Hiromi na festivale Viva Musica! 2013

Hiromi na festivale Viva Musica! 2013
Miroslav Bachura

Japonská jazzová klaviristka sa opäť raz vracia do Bratislavy. Na oficiálnej stránke sympatickej virtuózky sa zjavila informácia o koncerte v rámci festivalu Viva musica!, ktorý sa každoročne koná v našom hlavnom meste. Presný dátum vystúpenia padol na 24. jún 2013.

 

Hiromi do našich zemepisných šírok pritiahne svoj The Trio Project, v ktorom sa po jej boku predstavia i Anthony Jackson (basgitara) a Steve Smith (bicie). Projekt už má na svedomí dva vysoko cenené albumy Voice (2011) a Move (2012). Práve skladby z týchto dvoch počinov sú ťažiskom jej súčasného koncertného repertoára. Koncert v Bratislave je zatiaľ poslednou avizovanou zastávkou v rámci 20-koncertového turné pre rok 2013.

 

Celým menom Hiromi Uehara patrí k najpopulárnejším jazzovým klaviristom, resp. klaviristkám súčasnosti. Jej závratná kariéra odštartovala v útlom veku - už ako 14-ročná koncertovala s Pražskou filharmóniou, vo veku 17 rokov sa dokonca uviedla po boku Chicka Coreu. Počas štúdia na Berklee College of Music v Bostone začala hudobne spolupracovať i so slovenským odchovancom Martinom Valihorom. Aj vďaka nemu sa stala Hiromi na Slovensku veľmi obľúbeným a našťastie i frekventovaným koncertným „kusom“. Po minuloročnom vystúpení Nigela Kennedyho tak festival Viva Musica! opäť ponúkne jazzovým priaznivcom skutočnú lahôdku!

 

 

 

Miroslav Bachura
Foto: Pavel Kočí

 

 

Ďalšie články

Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
George Benson v najlepších rokoch
Práve dnes (22. marca) oslavuje George Benson (alebo celým menom George Washington Benson) 80 rokov...
Soundtrack k môjmu životu – Art Ensemble of Chicago: „The Meeting“
Jazzovú históriu neustále sprevádzali revolúcie. Napríklad 50.-60. roky minulého storočia sa niesli...
O dvanástich jazzových Rádiohlavách
Mnohé ľudové rozprávky charakterizujú číslovky: Dvaja bratia, Tri citróny, Sedem zhavranelých...