Dee Dee Bridgewater po prvý raz vystúpi na Slovensku

Dee Dee Bridgewater po prvý raz vystúpi na Slovensku
jazz.sk

Svoj prvý koncert na Slovensku absolvuje americká džezová speváčka a muzikálová herečka Dee Dee Bridgewater, ktorá je známa aj ako interpretka piesní legendárnej Billie Holiday.  Určite si koncert tejto energickej dámy nenechajte ujsť, patrí totiž medzi top 5  svetových jazzových speváčok.  Jazz.sk bude pri tom a u nás tiež nájdete exkluzívne a zvýhodnené lístky, či súťaže o vstupenky na jedinečný koncert svetovej divy.


Trojnásobná držiteľka Grammy vystúpi spolu s kapelou v piatok 7. júna v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC). Vstupenky na koncert sa už predávajú za 45 až 115 eur. Spolu so 62-ročnou Dee Dee Bridgewater sa v NTC predstavia aj Craig Handy (saxofón), Kenny Davis (kontrabas), Edsel Gomez (piano) a Kenny Phelps (bicie nástroje).

Dee Dee, občianskym menom Denise Eileen Garrett, sa k džezu dostala prostredníctvom svojho otca, ktorý hrával na trúbku a bol učiteľom. Rodáčka z Tennessee spievala už počas štúdia na univerzite v Illinois, pričom koncom 60. rokov koncertovala dokonca aj vo vtedajšom Sovietskom zväze.

V roku 1970 sa spoznala s trubkárom Cecilom Bridgewaterom a presťahovala sa do New Yorku, kde odštartovala kariéru džezovej speváčky. Hrávala s takými umelcami ako Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Max Roach či Rahsaan Roland Kirk a v roku 1973 sa predstavila na Monterey Jazz Festivale. O rok neskôr vydala svoj prvý album Afro Blue.


Bridgewater sa venovala aj muzikálom. Za stvárnenie Glindy v broadwayskom muzikáli The Wiz dokonca získala divadelnú cenu Tony. Hudba k tomuto muzikálu navyše v roku 1976 triumfovala na cenách Grammy. Po rokoch strávených v USA sa speváčka v roku 1986 presťahovala do Francúzska, kde v hre Lady day stvárňovala slávnu Billie Holiday. Koncom 80. rokov sa opäť vrátila k hudbe.

Od roku 1989 do roku 2010 ju niekoľkokrát nominovali na Grammy, pričom získala tri zlaté gramofóniky. Spolupracovala s Horaceom Silverom, interpretovala skladby Elly Fitzgerald a vydala niekoľko albumov v angličtine i francúzštine. Jej zatiaľ poslednou štúdiovou nahrávkou je album Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love from Dee Dee Bridgewater (2009), za ktorú získala svoju tretiu Grammy.

-rob-

 

 

 

Ďalšie články

Poznáte nový Jazzy Fest? Ten dvadsaťročný v Liptovskom Mikuláši...
Jeden z najväčších jazzových festivalov na Slovensku, Mikulášsky Jazzový Festival, prechádza...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...