Festival Plody doby prinesie špičkové online koncerty na podporu kultúry, začína dnes večer vystúpením Andreja Šebana

Festival Plody doby prinesie špičkové online koncerty na podporu kultúry, začína dnes večer vystúpením Andreja Šebana
Peter Baláž

Výnimočné koncerty vo výnimočnej dobe - na Slovensku už v utorok 21. apríla o 20.00 hod. odštartuje prvý virtuálny festival Plody doby koncertom Andreja Šebana. Festival prinesie vystúpenia slovenskej hudobnej špičky, vysielané budú naživo a online z klubu. Netradičný virtuálny zážitok bez obmedzenia kvality zvuku si tak hudobní fanúšikovia budú môcť vychutnať aj napriek aktuálnej situácii, a to dokonca úplne zdarma. Tento netradičný projekt im navyše umožní stať sa partnerom dnes ťažko skúšanej kultúry prostredníctvom dobrovoľného príspevku, ktorým môžu fanúšikovia podporiť umelcov aj v týchto neistých časoch.

 

Plody doby je festivalová online platforma, kde si ľudia užijú umenie, hudbu, literatúru či divadlo v kvalitných online streamoch a zároveň môžu priamo pomôcť tým umelcom, ktorých aktuálna kríza zasiahla najviac. Organizátori festivalu chcú vytvoriť platformu, na ktorej sa podarí udržať kultúru pri živote aj v neistých a obmedzených podmienkach: “Umelcom vytvárame možnosť presunúť koncerty z obývačiek späť na pódiá pri zachovaní všetkých bezpečnostných pravidiel a zároveň tvoríme platformu pre divákov, ktorí chcú kultúru a umelcov počas aktuálnej krízy podporiť priamo cez dobrovoľné príspevky,” hovorí Ondrej Geče zo Slnko records, jeden z organizátorov festivalu. Unikátne hudobné podujatie vzniklo na základoch iniciatívy Aby kultúra žila. Tá netradičným konceptom gaučových koncertov zareagovala prakticky okamžite na akútnu potrebu podporiť umelcov v čase, keď nemôžu vystupovať. “Je to ako keď ťuknete do malej tehličky domina a pred vašimi očami sa rozprestrie obrovský obrazec. Keď padne tá posledná, všetci majú chuť vyhadzovať čiapky. Tou poslednou tehličkou bude posledný pacient epidémie. Narazil som na ľudí, čo vedia zmeniť malú túžbu pomôcť hoci len jednému človeku, na stovky vďačných očí,” hovorí hudobník a fotograf Peter Konečný, jeden zo zakladateľov iniciatívy Aby kultúra žila. Festival Plody doby posúva tento koncept ešte oveľa ďalej.

 

Všetky live streamy budú divákom dostupné zadarmo, a to vďaka partnerom projektu - generálnemu partnerovi Zlatý Bažant, hlavnému partnerovi VÚB a partnerom projektu Nová Cvernovka, Slnko records, Denník N a Tootoot.fm. „Sme veľmi radi, že značka Zlatý Bažant, ktorá je dlhoročným partnerom kultúry a umenia, sa stala súčasťou tohto jedinečného projektu, vďaka ktorému prinesieme originálne zážitky slovenských umelcov priamo do slovenských domácností. Veríme, že tak rozveselíme celé Slovensko v týchto náročných časoch a spríjemníme si chvíle v spoločnosti umelcov, kým sa v zdraví budeme môcť opäť vybrať na ich koncert aj s naším obľúbeným prípitkom: Na zdravie, Slovensko!, “ hovorí Peter Tureček, Brand Manager značky Zlatý Bažant. “Tento projekt má dve roviny a to podporu umelcov, ktorí teraz nemajú možnosť naživo hrať pre svojich fanúšikov na koncertoch, na ktorých sú existenčne závislí a zostali v takejto situácii zo dňa na deň. A tá druhá je, že v tejto náročnej situácii sa treba aj trochu zabaviť a odreagovať, aby sme prišli na iné myšlienky a nabrali energiu na dni doma, ktoré nás ešte čakajú. Preto sme neváhali, keď sme dostali možnosť byť súčasťou tohto projektu,” dodáva Martina Hrivnáková, riaditeľka marketingovej komunikácie VÚB banky. Nostalgickou spomienkou za klasickou festivalovou atmosférou je ďalší špeciálny partner, bez ktorého sa nezaobíde žiadny poriadny festival - spoločnosť Toi Toi, ktorá pre bezpečný priebeh samotných vystúpení pre festival Plody doby zabezpečila nielen niekoľko litrov dezinfekcie. Okrem toho však festivalu zapožičala aj originálnu “Gallagherovu toitoiku”, ktorú si prenajal známy britský spevák a spoluzakladateľ kapely Oasis počas svojho minuloročného vystúpenia na festivale Pohoda. Počas každého online koncertu bude práve toto originálne zátišie mementom nedávnej doby, kedy umelci mohli vystupovať bez obmedzení. Za možnosť priblížiť kvalitné hudobné zážitky aj našim krajanom v cudzine vďačia organizátori aj spolupráci so slovenskými inštitútmi vo viacerých zahraničných metropolách.

