Slávnostné odovzdanie ceny Esprit bude spojené s koncertom víťaza

Slávnostné odovzdanie ceny Esprit bude spojené s koncertom víťaza
jazz.sk

Prvý ročník ceny za najlepší jazzový album roka, Esprit 2012, má svojho víťaza. Publikum aj odborná porota sa zhodli na prvej priečke. V konkurencii ďalších 18 albumov triumfoval v poslucháčskej ankete aj v hodnotení kritikov Michal Bugala s nahrávkou Y.

Nakoniec je však víťaz iba jeden, keďže hneď v prvom ročníku došlo k vzácnej zhode laickej a odbornej poslucháčskej obce. "Som veľmi šťastný, že sa to niekomu páčilo a že sa zhodla porota aj publikum ma teší ešte viac," reagoval na informáciu o dvojnásobnom úspechu príjemne prekvapený Michal Bugala

Album gitaristu obsahuje osem originálnych kompozícií a skladá sa z dvoch častí. Polovicu nahral v novembri 2011 počas celoslovenského turné s hudobníkmi medzinárodného formátu, akými sú Bugalov spolužiak z rakúskeho Grazu Slovinec Jure Pukl a Američania Vicente Archer a Damion Reid. Druhú časť nahral spolu s bubeníkom Martinom Valihorom a ďalšou hviezdou svetového jazzu, basistom Reubenom Rogersom koncom februára tohto roku v nahrávacom štúdiu v newyorskom Brooklyne.

Odovzdanie ceny a koncert víťaza

Slávnostný akt odovzdania hlavnej ceny sa uskutoční v stredu 26. júna 2013 o 19.00 hod v Štúdiu 5 budovy Slovenského Rozhlasu. Cenu víťazovi odovzdá hudobník a zakladateľ hudobného portálu Jazz.sk Boris Čellár, ktorý aj celú anketu realizoval.

„Som nesmierne rád, že sa nám prvý ročník ocenenia tak vydaril. Hlasovania o cenu publika sa zúčastnilo takmer 3000 priaznivcov slovenského džezu a v porote, udeľujúcej  hlavnú cenu, sedeli odborníci, ktorí sa týmto hudobným žánrom zaoberajú aktívne. Myslím, že myšlienka oslavy minuloročnej plodnej tvorivosti slovenských hudobníkov sa naplnila a verím, že takéto ocenenie prinesie nové impulzy na našu džezovú scénu. Úprimne sa teším, že ľudí oslovila práve gitarová produkci.  Mišovi, s ktorým sme spolu študovali na univerzite v Grazi gratulujem ku skvelému albumu.“ doplňuje Boris Čellár.

Takmer polmetrovú hodnotnú sošku zo zeleného planibelu pre túto príležitosť pripravila výtvarníčka Gordana Turuk.  Ide o siluetu kontrabasu, nástroja, ktorý sa nachádza vo väčšine jazzovych formácií. Cena je modifikáciou darčeku, ktorý si z bratislavského koncertu pred troma rokmi odniesol legendárny hudobník Herbie Hancock.

Po odovzdaní ceny sa môžu návštevníci slávnostného večera tešiť na koncert víťaza Michala Bugalu. Ten pre túto príležitosť vystúpi v špeciálnej trio zostave s bubeníkom Martinom Valihorom a kontrabasistom Jurajom Griglákom.

Celý akt odovzdania ceny ESPRIT spolu s koncertom tria odznie v rovnakom čase v živom vysielaní Rádia Devín.

Odovzdanie ceny Esprit 2012  a koncert Michal Bugala Trio
26.6.2013 (streda) o 19.00 v Štúdiu 5, budova Slovenskeho Rozhlasu, Bratislava.
Vstupné 7 EUR, predaj lístkov priamo na mieste.

 

 

Zloženie odbornej poroty: Prof. Yvetta Kajanova, PhD. - muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK), Igor Wasserberger - hudobný redaktor/publicista, Gabriel Bianchi, jazzový publicista, Peter Motyčka - hudobný redaktor/publicista, Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramarurg (Wiener Konzerthaus), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno), Marián Pavlovič - dramaturg (Open Jazz Fest), Matej Šálek - promotér, Mgr. Ján Sklenár - redaktor (Rádio Devín)

 

Povedali o albume:

" Jeho témy sú jednoduché a vyzývajú k dotvoreniu, pritom často ona jednoduchosť je zdanlivá." - hudobný publicista Igor Wasserberger
 

"Je to moderný jazz, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiaden Newyorčan." - riaditeľ a dramaturg prestížneho jazzového festivalu JazzFestBrno, Vilém Spilka.
 

"Michalovi sa už dávno podarilo prerásť našu scénu a tento album dokazuje, že má našliapnuté poriadne vysoko." - redaktor Rádia Devín, Ján Sklenár.
 

"Mišo Bugala myslí a komponuje veľmi zaujímavo. Na začiatku je harmónia, fráza, netradičná melodická línia a v nej je rozhodne perfektne načítaná celá postbopová jazzová tradícia v novom vydaní." - muzikologička Yvetta Kajanova
 

"Moderný jazz, invenčné aranžmány, vynikajúci sidemeni, hlavne rytmika, veľa nápadov, pekne vystavané sóla. Precízne." - Marián Pavlovič, dramaturg festivalu Open Jazz Fest.

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2018
Portál Jazz.sk vyhlasuje siedmy ročník ankety Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Poznáme víťaza Ceny verejnosti ESPRIT: Najväčšie sympatie získal album Utajená od Hany Šebestovej
Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Sisa Feher vyráža na turné so sedemčlenným KHI ansámblom
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...
Jazzový Mikuláš príde tento rok o deň neskôr
Určite to poznáte: poriadne vyčistiť topánky/čižmičky a vyložiť ich v mikulášsky predvečer do okna...
Keď sa dvakrát jeden rovná jeden
Pandemické mesiace poznamenali snáď všetky oblasti spoločenského i kultúrneho života. Množstvo...
Správne nasmerovať a napojiť sa: vyhrajte CD „Directions & Connections“
Dlhoroční hudobní partneri – saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydali pod...