Ester Wiesnerová, Valér Miko a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band na odovzdávaní ocenení ESPRIT

Ester Wiesnerová, Valér Miko a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band na odovzdávaní ocenení ESPRIT
Peter Motyčka

Prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album roka 2022 vstupuje do finále. Už túto nedeľu 30. apríla 2023 sa počas slávnostného ceremoniálu v bratislavskom Divadle Astorka dozvieme, kto presvedčil medzinárodnú odbornú porotu, ako aj laureáta Ceny verejnosti ESPRIT. Ocenenie je súčasťou celosvetových osláv Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO. O neopakovateľný umelecký zážitok sa v rámci ocenení ESPRIT opäť postarajú aj vybraní nominovaní umelci a umelkyne. Svoje novinky predstavia Ester Wiesnerová, Valér Miko a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, s ktorými sa na pódiu v Astorke predstavia aj ďalší fenomenálni domáci muzikanti i hosťujúce osobnosti zo zahraničia.

 

O albume „Blue Journal“ speváčky a skladateľky Ester Wiesnerovej sa pochvalne vyjadrili nielen domáci, ale aj zahraniční odborníci a mladá umelkyňa ho prednedávnom predstavila aj na sérii koncertov v Spojených štátoch amerických a v Mexiku. Absolventka prestížnych amerických vzdelávacích inštitúcií ponúkla projekt, ktorý si zaslúži obdiv. Podoba modrého plsteného zápisníka s drevenou menovkou ukrýva krehký akustický inštrumentár a práve túto ojedinelú koncepciu ponúkne Ester Wiesnerová aj v rámci odovzdávania ocenení ESPRIT. Piesne z „Modrého zápisníka“ zaznejú v spolupráci s austrálskou harfistkou Tarou Minton, britským saxofonistom Samom Knightom a slovenským kontrabasistom / basgitaristom Michalom Šelepom.

 

 

Svoj aktuálny projekt predstaví na pódiu divadla Astorka aj klavirista a skladateľ Valér Miko. Na albume „Presence“ hľadal Miko odpovede na otázky prepájania klasickej hudby s jazzom a výsledok prekvapil milovníkov oboch žánrov. K základnej triovej zostave s basgitaristom Martinom Gašparom a bubeníkom Igorom "Ajdžim" Sabom prizval Miko na album aj viacero hostí a v inštrumentári nechýbali sláčikové nástroje či hoboj. Na koncerte počas slávnostného večera uvedie Valér Miko spolu so svojím triom aj gitaristu Pavla Berezu a huslistu Jána Kružliaka ml.

 

 

Špeciálnym prekvapením večera bude vystúpenie federálneho CZ-SK Big Bandu pod vedením gitaristu, skladateľa a aranžéra Matúša Jakabčica. Tomu sa príležitostne darí zhromaždiť tých najlepších spomedzi československej muzikantskej elity. Práve na dvojalbume „Room#555“ sa to podarilo na výbornú a prvotriedne Jakabčicove aranžmány na ňom zaznievajú v exkluzívnej podobe. Šestnásť štúdiových a dvojica bonusových koncertných trackov ponúkajú ten najaktuálnejší pohľad na bigbandovú tradíciu, miestami vkusne okorenenú elektronickými prízvukmi. Ochutnávku z albumu ponúkne na bratislavskom koncerte Jakabčicov ansámbel so špičkovými sólistami, medzi ktorými nebudú chýbať český saxofonista Ondřej Štveráček, maďarský trubkár Ádám Gráf či domáci umelci, napríklad bastrombonista Michal Motýľ, klavirista Ľuboš Šrámek, kontrabasista Juraj Griglák a bubeník Marián Ševčík.

 

 

Fanúšikovia jazzu môžu do stredy 26. apríla hlasovať za album, ktorý získa Cenu verejnosti ESPRIT. Profily albumov s možnosťou hlasovania nájdete na adrese: www.jazz.sk/esprit/2022

 

 

Moderátorom jazzového sviatku v bratislavskom Divadle Astorka, spojeného s odovzdávaním ocenení ESPRIT, bude vynikajúci herec Robo Roth. Slávnostný program v nedeľu 30. apríla začne o 20,00 hod. a vstupenky budú k dispozícii priamo na mieste podujatia. Live stream video odovzdávania ocenení ESPRIT si môžu milovníci jazzu pozrieť na stránke jazz.sk, na facebookových stránkach jazz.sk i mediálnych partnerov a priamy prenos zo slávnostného večera prinesie poslucháčom aj Rádio Devín. Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o., hlavnými partnermi sú Porsche Slovensko a investičná platforma Crowdberry. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Umeleckú plastiku ocenenia ESPRIT v tvare kontrabasu vytvoril Jakub Bachorík, ktorý sa popri sochárstve venuje aj grafike a maľbe. Z jeho rúk pochádza aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT. Ocenenie ESPRIT ponúka jazzovým priaznivcom jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo vzniklo na Slovensku v uplynulom roku a svojím hlasovaním môžu vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

 

Viac informácií nájdete na: jazz.sk/esprit

Link na hlasovanie: http://www.jazz.sk/esprit/2022
Facebookový event: https://www.facebook.com/events/148521697912110

 

Autor: Peter Motyčka 

Galéria

Ester Wiesnerová, Valér Miko a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band na odovzdávaní ocenení ESPRIT

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2018
Portál Jazz.sk vyhlasuje siedmy ročník ankety Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Poznáme víťaza Ceny verejnosti ESPRIT: Najväčšie sympatie získal album Utajená od Hany Šebestovej
Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu získal album Lukáša Oravca
Slávnostné udeľovanie cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v sobotu 30. apríla v Divadle...
Nielen opera, ale aj jazz na Symfónii umenia
Už len tento týždeň si môžete zakúpiť zľavnené vstupenky na medzinárodný multižánrový festival...
Kam za dobrým koncertom alebo niekoľko jazzových tipov
Na stránkach portálu JAZZ.SK pravidelne informujeme o domácich jazzových koncertoch či festivaloch...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...