-ročnou Dee Dee Bridgewater sa v NTC predstavia aj Craig Handy (saxofón), Kenny Davis (kontrabas), Edsel Gomez (piano) a Kenny Phelps (bicie nástroje).

Dee Dee, občianskym menom Denise Eileen Garrett, sa k džezu dostala prostredníctvom svojho otca, ktorý hrával na trúbku a bol učiteľom. Rodáčka z Tennessee spievala už počas štúdia na univerzite v Illinois, pričom koncom 60. rokov koncertovala dokonca aj vo vtedajšom Sovietskom zväze.

V roku 1970 sa spoznala s trubkárom Cecilom Bridgewaterom a presťahovala sa do New Yorku, kde odštartovala kariéru džezovej speváčky. Hrávala s takými umelcami ako Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Max Roach či Rahsaan Roland Kirk a v roku 1973 sa predstavila na Monterey Jazz Festivale. O rok neskôr vydala svoj prvý album Afro Blue.


Bridgewater sa venovala aj muzikálom. Za stvárnenie Glindy v broadwayskom muzikáli The Wiz dokonca získala divadelnú cenu Tony. Hudba k tomuto muzikálu navyše v roku 1976 triumfovala na cenách Grammy. Po rokoch strávených v USA sa speváčka v roku 1986 presťahovala do Francúzska, kde v hre Lady day stvárňovala slávnu Billie Holiday. Koncom 80. rokov sa opäť vrátila k hudbe.

Od roku 1989 do roku 2010 ju niekoľkokrát nominovali na Grammy, pričom získala tri zlaté gramofóniky. Spolupracovala s Horaceom Silverom, interpretovala skladby Elly Fitzgerald a vydala niekoľko albumov v angličtine i francúzštine. Jej zatiaľ poslednou štúdiovou nahrávkou je album Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love from Dee Dee Bridgewater (2009), za ktorú získala svoju tretiu Grammy.

-rob-

 

 

 

Ďalšie články

Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...