Druhý ročník Jazz START UP má svojho víťaza!

Druhý ročník Jazz START UP má svojho víťaza!
Miroslav Bachura

Súťaž talentov slovenskej  jazzovej scény Jazz START UP má víťaza druhého ročníka. Stalo sa ním trio mladého gitaristu Andreja Urminského.

 

Súťaž Jazz START UP prebiehala od apríla v spolupráci portálu jazz.sk s rádiom Devín. Počas pol roka sme na tejto internetovej stránke i v éteri rozhlasu pravidelne predstavovali talentovaných slovenských hudobníkov, ktorí by sa radi presadili na jazzovej scéne. Sme radi, že sa projektu opäť po roku zúčastnila široká paleta účinkujúcich - atraktívny vokál aj vynikajúci inštrumentalisti, zneli štandardy, latino i jazz-rock. Súťaž prebiehala každý mesiac prezentáciou dvoch súťažiacich, ich skladieb a profilov. Verejnosť svojimi hlasmi každé štyri týždne vybrala jedného súťažiaceho, ktorý získal možnosť odohrať koncert v priestoroch bratislavského V-klubu. Po šiestich mesiacoch, šiestich súťažných kolách a šiestich príjemných koncertných večeroch došlo tohoročné vydanie JSU do svojho konca vyhlásením celkového víťaza. Túto úlohu mala na starosť odborná porota v zložení Juraj Griglák, Gabriel Jonáš, Boris Čellár, Róbert Ragan, Lucia Lužinská a Peter Solárik.

 

 

Spomedzi tuctu účastníkov porotu najsilnejšie oslovil gitarista Andrej Urminský a jeho trio s bubeníkom Jurajom Rašim a kontrabasistom Róbertom Raganom ml. Kapela sa v Jazz START UP predstavila s autorskou skladbou ´Dialogues´. "Skladba bola nahrávaná v obsadení, ktoré je pre gitaristu jedno z najťažších, a to v gitarovom triu. Toto trio síce vziklo v deň nahrávania, ale oproti väčším bandom a môjmu International Quartetu s pianom, by som veľmi rád pokračoval v práci aj v tomto obsadení bez iného harmonického nástroja aj v budúcnosti," opísal súťažnú nahrávku i plány do budúcna talentovaný gitarista.

 

Andrej Urminský je absolventom prestížnej školy Universität für Musik und darstellende Kunst Graz v Rakúsku. Od januára tohto roku sa predstavuje ako bandleader v obsadení tria, kvarteta či kvinteta. Letný návrat na Slovensko Andrej vyplnil nie len účinkovaním v Jazz START UP ale i vystúpeniami na festivaloch Trnavský jazzyk či Festival Doda Šošoku. 

 

Andrej Urminský trio získalo za víťazstvo v súťaži hodnotný START UP balíček - dva dni v trnavskom Štúdiu J Milana Tokolyho, nahrávanie hudobného DVD v klube Blue Note, otvorenie Open Jazz Festu, či účasť na Radio_Head Awards.

"Zo súťaže Jazz START UP si v podstate odnáša úžitok  každý, nielen víťaz. Všetci účastníci totiž majú k dispozícii profesionálnu súťažnú nahrávku, ktorú môžu použiť k vlastnej prezentácii. Víťazi kôl majú nenahraditeľnú skúsenosť z  live vysielaného vystúpenia. Každá z kapiel k tomu dostala počas súťaže slušný priestor vo vysielaní Rádia Devín v relácii Jazz START UP. Je už na samotných interpretoch, ako budú vedieť využiť ponúknuté", popisuje význam účasti v súťaži jej organizátor, hudobník Boris Čellár.

Jazz START UP 2014 definitívne uzavrie záverečný koncert víťaza, ktorý sa uskutoční 22. októbra tradične vo V-klube.

Miroslav Bachura

Foto: Rudolf Baranovič

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2013
Slovenská anketa „ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne...
Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2014
Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. Víťazné albumy...
Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Monkovu súťaž vyhráva po prvýkrát v kategórii nástrojov žena!
Jedna z najprestížnejších jazzových súťaží na svete Thelonious Monk International Jazz Competition...
Skladateľ a gitarista Peci Uher vydáva nový singel. Pozrite si nový videoklip ku skladbe "Mirror Door"
Prešovský gitarista a skladateľ Peci Uher so svojou kapelou vydáva nový singel, ktorý nesie názov...
Ďalšie odchody do jazzového neba. Nezahrajú nám už ani Ellis Marsalis a Bucky Pizzarelli
Zatiaľ čo pandémia zmieta Spojené štáty stále viac a viac, jazzovú scénu zarmútili ďalšie správy o...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Dnes večer sa predstaví Mária Reháková & Sam Knight
Mária Reháková a Sam Knight sú hudobní manželia žijúci v Londýne. Stretli sa na prestížnej...
Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Názvom recenzie nechcem vstúpiť do diskusie o aktuálnosti jazzu z hľadiska vitality,...