Gypsy Jazz Festival - prvý report

Gypsy Jazz Festival - prvý report
jazz.sk

Úvodný ročník festivalu Gypsy Jazz je za nami a musím uznať, že prvý pokus dopadol veľmi dobre. Dramaturgia bola vystavaná rafinovane, po tradíciou nasiaknutom swingujúcom triu Klaudia Kováča nastúpil Roman Jánoška s projektom, kde väčšina skladieb (s výnimkou poslednej) bola postavená na rovnom feel-e a tak nakoniec záverečná jazzová nakladačka (poväčšine na swingujúce štyri) pôsobila znovu sviežo.

 

Po pár úvodných slovách klavirista Klaudio Kováč ešte predstavil svojich spoluhráčov - Róberta Ragana - jeho dlhoročného hudobného partnera z Nothing But Swing, či Bashavelu a jazzového veterána, bubeníka Jozefa 'Ischias' Dömeho.

 

Koncert  začal skladbou v rýchlejšom tempe a po pár tónoch sa potvrdili úvodne slová lídra - bude sa hrať v štýle 40tych, 50tych rokov minulého storočia. Rytmika si veľmi rýchlo našla spoločný pulz a vytvorila tak dobrý základ pre bebopové behy kapelníka. Ako druhá prišla skladba ala medium tempo, téma sa citlivo pohupovala vo výraze Oscara Petersona. Zostupná tendencia tempa prirodzene priniesla baladu - You don't know what love is. Intro piana, ktoré doteraz hralo v swingovom a bopovom duchu, ukázalo zopár modernejších harmonických postupov McCoy Tynerovských kvárt a vybočení. Po téme si zobrala slovo basa Roba Ragana a v jednom chóruse zaspievala melodické motívy na krásnu molovú harmóniu tejto skladby. Záver songu patril znovu sólo klavíru a ten zaujímavo uzavrel mólovú tóniku durovým akordom ako v klasike. Program tria sa prehupol do druhej polovice a v up-tempe skladby Charlie Parkera - Yardbird Suite sa predstavil ako sólista aj bubeník Jozef Döme v striedačkách s klavírom najprv po ôsmych, neskôr po štyroch taktoch. Na potvrdenie bebopvého presvedčenia pokrstil Klaudius tento program ďalšou veľkou hymnou z obdobia 40tych rokov - skladbou Confirmation. Počas celého koncertu zneli z klavíru v sólových častiach motívy iných štandardov, na záver však aktuálne aj vianočné fragmenty. Postrehol som Jingle bells a Santa Claus is coming to town.

 

Klaudius vystúpil počas tohto večera ešte raz, s headlinerom festivalu Benny Golsonom. Toto prvé výstúpenie bolo vydareným openerom festivalu a pripravilo atmosféru  pre Quartet mladého huslistu Romana Jánošku.

 

Pokračovanie už onedlho.

 

Boris Čellár
 

Foto: www.saxflute.com

 

 

Ďalšie články

Klavirista Tigran Hamasyan vydáva nový album „The Call Within“: jeho pôsobivú intenzitu naznačuje už prvá zverejnená skladba
Arménsky klavirista Tigran Hamasyan zverejnenil prvú skladbu z jeho nového albumu „The Call...
Súťaž Jazzfruit ide v nedeľu do finále. Podporte svojich favoritov počas online prenosu nad pražskými strechami
Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné...
Odohrá sa (zrejme?) prvý festival na svete od začiatku koronakrízy. Bavorský Jazzfest Paasau otvorí svoje brány 2. júna.
Náznak, že hudobný život sa začína vracať do normálu. Organizátori jazzového festivalu v bavorskom...
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich...