Duke Ellington Orchestra rozhúpe Bratislavu

Duke Ellington Orchestra rozhúpe Bratislavu
jazz.sk

Najslávnější orchester všetkých čias - Duke Ellington Orchestra – prichádza do Bratislavy!
Duke Ellington Orchestra – umelecké teleso interpretujúce hudbu štýlotvorného jazzového skladateľa a klaviristu Duke Ellingtona sa 18.4.2012 predstaví v Dome odborov Istropolis. Tento orchester za posledné 4 roky precestoval významné jazzové festivaly a kluby po celom svete, na jar 2010 vypredal pražskú Lucernu, s úspechom sa predstavil v Brne a teraz sa vracia po roku opäť na Slovensko.

Edward Kennedy "Duke" Ellington (29. apríla 1899, Washington D.C., USA – 24. mája 1974, New York) bol americký jazzový skladateľ a klavirista, jedna z najdôležitejších postáv jazzu 20. storočia.
V jeho orchestroch sa preslávilo mnoho jazzových hudobníkov, mnohí z nich dali tomuto orchestru prednosť pred vlastnou sólovou kariérou. Často išlo o pozoruhodných tvorcov a sólistov, ale bol to práve Ellington, ktorý dal orchestru výsledný tvar a zvuk a vytvoril z neho  jeden z najznámejších jazzových zoskupení vôbec.
V rokoch 1926-27 nahral majstrovsky interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 päť rokov pôsobil so svojím orchestrom v harlemskom Cotton Clube. Pre toto obdobie sú typické nahrávky Mood Indigo (1930) alebo Solitude (1934).
Orchester Duka Ellingtona účinkoval v r. 1929 v Gershwinovom muzikáli Show Girl a v tom istom roku  vznikol aj filmový medailón Black and Tan. V r. 1930 hrá orchster v komédii Check and Double Check a v r. 1932 vo filme Dancers In The Dark. Svoje postavenie si orchester upevnil aj v 30. rokoch, kedy vznikli mnohé skladby jazzovej “klasiky”, napr. It Don´t Mean A Thing If It Ain´t Got That Swing (1932), Sophisticated Lady (1933), Caravan (1936), Prelude to a Kiss (1938) atď.
V rokoch 1933 a 1939 podniká orchester prvé dva zájazdy do Európy. V r. 1939 začína Ellingtonova spolupráca s Billym Strayhornom, ktorý v orchestri pôsobil ako Ellingtonov asistent, druhý dirigent, klavirista, aranžér a bol tiež častým spoluautorom skladieb (zomrel v r. 1967).
Ellington bol tiež autorom rozsiahlejších suít (napr. Black, Brown and Beige z r. 1943) a symfonických básní (napr. Harlem z r. 1951 a Night Creature z r. 1955). Mnoho ďalších diel vzniklo predovšetkým v priebehu 50. a 60. rokov. Ellington je autorom asi 2 000 skladieb, včítane niekoľkých muzikálov (napr. Jump for Joy z r. 1941 a Beggar´s Holiday z r. 1946). Písal i scénickú hudbu (napr. k Wellsovej inscenácii Goetheovho Fausta - 1951) a filmovú hudbu (napr. Anatomy of a Murder - 1959, Paris Blues - 1961, Assault On A Queen - 1966).
Ešte pred vypuknutím 2. svetovej vojny stihol so svojím orchestrom precestovať celé Spojené štáty a Európu. Svoj orchester viedol od roku 1923 až do svojej smrti v roku 1974. Po jeho smrti prevzal vedenie jeho syn Mercer Ellington, ktorý zomrel v roku 1996. Od tej doby vedie tento orchester Barry Lee Hall., Jr.

V orchestri Duka Ellingtona sa vystriedali mnohí vynikajúci jazzoví inštrumentalisti, ako  Jabbo Smith, Juan Tizol, Cootie Williams, Johny Hodges, Barney Bigard, Ben Webster, Jimmy Blanton a mnohí ďalší.
Súčasnosť
V rokoch 2007 - 2009 Duke Ellington Orchestra precestoval celý svet. Vystupovali napr. na prestížnom Tokyo Jazz Festivale a na Cape May Jazz Festivale (jeden z najstarších festivalov v USA), absolvovali turné v Japonsku, v Puerto Rico, šesťtýždňové turné po západnom pobreží USA, predstavili sa tiež v Číne a v Južnej Afrike. Zavítali do popredných jazzových klubov Jazz Alley v Seattle, Blues Alley vo Washington DC, Billboard Clubs v Japonsku, Blue Note v New Yorku a Nagoya. Vrátili sa tiež do Cotton Club Tokyo a zúčastnili sa záveru prestížneho Heineken Jazz Festivalu.
Info o orchestri: http://www.dukeellington.com/orchestra.html

 

Miesto: Bratislava, Dom odborov Istropolis
Účinkujúci: Duke Ellington Orchestra
Deň: 18.4.2012
Čas: 20:00
Predpredaj: Ticketportal
 

 

 

Ďalšie články

Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...