Hiromi na festivale Viva Musica! 2013

Hiromi na festivale Viva Musica! 2013
Miroslav Bachura

Japonská jazzová klaviristka sa opäť raz vracia do Bratislavy. Na oficiálnej stránke sympatickej virtuózky sa zjavila informácia o koncerte v rámci festivalu Viva musica!, ktorý sa každoročne koná v našom hlavnom meste. Presný dátum vystúpenia padol na 24. jún 2013.

 

Hiromi do našich zemepisných šírok pritiahne svoj The Trio Project, v ktorom sa po jej boku predstavia i Anthony Jackson (basgitara) a Steve Smith (bicie). Projekt už má na svedomí dva vysoko cenené albumy Voice (2011) a Move (2012). Práve skladby z týchto dvoch počinov sú ťažiskom jej súčasného koncertného repertoára. Koncert v Bratislave je zatiaľ poslednou avizovanou zastávkou v rámci 20-koncertového turné pre rok 2013.

 

Celým menom Hiromi Uehara patrí k najpopulárnejším jazzovým klaviristom, resp. klaviristkám súčasnosti. Jej závratná kariéra odštartovala v útlom veku - už ako 14-ročná koncertovala s Pražskou filharmóniou, vo veku 17 rokov sa dokonca uviedla po boku Chicka Coreu. Počas štúdia na Berklee College of Music v Bostone začala hudobne spolupracovať i so slovenským odchovancom Martinom Valihorom. Aj vďaka nemu sa stala Hiromi na Slovensku veľmi obľúbeným a našťastie i frekventovaným koncertným „kusom“. Po minuloročnom vystúpení Nigela Kennedyho tak festival Viva Musica! opäť ponúkne jazzovým priaznivcom skutočnú lahôdku!

 

 

 

Miroslav Bachura
Foto: Pavel Kočí

 

 

Ďalšie články

Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Program dvanásteho ročníka festivalu Oravajazz prináša do Námestova svetové ale aj slovenské...
Video program Bratislavských jazzových dní 2021. Vyberte si svojich favoritov
Chystáte sa na džezáky a neviete si podľa mien vybrať, ktorá je tá „vaša" muzika? Prinášame silnú...
Profesorský jazz: Walt Weiskopf European Quartet – Introspection
Walt Weiskopf nie je, alebo by nemal byť rozhľadenému a zvedavému milovníkovi jazzového...
Tragická správa pre jazzovú scénu na Slovensku. Vo veku 72 rokov nás opustil Gejza Szabados.
Začiatkom októbra žiaľ neobišla smutná správa ani slovenskú jazzovú komunitu. Vo veku 72 rokov nás...