Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje

Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje

Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v zložení David Dorůžka - gitara, Robert Fischmann - flauta a Martin Novák - bicie uvedie vlastné autorské kusy aj prearanžované skladby Kurta Weila, Chave Alberstein či Johna Zorna. Živý prenos koncertu tria zo Španielskej synagógy s úvodom Evy Hazdrové - Kopeckej nájdu diváci na festivalovom youtube kanáli či facebooku 25. apríla od 19:30. Podporiť festival bude možné dobrovoľným príspevkom cez platformu Doni.

 

David Dorůžka je jednou z vedúcich postáv českej jazzovej scény. Uznávaný gitarista vystupoval po celom svete, je štvornásobným držiteľom Ceny Anděl, spolupracoval s menami ako Kendrick Scott, Dan Tepfer, George Mraz, Tiburtina Ensemble, Jiří Suchý, Oldřich Janota, Iva Bittová a mnoho ďalších. Do nového projektu prizval flautistu Roberta Fischmanna a bubeníka Martina Nováka. Repertoár zostavy je postavený na hudbe vychádzajúcej zo židovských tradícií Európy aj blízkeho východu. So starším aj novším hudobným materiálom ale pracujú hudobníci po svojom, premietajú do neho najrôznejšie vplyvy a zvuky súčasného hudobného sveta.

 

Robert Fischmann je členom skupín Nerez, Bran, Štěpánka Balcarová Septet, spolupracuje s Concept Art Orchestra, Jazz Dock Orchestra či s Lenkou Lichtenberg. Martin Novák vystupuje medzi inými aj s kapelami Robert Křesťan & Druhá Tráva, Lenka Dusilová, Jana Kirschner, Lanugo alebo Jaromír Honzák Quintet.

 

Živý prenos koncertu tria zo Španielskej synagógy s úvodom Evy Hazdrové - Kopeckej nájdu diváci na festivalovom youtube kanáli či facebooku 25. apríla od 19:30. Podporiť festival bude možné dobrovoľným príspevkom cez platformu Donio.

 

Spolužitie českej, nemeckej, židovskej a kresťanskej kultúry dalo na našom území vzniknúť pozoruhodným hudobným dielam. Nadačný fond Věčná naděje v rámci festivalu systematicky prezentuje diela hudobných skladateľov tvoriacich v ťažko predstaviteľných podmienkach koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny.

 

Festival Věčná naděje začal tento rok v marci koncertom kvarteta huslistu Jiřího Vodičky, klarinetistu Irvina Venyše, klaviristu Martina Kasíka a violončelistu Jiřího Bártu, ktorí v priestoroch pražskej modlitebne Cirkvi českobratskej evanjelickej na Vinohradoch predstavili dielo Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena. Záznam je možné si pozrieť na festivalovom youtube kanáli, rovnako ako festivalový dokument Terezínští autori o kultúre a hudbe v terezínskom gete.

 

V októbri a novembri tohto roku uvedie festival nielen dielo tzv. Terezínských autorov, ale aj prednášky, detskú operu Brundibár alebo koncert významnaj nórsko - poľskej hudobníčky Bente Kahan. Viac informácií o programe nájdete na sociálnych sieťach festivale alebo webových stránkach www.vecnanadeje.org.

 

Zdroj: tlačová správa

 

 

Ďalšie články

VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Zažiarila hviezda
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Opustil nás ďalší velikán. Trombonista Curtis Fuller sa dožil 86 rokov
Iba včera sme sa dozvedeli smutnú správu o odchode ďalšej legendy. V sobotu 8. mája 2021 vo veku 86...
Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo
Koncert We Europe je ambicióznym online projektom spájajúcim rôzne kúty Európy aj zaoceánskej...
K histórii slovenského jazzu - VII. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...