Džezáky aj tento rok ponúknu svetovú špičku

Džezáky aj tento rok ponúknu svetovú špičku
jazz.sk

Nik West – obľúbená basgitaristkaPrincea, CaroEmerald – prvá dáma electroswingu či afro-karibská kapela Tiempo Libre, aj na tieto hviezdy lákajú tohtoročné, hudobne pestré Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa od 21. do 23. októbra. V úlohe coheadlinerov si slovenské publikum vychutná džez 21. storočia v podaní kapely GoGoPenguin, talianskeho trubkára EnricaRavu či neworleanského pianistu JonaClearyho.

 

Caro Emerald, prvá dáma elektroswingu, sa na Slovensku po prvýkrát predstaví na Džezákoch a to v nedeľu 23. októbra. Holandská speváčka sa inšpiruje hudbou a filmami 40tych a 50tych rokov, v jej repertoári nájdeme ballroomjazz, cinematic tango, mambo, swing aj groovin´jazz. Jej prvým celosvetovým hitom je skladba BackItUp, ktorú dokonale poznajú aj slovenskí fanúšikovia tohto populárneho hudobného, ale aj životného, štýlu. 

 

Caro Emerald – BackItUp - https://youtu.be/jo1cyl0QbWo

 

Kombinácia minimalistických klavírnych tém, hlbokých kontrabasových liniek a elektronickou hudbou inšpirovaných bicích je ochrannou známkou manchesterského tria Go Go Penguin. Kapela debutovala v roku 2012, kritikmi aj fanúšikmi je zaraďovaná medzi najväčšie hudobné senzácie uplynulých rokov.

 

Go Go Penguin - https://youtu.be/2Nrjh2cqOvw

 

Nik West je fantastická speváčka a famózna basgitaristka. Prince o nej hovoril ako o svojej najväčšej pódiovej inšpirácii po Sheila E. Dave Stewart z Eurythmics ju opísal ako ženskú verziu LennyhoKravitza. Nik West pravidelne koncertuje s MarcusomMillerom či Johnom Mayerom a na Džezákoch v jej osobe privítame jednu z najväčších mladých hviezd amerického jazzfunku.

 

Nik West - https://youtu.be/xaYWPPtvzb4

 

Džezoví fajnšmekri sa môžu tešiť aj trubkára Enrica Ravu, Taliana, ktorý začínal svoju kariéru v šesťdesiatych rokov, spolupracoval s džezmanmi ako Pat Metheny, Michael Petrucciani, Miroslav Vitous, JohnScofield a mnohými ďalšími. V sobotu rozprúdi zábavu na Džezákoch kubánska skupina Tiempo Libre, ktorá ponúkne neodolateľnú tropickú hudbu zmiešanú z jazzových harmónií, latino rytmov a súčasnej hudby. Jon Cleary do Bratislavy pricestuje s aktuálnym albumom Go Go Juice, za ktorý získal prestížne ocenenie Grammy a je označovaný za najlepší jazzový album roku 2015.

 

Vstupenky na festival si môžete kúpiť už teraz v špeciálnej letnej ponuke pre najvernejších fanúšikov! Limitovaný počet jednodňových lístkov je v predaji za skvelých 19 €, následne cena stúpne na 29 €.
Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa sa budú konať od 21. do 23. októbra v bratislavskej Inchebe. Jednodňové vstupenky aj permanentky sú už v predaji v sieti Ticketportal. Viac informácií nájdete na www.bjd.sk.

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Bratislavské jazzové dni 2016, deň tretí
 23.10.2016, Bratislava   Posledný večer tohtoročných „džezákov“ sa tradične niesol (opäť...
Úvaha Jána Sklenára: Prečo ísť na Bratislavské jazzové dni
Keď skupinka jazzových entuziastov v roku 1975 amatérsky zorganizovala prvý ročník Bratislavských...
Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Pavla Bodnára si vážim ako eklektického skladateľa, schopného upliesť z karibskej hudby,...
Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery
Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných...
V rámci medzinárodného projektu Polish Jazz vystúpi v Novej Cvernovke hudobné zoskupenie Bɫoto
Posledný septembrový deň bude znieť v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky poľský jazz....
Objavila sa nová verzia Coltranovho "A Love Supreme". Live In Seattle dopĺňa trojicu existujúcich záznamov.
Legendárny album A Love Supreme predstavil v roku 1964 radikálny posun v kariére tenor saxofonistu...