Fotoreport - jazz na Krištáľovom krídle

Fotoreport - jazz na Krištáľovom krídle
jazz.sk

V nedeľu 15. januára sa už po pätnásty raz odovzdávali Krištáľové krídla - ocenenia pre významné osobnosti Slovenska, ktoré svojou prácou a výsledkami zviditeľnili nielen seba a svoj odbor, ale aj našu krajinu. Galavečer sa konal v priestoroch bratislavskej Incheby, ktorej sála bola naozaj honosne vyzdobená. Menej honosné bolo vyberanie parkovného 5 Eur za auto pozvaných hostí... Ak ste sa nezúčastnili osobne, mohli ste si priamy prenos vychutnať na STV1.

 

Našu redakciu samozrejme zaujímal sprievodný kultúrny porgram, v ktorom bol zastúpený náš najobľúbenejší hudobný žáner - jazz. Od začiatku až po koniec podujatia bol na pódiu prítomný celý orchester, zložený z formácie Ľuboš Šrámek with his east artsemble a zo žilinského komorného symfonického orchestra. Väčšina spevákov jeho "služieb" využila, Sisa Lelkes Sklovská, spievajúc pieseň Mariky Gombitovej Vyznanie, tak, napočudovanie, neurobila. 

 

Hviezdny začiatok bol v podaní speváčky Lucky Bílej, ktorá bravúrne zaspievala coververziu jazzového štandardu známeho z podania Elly Fitzgerald - Dream A Little Dream Of Me pod názvom Hvězdy jako hvězdy. Ďalšími zástupcami (aj) jazzových interprétov bola a capella kapela Close Harmony Friends, ktorá nechala orchester z dobre známych dôvodov oddychovať. Jazzový trubkár Juraj Bartoš bol nominovaný v kategórií Hudba a hoci v porote tejto kategórie sedeli jazzmeni Peter Lipa, Oskar Rózsa, či Matúš Jakabčic, výherkyňou sa stala hlavná zbormajsterka Slovenského filharmonického zboru Blanka Juhaňáková. Jurajovi to však neubralo z entuziazmu a hneď po vyhlásení výsledkov predviedol sprevádzaný orchestrom svoje trubkárske umenie. 

 

Ku koncu večera sa na pódiu objavila jazzová speváčka Lucia Lužinská, ktorá, odená do bielej róby so štyrmi bielymi ružami vo vlasoch, zaspievala pieseň Kiss From a Rose od speváka Seala, upravenú v jazzovom aranžmáne Matúša Jakabčica. Jazzmeni boli príjemným spestrením programu vysielanom v televíznom primetime a nám ostáva len dúfať, že aj budúci ročník Krištáľového krídla bude obohatený o interprétov tohto žánru. Náš jazzový fotoreport si môžete pozrieť v galérií ku článku.

 

P. S. Na záver začali, ako to už v slovenských show býva, padať zhora trblietavé papieriky. Nedalo nám nezamyslieť sa, ako sa asi cítil huslista práve hrajúci na pódiu, ktorému práve taká trblietka padala do otvoru jeho "Stradiváriek".... asi sa zamýšľal, ako ju len odtiaľ vyberie?!

 

Autor: Jarmila Žuffová

Foto: Peter Žuffa

Galéria

Incheba a prominentní hostia
Incheba a prominentní hostia
Incheba a prominentní hostia
Orchester doprevádzal väčšinu spevákov
Hviezda Lucie Bílá s piesňou Hvězdy jako hvězdy
Close Harmony Friends
Juraj Bartoš
Lucia Lužinská
Torta, ohňostroj, trblietky - "originálny" záver show
Nepriatelia: huslisti a trblietky

 

 

Ďalšie články

Mladí ladí dětem a ich Hudební cesta světem: Český projekt pripravil (nielen) pre deti sériu náučných videí
Mladí ladí dětem je vzdelávací program medzinárodného festivalu Mladí ladí jazz určený deťom a ich...
Zomrel skladateľ a aranžér par excellence. Sammy Nestico sa dožil 96 rokov
Tvorba nadčasovej hudby bola celoživotným poslaním osemdesiatročnej kariéry uznávaného skladateľa a...
V Česku vzniklo nové hudobné vydavateľstvo: Ma Records prináša jazzovú, improvizovanú a experimentálnu hudbu
Vydáním dvojalba Anchors & Hearts Pavla Zlámala a jeho kvartetu PQ zahájil na konci loňského...
Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright
Záver roka 2020 priniesol ďalšiu smutnú udalosť vo svete jazzovej hudby. V krásnom veku 97 rokov...