Klubové koncerty, 100% dodržiavanie preventívnych opatrení

Všetci hudobní interpreti budú svoje koncerty vysielať naživo priamo z pódia, s profesionálnym ozvučením a svetlom - samozrejme so zabezpečením všetkých preventívnych nariadení. “Kontaktné zariadenia a mikrofóny, prechádzajú pred každým koncertom vyvarením tzv. klietky, čiže celej neelektrickej časti, ktorá je v kontakte s hudobníkom, a zároveň uložená v boxe bez dotyku inej osoby po dobu min. 48 hodín. Následne je mikrofón v boxe podaný umelcovi, bez dotyku s technikom,” upresňuje Ondrej Geče produkčnú špecifikáciu festivalu. “Vzhľadom na všetky aktuálne obmedzenia je organizácia takéhoto podujatia nesmierne náročná a vyžaduje nielen neštandardné postupy, ale aj veľké množstvo dôvery, odhodlania a energie všetkých členov v našom tíme. Večne nabitý telefón s funkčnými slúchadlami pri pohybe z jednej konferenčnej miestnosti v kuchyni do učebne v detskej izbe a späť do ďalšej virtuálnej meetingovky je tiež jedna z ďalších našich realít dnešných dní,” dodáva  Tatiana Kravčenko, projektová manažérka festivalu. Jeho organizátori chcú poukázať aj na často opomínané profesie, ktorých preventívne opatrenia zasiahli rovnako ako umelcov či organizátorov kultúrnych podujatí. Bez technikov, zvukárov či osvetľovačov by prvý virtuálny festival nedokázal zrealizovať ani jeden z plánovaných koncertov. Práve nasadeniu všetkých členov tohto “offline tímu” preto patrí zásluha, že prvý virtuálny festival prinesie plnohodnotné hudobné zážitky aj v čase karantény.

 

Festival Plody doby zaháji online koncert Andreja Šebana už v utorok 21. apríla 2020 live streamom na Facebook stránke festivalu - https://www.facebook.com/plodydoby/

 

Podpora umelcom počas krízy Covid-19

Slovenských umelcov, ktorých obmedzili sprísnené opatrenia, je možné podporiť prostredníctvom dobrovoľného príspevku na www.plodydoby.sk/podporte a podržať ich tak v neistej dobe, ktorá im bráni prezentovať svoje umenie tak ako doteraz.

 

LINE UP:

21.4.2020      20:00  Andrej Šeban / Bratislava, Nová Cvernovka

23.4.2020      20:00  Vec & Škrupo / Bratislava, Nová Cvernovka

28.4.2020      20:00  Walter Schnitzelsson + Zea / Praha, Jazzdock

30.4.2020      20:00  Chiki Liki Tu-A / Prešov, Stromoradie

5.5.2020        20:00  Milan André / Bratislava, Nová Cvernovka

7.5.2020        20:00  Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý / Bratislava, Nová Cvernovka

9.5.2020        20:00 Sima Martausová / Bratislava, Nová Cvernovka

12.5.2020      20:00  B-complex / Bratislava, Nová Cvernovka

14.5.2020      20:00  Longital / Bratislava, Nová Cvernovka

16.5.2020      20:00 Sisa Fehér / Praha, Jazzdock

19.5.2020      20:00  Bert & Friends / Praha, Jazzdock

21.5.2020      20:00  Katarzia / Praha, Jazzdock

23.5.2020      20:00  Katarína Koščová / Prešov, Stromoradie

26.5.2020      20:00  Polemic / Bratislava, Nová Cvernovka

28.5.2020      20:00 Archívny Chlapec / Bratislava, Nová Cvernovka

30.5.2020      20:00  Darkness Positive     / Bratislava, Nová Cvernovka

 

Stručne o festivale Plody doby a iniciatíve Aby kultúra žila

Festival Plody doby organizuje iniciatíva Aby kultúra žila, ktorá vznikla 13. marca 2020 ako reakcia na krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom. Zakladateľmi iniciatívy sú Peter Konečný (fotograf, hudobník), Zuzana Suchová (fundraising konzultantka), Michal Švihra (spoluzakladateľ ticketingovej platformy Tootoot.fm), Ondrej Geče (vydavateľstvo Slnko records), Daniela Grečnerová (agentúra House of Ukulele) a projektová manažérka Tatiana Kravčenko. Iniciatíva pod hlavičkou občianskeho združenia Kultur.FM organizuje výzvu na podporu umelcov v čase krízy.

 

Tlačová správa

Esprit 2019

 

 

Ďalšie články

Andrej Šeban: Hudba je útočiskom, domovom aj sebarealizáciou
Andrej Šeban a jeho band (Dano Špiner, Peter Rusňák a Michal Fedor) sa vydali na dlhé turné. Ich...
Radio_Head Awards 2014 v rukách víťazov!
Opäť po roku spojili sily subdivízie Slovenského rozhlasu rádiá FM a Devín, aby ocenili najlepšie...
Vianočný Hevhetia CD box obsahuje aj kvalitné jazzové tituly
Vydavateľstvo Hevhetia pripravilo pre svojich fanúšikov predvianočné prekvapenie – 14CD box v...
One Day Jazz Festival: Veľkolepá oslava jubilea s Lizz Wright, Danom Bártom a Slovenskou filharmóniou
Pred bratislavským NTC sa už podvečer 13. júna  začali zhlukovať skupinky fanúšikov jazzu....
Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý
Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník...
Jazzové lístie: mesto Lučenec pozýva na siedmy ročník obľúbeného jazzového festivalu
O svoje miesto v kalendári sa opäť po roku hlási jeseň. Dni sú kratšie, slnko zubatejšie a rána...
Klavirista Keith Jarrett vydáva nový album. V októbri vyjde jeho ďalší sólový počin
Už druhý rok po sebe sa klavirista Keith Jarrett rozhodol vydať sólové CD. Po sólovom albume,...
Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....