Glenn Miller Orchestra sa vráti na Slovensko

Glenn Miller Orchestra sa vráti na Slovensko
jazz.sk

Orchester nesúci odkaz legendárneho amerického skladateľa Glenna Millera sa po roku vráti na Slovensko, aby milovníkom swingu a hudby 30. a 40. rokov znovu ponúkol to najlepšie z tohto obdobia.

Big band Glenn Miller Orchestra vedený holandským kapelníkom Wilom Saldenom sa 10. januára predstaví v bratislavskom Istropolise a 23. januára v košickom Jumbo Centre.

Začiatky koncertov sú stanovené na 19:30. Vstupenky na vystúpenie v hlavnom meste Slovenska sa predávajú za 35 až 45 eur. Lístky na koncert v Košiciach si záujemcovia môžu zakúpiť za 45 až 62 eur.

Klavirista a spevák Wil Salden sa v Bratislave spoločne s pätnástimi hudobníkmi (basa, bicie nástroje, 5-krát saxofón/klarinet, 4-krát trúbka a 4-krát trombón) a speváčkou Miett Molnar ukázal v januári 2010. Vypredané Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu si vtedy mohlo vypočuť skladby od Erskinea Hawkinsa, Colea Portera, Macka Gordona, Harryho Warrena, Vincenta Rosea a samozrejme aj od Glenna Millera. Na tom istom mieste big band vystúpil aj tento rok v januári.

Glenn Miller Orchestra vznikol v roku 1938 a ihneď sa stal jedným z najpopulárnejších swingových orchestrov v Spojených štátoch amerických. Napriek faktu, že si Glenn Miller kvôli leteckému nešťastiu nad kanálom La Manche užíval svoju hviezdnu kariéru len necelých päť rokov, stal sa z neho najslávnejší šéf swingového orchestra, ktorý ani po sedemdesiatich rokoch nestratil na popularite.

V súčasnosti toto zoskupenie hráva približne 180 vystúpení ročne. Okrem orchestra Wila Saldena pôsobia na svete ešte dva orchestre, ktoré majú práve nazývať sa po Glennovi Millerovi. Jeden z nich pochádza z Veľkej Británie, ten druhý z USA.

Zdroj: SITA

 

 

Ďalšie články

OpenJazzFest: 11. ročník obľúbeného jazzového openair festivalu sa vracia na Zelenú vodu
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu. Na...
Zabudnite na klišé balkánskej hudby. Bulharský hráč na kaval Zhivko Vasilev búra na svojej novinke stereotypy
Úprimne kto vie čo znamená slovo „kaval“? Ak má niekto balkánskych, bulharských alebo rumunských...
Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje
Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v...
K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...