Esperanza Spalding a Fred Hersch vydali spoločný album. Ziskom z neho podporia muzikantov zasiahnutých krízou.

Esperanza Spalding a Fred Hersch vydali spoločný album. Ziskom z neho podporia muzikantov zasiahnutých krízou.

Niet pochýb o tom, že pandémia COVID-19 má ničivý účinok na jazzovú komunitu a množstvo hudobníkov čelí neistej budúcnosti. Zatiaľ čo vlády jednotlivých krajín poskytujú len veľmi obmedzenú pomoc odvetviu umenia, do popredia sa dostalo viacero súkromných online iniciatív, ktoré hľadajú spôsoby, ako týmto hudobníkom finančne pomôcť. Jednu takúto kampaň organizuje aj nadácia Jazz Foundation of America a jej najnovší počin je vydanie albumu dua klaviristu Freda Herscha a kontrabasistky a speváčky Esperanzy Spalding. Príjmy z predaja albumu budú smerovať na podporu hudobníkov zasiahnutých krízou.

 

V piatok 29.5. vydala organizácia Jazz Foundation of America album dvojice výnimočných hudobníkov, speváčky/kontrabasistky Esperanzy Spalding a klaviristu Freda Herscha, ktorý bol zaznamenaný naživo v newyorskom klube Village Vanguard počas 19. - 21. októbra 2018. Ide o kuriózne vydanie - surový mix bez akýkoľvek úprav, kde Fred hrá a Esperanza spieva, ktorý bude dostupný výhradne cez webový portál Bandcamp a to iba počas mesiaca jún 2020! Základná cena je 17 dolárov, s možnosťou prispieť väčším finančným obnosom. Všetky príjmy z predaja albumu pritom budú smerovať priamo organizácii Jazz Foundation of America.

 

"Všetci moji priatelia hudobníci sú na tej istej lodi," vyjadril sa ku ťažkej situácii Hersch. „Ľudia, ktorí sa spoliehajú na koncerty, aby si zarobili na obživu, sú zasiahnutí rušením celých turné. Aké príležitosti prídu - a kedy - to zostáva veľkým otáznikom.“

 

Okrem získavania tak veľmi potrebných financií pre životne dôležitú vec poskytuje album Live at the Village Vanguard zriedkavú príležitosť pre poslucháčov, aby si mohli užiť jedinečnú, vzrušujúcu a netypickú spoluprácu dvoch hviezd jazzovej scény. Esperanza Spalding a Fred Hersch spolu prvý krát v duu vystúpili v rámci Herschovej koncertnej série v klube Jazz Standard v roku 2013 a odvtedy sa spolu stretli na pódiu iba na pár vystúpeniach v New York City. No aj v tomto obmedzenom čase si dokázali vytvoriť jedinečné spojenie, ktoré ostáva výnimočným nielen v rámci kategórie klavír-spev, ale aj v rámci vlastných projektov oboch hudobníkov.

 

„Táto nahrávka vám sprostredkuje pocit, akokeby ste boli sedeli na najlepšom mieste v celom klube,“ hovorí Hersch. "Skutočne cítite energiu miestnosti, publika a našej súhry a myslím si, že keď si tento záznam ľudia vypočujú, budú sa cítiť naozaj dobre."

 

Myslím, že v tejto hudbe, ktorú sme s Fredom vytvorili, je veľa radosti a krásy,“ dodáva Spalding. "Okrem zhromažďovania peňazí pre hudobníkov v núdzi môže mať zdieľanie krásy v našich srdciach rovnako liečivý účinok."

 

Album si môžete zakúpiť online priamo na stránke esperanzaspaldingfredhersch.bandcamp.com a podporiť tak mnohých (zrejme poväčšine amerických) jazzmanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

 

Zdroj: Jazz In Europe

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...
Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela...
Stanica metra v Montreali možno bude niesť meno génia jazzového klavíra. Petícia za stanicu Oscara Petersona má už vyše 16 tisíc podpisov.
Pred niekoľkými týždňami sa v kanadskom Montreále objavila petícia, ktorá vyzýva mesto, aby...