Festival Zvuk for Štiavnica prekračuje žánrové hranice

Festival Zvuk for Štiavnica prekračuje žánrové hranice
Peter Motyčka

Siedmy ročník medzinárodného hudobného festivalu Zvuk for Štiavnica prinesie aj tento rok prierez toho najzaujímavejšieho zo žánrov jazz, fusion a crossover. Hudobný maratón v najkrajších zákutiach Banskej Štiavnice prebehne už tento víkend – od piatka 24. júna do nedele 26. júna. Za Zvukov (nielen) jazzu navštívite spolu s hudobníkmi niekoľko jedinečných štiavnických priestorov, pretože k už tradičnému Kultúrnemu centru a Art Cafe sa pripoja Starý zámok, Evanjelický kostol a Námestie sv. Trojice.

Piatkový večer bude patriť temperamentnému Luizovi Murá s brazílsko-japonskými koreňmi. Fascinovaný bossanovou s prímesou jazzu a tradičnej hudby sa snaží prepojiť Brazíliu s melódiami a rytmami celého sveta. V Rytierskej sále Starého zámku predstaví nový album „Origem“, ktorý je poctou Joãovi Gilbertovi. V Kultúrnom centre potom nahliadne na slovenské ľudové piesne speváčka a aranžérka Zuzana Mojžišová spolu s komornou verziu projektu Puščaňa, ktorý tvoria trojica výnimočných hudobníkov Stano Palúch (husle), Rasťo Andris (pastierske píšťaly) a Miki Skuta (klavír). Počas večera zaznejú ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska, ktoré sprevádzajú život človeka od narodenia až po smrť.

Bratislavská kapela Zoo And Aquarium predstaví počas piatkovej párty na terase Art Cafe svoj nový album „Sealed“. Zoskupenie na pomedzí nu-jazzu a post-rocku s výrazným vplyvom elektroniky tvoria hudobníci Vlado Oravec (bicie nástroje, elektronika), Adam Kapjor (perkusie, elektronika), Martin Kosorin (gitara, basgitara, syntetizátory) a saxofonista / basgitarista Saha Mamaev. Výpravné dielo inšpirované šamanskými liečivými obradmi – to je nový album „Ceremony“ experimentátora s ambientnými zvukmi Lukáša Bulka. Spolu s jeho umeleckými kolegami Jánom Kružliakom hrajúcim na husle a tancujúcou Kristínou Kluvánek vás v rámci projektu Alapastel pozývajú do útulného podkrovia Art Cafe.

Úvod sobotného festivalového programu odštartuje medzinárodný projekt Topoľana speváčky, flautistky a skladateľky Márie Rehákovej. Vo svojom projekte prepája londýnsky jazz so slovenskými ľudovými piesňami, s ktorými vyrastala ako tanečnica a speváčka v detskom folklórnom súbore Kremienok. Sexteto pozoruhodných londýnskych jazzmanov podáva jej kompozície a aranžmány inšpirované ľudovou hudbou

 

Sakrálne priestory Evanjelického kostola Katalánske duo Magalí Sare (spev) a Manel Fortià (kontrabas). Predstavia nový album „Fang i núvols“ (Zem a mraky), ktorý vznikol fúziou jazzu s tradičnými katalánskymi a latinskoamerickými piesňami. Autentický a neopakovateľný zážitok netradičného zoskupenia! V závere sobotného večera sa vo vonkajších priestoroch lapidária Starého zámku predstaví kapela SOLE, ktorá sa sformovala okolo speváčky Júlie Kozákovej. Hudobné zoskupenie, ktoré čerpá inšpiráciu z tradičných piesní rôznych krajín, vyberá z nich charakteristické hudobné prvky a pretvára ich do novej súčasnej podoby naprieč žánrami jazzovej, klasickej a tradičnej hudby. Súčasťou projektu sú kontrabasista Ľubomír Gašpar, klavirista Ľudo Kotlár, akordeonista Filip Urda a bubeník Jakub Valíček.

 

Nedeľa bude opäť patriť Márii Rehákovej, ktorá vyštudovala jazz na prestížnej londýnskej Guildhall School of Music, kde stretla aj svojho spoluhráča (a súčasne manžela), britského saxofonistu Sama Knighta. Komorné zoskupenie bude na klavíri sprevádzať mladý londýnsky klavirista a skladateľ Eddie Lee.

Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu. Partnermi festivalu sú Banskobystrický samosprávny kraj, SOZA, Sociálny a kultúrny fond Soza, Hudobný fond a Mesto Banská Štiavnica.

Predpredaj: https://predpredaj.zoznam.sk/.../zvuk-for-stiavnica-2022/

Web: www.zvukforstiavnica.sk

FB udalosť: https://fb.me/e/alxpbZDz3

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Festival Zvuk for Štiavnica prekračuje žánrové hranice

 

 

Ďalšie články

Banská Štiavnica chystá koncom augusta alternatívny jazzový festival
Legendárni nu jazzoví DJ-i Skalpel z prestížneho britského labelu Ninja Tune, ale aj trojica...
Reportáž: Elektrická i elektrizujúca Maria João
V sobotu 11. mája sme hrali s Fínskom. Hoci sa našim hokejistom často darilo na severského súpera...
Ďalšie objavy v Brne alebo exkurzia za česko-slovenským jazzom
V úvodnom reporte z Central European Jazz Showcase, ktorý prebehol minulý týždeň (27.–28. júna) v...
Ako som objavoval slovenský jazz. V Brne.
„Prečo tam vlastne chceš ísť?“, pýtala sa ma pred niekoľkými dňami, v predvečer brnianského...
Soundtrack k môjmu životu – John Pizzarelli Trio: Live at Birdland
Každý má na (pomyselnom) nočnom stolíku knihy či nahrávky, ktoré nás sprevádzajú a potešujú...
Legendárny flautista Jorge Pardo na albume „Schumannova rezonancia“ saxofonistu Erika Rothensteina
„Schumannova rezonancia“ je nielen označenie tepu Matky Zeme, ale aj názov nového projektu...