Dianne Reeves. Hudba, život, filmy

Dianne Reeves. Hudba, život, filmy
jazz.sk

Na džezáky príde džezová speváčka svetového formátu. Jej virtuozita, improvizačná zručnosť a jedinečný štýlový prejav, ktorý má v sebe džez aj R´n´B jej priniesli  štyri ceny  Grammy. Štvrté ocenenie dostala za  soundtrack k novinárskemu filmu Georgea Cloonyho  „Dobrú noc a veľa šťastia“ (2005), kde stvárnila džezovú speváčku.

Pochádza z hudobníckej rodiny. Jej otec  bol spevák a matka hráčka na trúbku. Bratranec George Duke je známy klavírista a producent. Jej záujem o hudbu stúpal už v detskom veku, keď chodila na klavír a spievala. Strýko, Charles Burrell, kontrabasista Denverského Symfonického Orchestra jej. Predstavil hudbu Elly Fitzgerald, Billy Holliday a Sarah Vaughan. V šestnástich spievala v big bande George Washington High School. V tom istom roku vyhrali prvú cenu na festivale Convention of the National Association of Jazz Educators, kde  stretla svojho mentora, trubkára Clarka Terryho.

Pokračovala v štúdiu hudby na University of Colorado. V roku 1976 sa presťahovala do Los Angeles. Zaujímala sa o latinskoamerické vplyvy v hudbe, experimentovala a rozhodla sa pokračovať v kariére speváčky. Bola na turné so Sergiom Mendezom, či Harrym Belafontem. Neskôr nahrávala a vystupovala s Wyntonom Marsalisom a The Lincoln Center Jazz Orchestra, s chicagským symfonickým orchestrom pod taktovkou Daniela Barenboima a Berlínska filharmónia ju uviedla ako sólistku so Sirom Simonom Rattleom. Je prvou speváčkou, ktorá kedy vystúpila vo Walt Disney Concert Hall.

Nahrala devätnásť sólových albumov, hosťovala na viac než tridsiatich nahrávkach. Na albume Little Moonlight pracovala s producentom Arifom Mardinom (Aretha Franklin, Norah Jones). Na nežnej nahrávke , ktorá vyhrala Grammy, znie desať štandardov, ktoré diva spieva so svojím koncertným triom.

Keď v roku 2004 vyšiel jej vianočný album Christmas Time is Here, Ben Ratliff z New York Times bol z neho nadšený: „Dianne Reeves, džezová speváčka s ohromujúcim talentom berie svoju úlohu vážne. Toto je jeden z najlepších vianočných albumov, aké som kedy počul“.

 

Posledný sólový album Dianne Reeves When You Know vyšiel pred štyrmi rokmi.

V roku 2007 účinkovala Dianne Reeves v ocenenom dokumente o Billym Strayhornovi. Odvtedy je na turné po celom svete s rôznymi projektmi, ako napríklad „Sing the Truth“, ktorý je hudobnou oslavou Niny Simone, spolu s Lizz Wright a Angelique Kidjo.

Dianne Reeves vystúpi na Bratislavských jazzových dňoch 2012, 27. októbra 2012

-gav-
Grafika: Michal Kečkeš

 

 

Ďalšie články

Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...
Zoskupenie Artemis vydáva svoj debutový album: hviezdne jazzwomanky na titulnej stránke magazínu Downbeat
Medzinárodné zoskupenie jedinečných jazzových hudobníčiek pod menom Artemis vydáva rovnomenný...