Festival 'Are You FREE?' opäť predstaví to najlepšie z free jazzu

Festival 'Are You FREE?' opäť predstaví to najlepšie z free jazzu
jazz.sk
Ak ste fanúšikom voľnej improvizácie, farebných hudobných plôch, či všeobecne hudby bez hraníc, zbystrite pozornosť. O niekoľko dní totiž prichádza šiesty ročník festivalu, ktorý spája všetky aspekty neobmedzeného hudobného vyjadrenia pod jednou strechou. Podujatie 'Are You FREE?' prináša počas dvoch dní to najzaujímavejšie z európskeho avantgardného jazzu, či free jazzu.
 

Šiesty ročník hudobného festivalu Are You FREE? je, ako už jeho názov napovedá, zameraný na kvalitnú hudobnú improvizáciu. Ťažiskom festivalového programu je free jazz a príbuzné žánre. Iniciatíva Jazz Klub DS a občianskeho združenia NA’CONXYPAN, ktoré sa ako organizátori podpísali pod celý projekt, je v rámci slovenskej hudobnej scény vskutku jedinečný a pioniersky počin, ktorý dúfame dá nové impulzy aj domácim hudobníkom, nakoľko avantgardným tendenciám a free jazzu sa dostáva málo pozornosti. Vítaní sú všetci milovníci hudobného experimentu bez ohľadu na vek: podstatný je len záujem a otvorenosť voči novým (nie len) hudobným horizontom, ktoré vznikajú takpovediac v priamom prenose. Medzi účinkujúcimi sa nachádzajú poprední predstavitelia zahraničného free jazzu či renomované svetové hviezdy. Tentokrát aj s domácou účasťou!

 

Termín: 25-26. október 2013

Miesto: NFG klub, Dunajská Streda

 

Program festivalu:

25. október – piatok
20:00 – Grencsó Kollektíva (HU)
21:00 – Spinifex (NL)
22:00 – spoločné vystúpenie Grencsó Kollektíva + Spinifex

26. október – sobota
13:00 4StatesSessions – medzinárodný hudobný workshop
20:00 – Škvíry & Spoje (SK)
21:00 Duo Chekasin – Tarasov (LT)
22:00 Záverečný koncert účastníkov hudobného workshopu 4StatesSessions

 

Grencsó Kollektíva (HU)
István Grencsó je jedna zo živých legiend hudobníkov, jeden z najvýznamnejších postáv maďarskej avantgardy jazzu. Jeho nová formácia predstavuje zdravý podiel starej školy a čerstvých, talentovaných, mladých muzikantov.
Členovia kapely:
István Grencsó - saxofón, flauta
Róbert Benkő - kontrabas
Máté Pozsár - klavír
Szilveszter Miklós - bicie
Info:
web: http://www.grencso.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/grencso?fref=ts

Spinifex (NL)
Päť rokov prosperujúca, neustále niečo nové hľadajúca kapela z Amsterdamu, reprezentujúca najnovšie trendy holandskej experimentálnej improvizovanej hudby sa pohybuje na hraniciach viacerých štýlov, zahrňujúc nie-západnú world music, súčasnú hudbu a anarchistické európske voľné improvizačné žánre.
Kapela:
Tobias Klein – alt saxofón
Jasper Stadhouders – gitara
Goncalo Almeida – basová gitara
Philipp Moser – bicie
hosť: Piotr Damasiewicz – trúbka
Info:
web: http://www.spinifexmusic.nl/
Facebook: https://www.facebook.com/spinifexmusic.nl?ref=ts&fref=ts

Škvíry & Spoje (CZ/SK)
Sú štyria. Petr Vrba, hrajúci na trumpet, klarinet, má pod palcom aj elektroakustické zvuky. Michal Matejka kúzli s gitarou. Jozef Krupa predvádza, ako si rozumie s bicími nástrojmi. No a napokon Dalibor Kocián, pomaly známejší vďaka svojmu vlastnému počinu ako Stroon, a jeho vibrafón. Každý ma mnoho vlastných projektov. Čo však všetkých týchto muzikantov spája? Predsa spoločná kapela Škvíry & Spoje. Táto formácia využívajú repetitívne minimalistické groovy, kedy až nepozorovateľne každý z hráčov prikladá jednu zvukovú vrstvu k predošlej a spoločne vytvárajú chvíľami meditatívne, inokedy až tranzové plochy.
Info: https://www.facebook.com/skviryspoje?fref=ts

Duo Chekasin – Tarasov (LT)
Dvaja velikáni bývalého sovietskeho jazzu, ktorí sa preslávili vo formácii Ganelin-Tarasov-Chekasin trio. Na medzinárodnej jazzovej scéne sa presadili svojským avantgardným jazzom, ktorý korení v ľudovej tradícii. GTC trio je jedna z najuznávanejších nie amerických jazzových formácií. Boli základným kameňom pri budovaní hudobnej školy a určovaní smerovania vynikajúcej hudobnej výchovy vo Vilniuse.
Duo tvorené Vladimirom Tarasovom a Vladimirom Chekasinom sa vráti na scénu po dlhšom čase z iniciatívy V. Tarasova. Obydvaja už desaťročia sú (ako muzikant, vedúci orchestrov, skladateľ, učiteľ, režisér)aktívnymi súčasťami litovského kultúrneho diania. Aktívne hľadajú možnosti prepojenia rôznych hudobných a umeleckých žánrov. Majú na konte množstvo kultúrnych ocenení a uznaní, nespočetné množstvo hudobných nahrávok, filmov a divadelných predstavení. V skratke: sú to hudobné osobnosti svetového formátu.
Info:
web:
http://www.vladimirtarasov.com/
http://www.lithill.lt/chekasin/

 

 

 

Ďalšie články

Slovenskí jazzmani Nikitin a Šrámek pripravujú premiéru novinky Altar Double Quintet
Čerstvý hudobný album Altar Double Quintet odohrajú v koncertnej premiére etablovaní slovenskí...
Legendárna skladba "Take Five" pôvodne znela úplne inak: Nahrávky zo skúšok vraj pripomínajú zvuk zlej študentskej kapely
Nová kniha od Philipa Clarka o Davovi Brubeckovi, ktorý stál pri zrode legendárneho jazzového hitu...
V marci odštartuje ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Hudobníci a vokalisti si opäť budú môcť zahrať v kapele pod vedením najlepších lektorov
V roku 2020 začína už ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Pre všetkých hudobníkov,...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...