Glenn Miller Orchestra sa vráti na Slovensko

Glenn Miller Orchestra sa vráti na Slovensko
jazz.sk

Orchester nesúci odkaz legendárneho amerického skladateľa Glenna Millera sa po roku vráti na Slovensko, aby milovníkom swingu a hudby 30. a 40. rokov znovu ponúkol to najlepšie z tohto obdobia.

Big band Glenn Miller Orchestra vedený holandským kapelníkom Wilom Saldenom sa 10. januára predstaví v bratislavskom Istropolise a 23. januára v košickom Jumbo Centre.

Začiatky koncertov sú stanovené na 19:30. Vstupenky na vystúpenie v hlavnom meste Slovenska sa predávajú za 35 až 45 eur. Lístky na koncert v Košiciach si záujemcovia môžu zakúpiť za 45 až 62 eur.

Klavirista a spevák Wil Salden sa v Bratislave spoločne s pätnástimi hudobníkmi (basa, bicie nástroje, 5-krát saxofón/klarinet, 4-krát trúbka a 4-krát trombón) a speváčkou Miett Molnar ukázal v januári 2010. Vypredané Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu si vtedy mohlo vypočuť skladby od Erskinea Hawkinsa, Colea Portera, Macka Gordona, Harryho Warrena, Vincenta Rosea a samozrejme aj od Glenna Millera. Na tom istom mieste big band vystúpil aj tento rok v januári.

Glenn Miller Orchestra vznikol v roku 1938 a ihneď sa stal jedným z najpopulárnejších swingových orchestrov v Spojených štátoch amerických. Napriek faktu, že si Glenn Miller kvôli leteckému nešťastiu nad kanálom La Manche užíval svoju hviezdnu kariéru len necelých päť rokov, stal sa z neho najslávnejší šéf swingového orchestra, ktorý ani po sedemdesiatich rokoch nestratil na popularite.

V súčasnosti toto zoskupenie hráva približne 180 vystúpení ročne. Okrem orchestra Wila Saldena pôsobia na svete ešte dva orchestre, ktoré majú práve nazývať sa po Glennovi Millerovi. Jeden z nich pochádza z Veľkej Británie, ten druhý z USA.

Zdroj: SITA

 

 

Ďalšie články

Ako dnes žije Jamey Aebersold?
Sotva by sme našli jazzmana, ktorý neprišiel do kontaktu s kultovými „Play-a-longs“ amerického...
Swingin’ Christmas – atmosféra swingových Vianoc
Špeciálne vianočné turné orchestra FATS JAZZ BAND začína už túto sobotu 26. novembra v legendárnom...
Konečne poznáme víťaza Sarah Vaughan SASSY Awards
Nedeľné finále Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition, známe ako SASSY Awards,...
Slovenská poézia a jazz budú znieť v Novom Sade
František Báleš Ansámbel minulý prekvapili zhudobnením poézie slovenského klasika Pavla Országha-...